Suprastin® (25 mg)

Suprastin® (25 mg)

Inštrukcie

  • Rusky
  • қazaқsha

Obchodné meno

Medzinárodný nechránený názov

Dávková forma

Zloženie

Jedna tableta obsahuje

účinná látka - chloropyramín hydrochlorid 25 mg,

pomocné látky: monohydrát laktózy, zemiakový škrob, sodná soľ karboxymetylškrobu (typ A), mastenec, želatína, kyselina stearová.

Popis

Biele alebo sivobiele tablety vo forme skoseného disku s gravírovaním "SUPRASTIN" na jednej strane a ryhou na druhej strane tablety, bez alebo takmer bez zápachu..

Farmakoterapeutická skupina

Systémové antihistaminiká. Substituované etyléndiamíny. Chloropyramín.

ATX kód R06AC03

Farmakologické vlastnosti

Farmakokinetika

Po perorálnom podaní sa chloropyramín rýchlo absorbuje z gastrointestinálneho traktu. Jeho terapeutický účinok sa rozvinie do 15-30 minút po požití. Dobre distribuované v tele vrátane centrálneho nervového systému. Väzba na plazmatické bielkoviny - 7,9%. Väzobný pík bol zaznamenaný pri pH 7,4. Metabolizuje sa v pečeni. Vylučuje sa hlavne obličkami vo forme metabolitov. U detí je eliminácia lieku rýchlejšia ako u dospelých pacientov.

U pacientov s poškodenou funkciou pečene a obličiek klesá metabolizmus chloropyramínu, takže môže byť potrebné znížiť dávku..

Farmakodynamika

Chlórpyamín, chlórovaný analóg tripelenamínu (pyribenzamín), je antihistaminikum prvej generácie patriace do skupiny etyléndiamínových antihistaminík. Predklinické a klinické štúdie naznačujú, že podobne ako tripelenamín, aj chloropyramín sa môže účinne používať na liečbu sennej nádchy a iných alergických ochorení. Maximálny účinok sa vyvinie do 1 hodiny a trvá približne 3 - 6 hodín.

Indikácie pre použitie

- alergické choroby, vč. žihľavka, sezónna alergická nádcha, alergická konjunktivitída, alergie na potraviny a lieky,

- alergické reakcie na uštipnutie hmyzom

- kontaktná dermatitída, dermatografia

- adjuvantná liečba systémovej anafylaktickej reakcie a angioedému

Spôsob podávania a dávkovanie

Tablety sa majú užívať s jedlom, bez žuvania a zapíjania dostatočným množstvom tekutín..

Dospelí: odporúčaná dávka je 25 mg (1 tableta) 3-4 krát denne, v prípade potreby sa denná dávka zvýši na 100 mg (4 tablety).

Deti vo veku: - 1 - 6 rokov: ¼ tab. (6,25 mg) 3-krát denne alebo ½ stola. (12,5 mg) 2-krát denne (rozomleté ​​na prášok);

- 6-14 rokov: ½ (12,5 mg) 2-3 krát denne.

Ďalšia terapia a / alebo zvýšenie dávky sú do značnej miery určené reakciou pacienta a vedľajšími účinkami.

Maximálna denná dávka nemá prekročiť 2 mg / kg telesnej hmotnosti.

V prípade anafylaktického šoku alebo akútnej závažnej alergickej reakcie sa odporúča začať liečbu opatrnou pomalou intravenóznou injekciou Suprastinu, potom pokračovať v intramuskulárnych injekciách a potom prejsť na užívanie lieku vo vnútri.

U starších pacientov a podvyživených pacientov si použitie lieku Suprastin vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože u týchto pacientov antihistaminiká častejšie spôsobujú vedľajšie účinky (závraty, ospalosť, znížený krvný tlak)..

V prípade zhoršenej funkcie pečene môže byť potrebné zníženie dávky v dôsledku zníženia metabolizmu aktívnej zložky liečiva pri ochoreniach pečene..

V prípade zhoršenej funkcie obličiek môže byť potrebné zmeniť režim lieku a znížiť dávku, pretože účinná látka sa vylučuje hlavne obličkami.

Dĺžka liečby závisí od povahy príznakov, času a ich prejavu..

Suprastin

Zloženie

Tablety Suprastin obsahujú 25 mg chloropyramíniumchloridu, želatínu, monohydrát laktózy, kyselinu stearovú, sodnú soľ karboxymetylškrobu A, zemiakový škrob, mastenec.

Suprastin v ampulkách obsahuje chloropyramín hydrochlorid a vodu d / a ako pomocnú zložku.

Uvoľnite formulár

Liek má 2 formy: tablety 25 mg a roztok pre d / a 20 mg / ml.

Tablety Suprastin sú diskovitého tvaru, maľované sivobielou alebo bielou farbou. Názov „SUPRASTIN“ je na jednej strane vyrytý, na druhej strane existuje riziko. Vôňa je slabá alebo úplne chýba. Tablety sú balené v blistroch po 10 ks. V balení sú 2 blistre.

Vodný roztok je priehľadný a bezfarebný s mierne špecifickým zápachom. Vyrábané v ampulkách s objemom 1 ml, balenie č. 5.

farmaceutický účinok

Farmakodynamika a farmakokinetika

Účinná látka lieku Suprastin je chlórovaný analóg tripelenamínu a patrí do skupiny antihistaminík 1. generácie, ktoré sa podľa hlavného vedľajšieho účinku nazývajú aj sedatíva..

Mechanizmus účinku chloropyramínu je spôsobený schopnosťou tejto látky blokovať receptory histamínu H1. Predklinické a klinické štúdie preukazujú jeho účinnosť pri polinóze a iných alergických ochoreniach.

Rovnako ako iné blokátory H1, účinok lieku je zameraný hlavne na prevenciu okamžitých reakcií z precitlivenosti a v prípadoch, keď sa reakcia už začala rozvíjať, na zabránenie ďalšiemu uvoľňovaniu histamínu.

Pokusy na morčatách preukázali, že aj pri veľmi nízkej dávke liek chránil zvieratá pred účinkami histamínu v dávke prevyšujúcej letálnu dávku 120-krát.

Chloropyramín tiež pôsobí na centrálny nervový systém, priepustnosť kapilár a hladké svalstvo..

Absorpcia z tráviaceho kanála po užití požadovanej dávky je rýchla. Účinok je zaznamenaný 15-30 minút po užití tablety, dosahuje maximum do 1 hodiny a trvá až 6 hodín.

Chloropyramín sa metabolizuje v pečeni. Vylučovanie metabolických produktov sa uskutočňuje hlavne obličkami. Liek sa navyše vylučuje z tela dieťaťa rýchlejšie ako z tela dospelého človeka..

U pacientov s renálnou dysfunkciou môže byť vylučovanie chloropyramínu znížené. Pri dysfunkcii pečene sa metabolizmus látky spomalí, čo si vyžaduje zmenu dávky lieku.

Indikácie pre použitie: na čo sa tablety a roztok Suprastinu používajú??

Tablety Suprastin - z čoho sú?

Tablety Suprastin sa používajú v alergológii:

  • na liečbu urtikárie a alergií (zažívacích alebo vyvolaných bodnutím hmyzom), sennej nádchy, sérovej choroby, alergickej rinopatie, dermografizmu, svrbenia, konjunktivitídy;
  • ako adjuvans pre angioedém a systémové reakcie z precitlivenosti anafylaktického typu.

Liek môže byť tiež predpísaný na zníženie opuchu sliznice stredného ucha a nosa s infekciami orgánov ORL (sinusitída, zápal stredného ucha).

Kombinácia "Suprastin - No-shpa - Analgin" sa používa na zníženie pretrvávajúcej hypertermie. Suprastin (antihistaminikum) zmierňuje opuchy sliznice, No-shpa (spazmolytikum) - zmierňuje kŕče a podporuje vazodilatáciu. Analgin (analgetikum-antipyretikum) pomáha znižovať teplotu.

Čo pomáha Suprastinu vo forme riešenia?

Indikácie pre použitie Suprastinu vo forme roztoku pre d / a rovnaké ako pre tabletovú formu lieku.

Kontraindikácie

Kontraindikácie pre Suprastin:

  • akútne záchvaty astmy;
  • žalúdočný vred;
  • glaukóm s uzavretým uhlom;
  • liečba inhibítormi MAO;
  • arytmia;
  • akútny infarkt myokardu;
  • hyperplázia prostaty;
  • zadržiavanie moču;
  • precitlivenosť na deriváty etyléndiamínu;
  • alergia na lieky.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky Suprastinu na centrálny nervový systém: zvýšená únava, sedácia, ataxia, závraty, kŕče, tremor, bolesť hlavy, encefalopatia, znížené videnie, eufória, ospalosť, poruchy psychomotorických funkcií..

Zo strany CVS sú možné arytmie, tachykardia, arteriálna hypotenzia. Z tráviaceho systému: nepríjemné pocity a bolesť v epigastriu, sucho v ústach, hnačky, nevoľnosť, vracanie, zvýšené príznaky gastroezofageálneho refluxu, zvýšená alebo úplná nechutenstvo.

Na strane krvného systému môžu byť v zriedkavých prípadoch zaznamenané patologické zmeny v krvi (napríklad agranulocytóza, hemolytická anémia, leukopénia, trombocytopénia atď.).

Zo strany orgánov videnia: očná hypertenzia, glaukóm.

Z močového systému a obličiek: retencia moču, dyzúria.

Z podkožia a kože: reakcie z precitlivenosti a tiež bolestivá reakcia na slnečné svetlo.

Z muskuloskeletálneho systému: myopatia.

Reakcie imunitného systému na použitie lieku môžu byť vyjadrené vo forme svrbenia, vyrážky, sčervenania kože, žihľavky, angioedému.

Ďalšie vedľajšie účinky: zmeny v mieste vpichu roztoku d / i.

Pokyny na použitie Suprastinu

Suprastin tablety: návod na použitie. Ako užívať Suprastin pre dospelých?

Tablety sa majú užívať s jedlom, bez drvenia alebo žuvania, s trochou tekutiny.

Pre dospelých sú tablety Suprastin predpísané v dávke 75-100 mg / deň. Prekročte dávku 100 mg / deň. kontraindikované.

Liečba sa považuje za ukončenú, keď sa odstránia všetky klinické príznaky. S rozvojom vyššie uvedených nežiaducich reakcií je potrebné liečbu prerušiť.

Ako piť s alergiou Suprastin, ak je ochorenie ťažké?

Pri závažných akútnych stavoch alebo anafylaktickom šoku sa liečba začína intravenóznym podaním lieku (intravenózna injekcia sa má vykonať veľmi pomaly). Následne prechádzajú na injekčné podanie roztoku do svalu alebo na užívanie tabletiek.

Trvanie užívania pri závažných alergiách určuje ošetrujúci lekár.

Pokyny na použitie Suprastinu v ampulkách

Injekcie Suprastinu môže podávať iba zdravotná sestra alebo lekár.

Dávka Suprastinu pre dospelého človeka je zvyčajne 1 - 2 ml / deň. Liečivo sa vstrekuje do svalu. V závažných prípadoch sa liečba začína intravenóznymi injekciami..

Pri poruche funkcie pečene v dôsledku zníženia metabolizmu účinnej látky bude možno potrebné, aby pacient upravil dávku smerom k jej zníženiu. Zníženie dávky je potrebné aj u pacientov s renálnou dysfunkciou, ktorá je spojená s účasťou tohto orgánu na vylučovaní chloropyramínu z tela..

Koľko dní treba vziať dospelým Suprastin?

Trvanie liečby závisí od závažnosti príznakov alergie a citlivosti tela na chlórpyramín. Spravidla sa liek pije v krátkych kúrach (každý 5-7 dní) s exacerbáciou procesu. V prípade závažného priebehu ochorenia môže lekár vydať ďalšie recepty.

Malo by sa pamätať na to, že na pozadí dlhodobého užívania drogy si môže pacient vyvinúť závislosť..

Pokyny na použitie Suprastinu pre deti

Pre deti je liek predpísaný na alergickú reakciu na lieky, uhryznutie hmyzom, jedlo, ekzémy, taxidermiu, žihľavku, dermatitídu, neurodermatitídu a množstvo ďalších alergických ochorení..

Používanie Suprastinu sa tiež odporúča pri ovčích kiahňach: liek môže znížiť intenzitu svrbenia a trochu upokojiť nervový systém dieťaťa..

Pred podaním Suprastinu deťom by ste si mali prečítať zoznam kontraindikácií. Kontraindikáciou pri užívaní tabliet sú deti do 3 rokov, roztok nie je predpísaný pre novorodencov (vrátane predčasne narodených).

Okrem toho by ste nemali podávať liek v akejkoľvek forme na akútne záchvaty astmy, intolerancie chlórpyramínu alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok..

Výrobca nevyrába špeciálny detský Suprastin s nižším dávkovaním účinnej látky. Ostatné - okrem tabliet a roztokov - bez liekových foriem (masť, kvapky, sirup).

Ako užívať Suprastin tablety pre deti?

Dávka Suprastinu pre deti do 6 rokov je 1 tableta denne, rozdelená do 2 dávok. Podľa pokynov je pre deti vo veku 6 - 14 rokov dávka 1-1,5 tablety / deň. (0,5 tab. Pri každom príjme).

V závislosti od odpovede tela na liečbu je možné dávku v prípade potreby zvýšiť. Najvyššia dávka pre dieťa je 2 mg / kg / deň.

Pre kojencov sú tablety Suprastin, ak je to potrebné, predpísané 1 / 4-1 / 5 tab. 2 ruble / deň..

Roztok, podobne ako tablety, sa dávkuje v závislosti od veku pacienta: deťom do jedného roka sa podáva injekcia v počiatočných fázach liečby 0,25 ml, deťom vo veku od 12 mesiacov do 6 rokov - po 0,5 ml, deťom vo veku 6 rokov 14 rokov - od 0,5 do 1 ml.

U novorodencov je Suprastin kontraindikovaný (vrátane u novorodencov predčasne narodených).

Injekcie sa podávajú pomocou inzulínovej striekačky s ihlou na intramuskulárnu injekciu. Maximálna prípustná dávka lieku je 2 mg / kg / deň.

Predávkovanie

Náhodné alebo úmyselné predávkovanie, najmä u detí, môže spôsobiť smrť pacienta.

Príznaky a príznaky, ktoré sa vyskytnú pri predávkovaní Suprastinom, sú podobné ako pri otrave atropínom. Sú vyjadrené vo forme:

  • úzkosť;
  • halucinácie;
  • atetóza;
  • ataxia;
  • záchvaty;
  • nedostatok koordinácie pohybov.

U malých detí prevláda vzrušenie.

V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť sínusová tachykardia, sucho v ústach, sčervenanie tváre, fixované rozšírené zrenice, horúčka, retencia moču..

U dospelých sa sčervenanie tváre a horúčka pozorujú prerušovane, obdobie vzrušenia sa nahrádza záchvatom a postkonvulzívnou depresiou. U pacienta sa objaví kóma, zlyhanie srdca a dýchania. Smrť nastáva o 2-18 hodín.

Odporúča sa kardiorespiračné sledovanie, ako aj symptomatická liečba. Suprastin nemá žiadne špecifické antidotum.

Interakcia

Súčasné užívanie s inhibítormi MAO pomáha predĺžiť a zvýšiť anticholinergné účinky Suprastinu.

Tento liek je predpísaný s opatrnosťou: sedatíva, sedatíva (vrátane sedatívnych analgetík), muskarínové parasympatolytiká, atropín, tricyklické antidepresíva. Je to tak kvôli skutočnosti, že v kombinácii so Suprastinom majú tieto lieky synergický účinok..

Alkohol zosilňuje depresívny účinok chloropyramínu na centrálny nervový systém, a preto sa počas liečby Suprastinom treba vyhnúť alkoholu..

Podmienky predaja

Suprastin vo forme tabliet je dostupný bez lekárskeho predpisu; na zakúpenie roztoku je potrebný lekársky predpis.

Predpis v latinčine pre tablety Suprastin na alergie:

Rр.: Tab. Suprastini 0,025 č. 20
D.S. Na perorálne podanie (1 tab. 2-3x denne s jedlom)

Podmienky skladovania

Liečivo si zachováva svoje farmakologické vlastnosti pri teplote 15-25 ° C. Tablety aj ampulky musia byť chránené pred deťmi..

Čas použiteľnosti

špeciálne pokyny

Anotácia naznačuje, že liek by sa mal používať opatrne u starších ľudí, ako aj u pacientov so srdcovými chorobami a zlyhaním pečene.

Ak sa užíva večer, liek môže zhoršiť príznaky gastroezofageálneho refluxu.

Malo by sa pamätať na to, že chlórpyramín môže spôsobiť depresiu a ospalosť, ktoré narúšajú určité druhy činnosti. Obzvlášť výrazné sú v počiatočných štádiách liečby..

Lekár určuje mieru obmedzenia práce s mechanizmami a riadením vozidiel individuálne pre každého pacienta..

Veterinárne použitie

Chlórpyramín sa môže použiť na liekovú terapiu alergických stavov u zvierat.

Vo vnútri sa podáva 2-3 ruble / deň. v dávke 0,3-0,5 mg / kg. Pri intramuskulárnom podaní je dávka pre koňa 5 - 6 ml, pre ošípanú s hmotnosťou 70 - 100 kg - 1 - 2 ml, pre psy je dávka v závislosti od hmotnosti od 0,1 do 0,5 ml. Injekcie sa vykonávajú 2-krát denne.

Suprastinove analógy

Farmaceutickými ekvivalentmi liečiva sú chlórpyramín, chlórpyramín-fereín, chlórpyramín-eskom.

Cena analógov v tabletách je 85-90 rubľov. 10 ampuliek roztoku bude stáť približne rovnaké množstvo.

Lieky s podobným mechanizmom účinku: Alepriv, Gistafen, Diazolin, Kestin, Ketotifen, Klarotadin, Lomilan, Loratadin, Peritol, Rapido, Suprastinex, Telfast, Erius.

Čo je lepšie - Suprastin alebo Tavegil?

Tavegil, ktorého aktívnou zložkou je klemastín, je vysoko účinný liek podobný účinku ako difenhydramín (difenhydramín, alergén, benadryl). Vyznačuje sa vysokou anticholinergnou aktivitou.

Oba lieky sú lieky 1. generácie. Načasovanie vytvoreného účinku a intenzita pôsobenia sú porovnateľné..

Čo je lepšie - Cetrin alebo Suprastin?

Cetrin (cetirizín hydrochlorid) je látka druhej generácie, ktorá je vysoko selektívnym antagonistom receptov na histamín typu H1.

Liek má 2 formy uvoľňovania - tablety, ktoré sa používajú u pacientov starších ako 6 rokov, a sirup, ktorý sa predpisuje od 2 rokov.

Cetirizín hydrochlorid sa v tele prakticky biologicky netransformuje, rýchlosť jeho vylučovania súvisí s funkčným stavom obličiek. Funkciou lieku je schopnosť dobre prenikať do pokožky, vďaka čomu je Cetrin obzvlášť účinný pri kožných prejavoch alergií..

Liek nemá proarytmický účinok, čo sa preukázalo v predklinických a klinických štúdiách.

To znamená, že je oveľa menej pravdepodobné, že užívanie tsetrínu bude sprevádzané vývojom nežiaducich reakcií ako užívanie liekov 1. generácie. Navyše ich závažnosť je tiež menšia ako závažnosť Suprastinu.

Ak hovoríme o antialergickej aktivite, potom sa Suprastin považuje za mierne silnejšie činidlo..

Čo je lepšie: Zyrtec alebo Suprastin?

Zyrtec je generikum Cetrin, pretože oba tieto lieky obsahujú rovnakú látku - cetirizín. Zyrtec má teda oproti Suprastinu rovnaké výhody ako Cetrin..

Čo je lepšie - Suprastin alebo Diazolin?

Účinná látka diazolínu, blokátora histamínových receptorov podtypu 1, mebhydrolín, podobne ako chloropyramín, patrí k liekom 1. generácie. V porovnaní s jeho analógom sa činidlo vyznačuje nižšou antialergickou aktivitou. Sedácia nie je významná.

Suprastin alebo Zodak - čo je lepšie?

Zodak je dlhodobo pôsobiaci antialergický liek 2. generácie. Jeho základom je cetirizín dihydrochlorid - látka, ktorá sa vyznačuje schopnosťou selektívne blokovať periférne receptory histamínu typu H1.

Nemá výrazné anticholinergné a antiserotonínové účinky. Pri použití v terapeutických dávkach nedochádza k sedácii (vrátane ospalosti).

Čo je lepšie: Loratadin alebo Suprastin?

Loratadín je antihistaminikum druhej generácie, ktoré sa vyznačuje vysokou väzbovou silou na periférne histamínové receptory typu H1. Nie je sedatívny, nemá kardiotoxický účinok a nezvyšuje účinok alkoholu.

Loratadín prakticky neinteraguje s inými liekmi.

Čo je lepšie: Suprastin alebo Claritin?

Pretože účinnou látkou lieku Claritin je loratadín, je potrebné zvoliť medzi ním a Suprastinom zohľadnenie vyššie popísaných znakov..

Alkohol a Suprastin

Liek je nekompatibilný s alkoholom.

Čo je Suprastin? Toto je antialergický liek prvej generácie. Rovnako ako iné lieky z tejto skupiny, má výrazný anticholinergný, hypnotický a sedatívny účinok, ktorý sa zvyšuje v kombinácii s alkoholom..

Suprastin a alkohol: dôsledky súčasného podávania

Príjem alkoholu na pozadí liečby Suprastinom môže vyvolať príznaky ako:

  • závraty;
  • rozmazané videnie;
  • stav blízky panike;
  • nervová podráždenosť;
  • suché ústa;
  • eufória;
  • nestabilná stolica;
  • nevoľnosť;
  • kŕče;
  • zvracanie;
  • chvenie;
  • tachykardia;
  • očná hypertenzia;
  • prudký pokles krvného tlaku;
  • arytmia;
  • zadržiavanie moču;
  • letargia;
  • ospalosť.

Suprastin počas tehotenstva a dojčenia

Môžu tehotné ženy užívať Suprastin?

Nie sú k dispozícii údaje z predklinických štúdií o použití lieku počas tehotenstva..

Adekvátne štúdie so správnym monitorovaním užívania liekov pre tehotné ženy tiež neboli vykonané. Existujú však dôkazy, že u novorodencov, ktorých matky užívali antihistaminiká počas posledných 2 týždňov tehotenstva, sa za šošovkou oka vytvorilo spojivové tkanivo..

V popise lieku výrobca upozorňuje, že použitie Suprastinu - najmä v 1. trimestri a v posledných týždňoch 3. trimestra - je možné len po dôkladnom vyhodnotení priaznivých účinkov a možných rizík.

Pokiaľ ide o použitie v 2. trimestri, potom je v tomto čase liek predpísaný aj po analýze rizík pre plod a prínosu pre organizmus matky..

Takže na otázku, či je možné piť Suprastin počas tehotenstva, môže odpovedať iba lekár, ktorý sleduje tehotnú ženu..

Suprastin počas laktácie: je možné, aby dojčiace matky užívali antihistaminiká?

Ak chýbajú dobre kontrolované, adekvátne údaje o použití lieku na hepatitídu B, neodporúča sa predpisovať ho dojčiacim ženám..

Recenzie na Suprastin

Recenzie na Suprastin pre deti a dospelých dokazujú vysokú antihistamínovú aktivitu tohto lieku. Liek je účinný pri liečbe alergickej rinokonjunktivitídy (celoročnej aj sezónnej), žihľavky, Quinckeho edému, ekzému, atopickej dermatitídy, svrbenia rôznej etiológie.

V parenterálnej forme sa liek osvedčil v podmienkach, ktoré si vyžadujú urgentnú starostlivosť.

Výhodou lieku je preukázaná účinnosť, široká škála aplikovaných terapeutických dávok, rýchlosť pôsobenia, krátke trvanie vedľajších účinkov, kontrolovateľnosť klinického účinku a nízke náklady. Účinná látka liečiva sa nehromadí v sére, čo vylučuje možnosť predávkovania pri dlhodobom používaní.

Wikipedia naznačuje, že Suprastin je zahrnutý v ruskom zozname VED.

Koľko stoja tablety a injekcie Suprastinu?

Cena tabliet Suprastin v Rusku je od 110 rubľov. Cena Suprastinu v ampulkách - od 150 rubľov.

Priemerná cena na Ukrajine za tablety 25 mg č. 20 je 65 UAH, cena Suprastinu 25 mg č. 10 je od 29 UAH. Riešenie pre a v lekárňach v Charkove a Kyjeve je možné kúpiť za 67-85 UAH. V tomto prípade je cena 1 ampulky 14-16 UAH.

Pre pacientov, ktorým je vhodnejšie používať kvapky, vyvinul Egis liek Suprastinex na báze levocetirizínu. Jeho cena je od 1060 rubľov. v ruštine a od 350 UAH v ukrajinských lekárňach.

Suprastin ® (Suprastin ®)

Liečivo:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Zloženie
  • farmaceutický účinok
  • Farmakodynamika
  • Farmakokinetika
  • Indikácie pre liek Suprastin
  • Kontraindikácie
  • Aplikácia počas tehotenstva a laktácie
  • Vedľajšie účinky
  • Interakcia
  • Spôsob podávania a dávkovanie
  • Predávkovanie
  • špeciálne pokyny
  • Uvoľnite formulár
  • Výrobca
  • Podmienky výdaja z lekární
  • Podmienky skladovania lieku Suprastin
  • Čas použiteľnosti lieku Suprastin
  • Ceny v lekárňach
  • Recenzie

Farmakologická skupina

  • Antialergické činidlo - blokátor H1-histamínové receptory [H1-antihistaminiká]

Nozologická klasifikácia (ICD-10)

  • H10.1 Akútna atopická konjunktivitída
  • J30 Vasomotorická a alergická rinitída
  • J30.1 Alergická rinitída spôsobená peľom
  • J30.2 Iná sezónna alergická nádcha
  • L20 Atopická dermatitída
  • L23 Alergická kontaktná dermatitída
  • L29 Svrbenie
  • L30.9 Dermatitída, nešpecifikovaná
  • L50 žihľavka
  • T78.1Ostatné prejavy patologickej reakcie na jedlo
  • T78.3 Angioedém
  • T78.4 Nešpecifikovaná alergia
  • T80.6 Iné sérové ​​reakcie
  • W57 Uhryznutie alebo bodnutie jedovatým hmyzom a inými jedovatými článkonožcami

3D obrázky

Zloženie

Tablety1 tab.
účinná látka:
chloropyramín hydrochlorid25 mg
pomocné látky: kyselina stearová - 3 mg; želatína - 4 mg; sodná soľ karboxymetylškrobu (typ A) - 6 mg; mastenec - 6 mg; zemiakový škrob - 40 mg; monohydrát laktózy - 116 mg
Roztok na intravenózne a intramuskulárne podanie1 ml
účinná látka:
chloropyramín hydrochlorid20 mg
pomocné látky: voda na injekciu - do 1 ml

Opis liekovej formy

Tablety: biele alebo sivobiele v tvare disku, skosené, s vyrazením "SUPRASTIN" na jednej strane a ryhou na druhej strane, bez zápachu alebo takmer bez zápachu..

Roztok: priehľadný, bezfarebný vodný roztok, slabo charakteristického zápachu.

farmaceutický účinok

Farmakodynamika

Chlórpyamín - chlórovaný analóg tripelenamínu (pyribenzamín) - klasický antihistaminikum patriace do skupiny etyléndiamínových antihistaminík.

H blokátor1-histamínové receptory, má antihistaminikový a m-anticholinergný účinok, má antiemetický účinok, mierny antispazmodický a periférny anticholinergný účinok.

Farmakokinetika

Keď sa užíva perorálne, je takmer úplne absorbovaný z gastrointestinálneho traktu. Terapeutický účinok chloropyramínu sa rozvinie do 15 - 30 minút po požití, dosiahne maximum počas prvej hodiny po požití a trvá najmenej 3 - 6 hodín. Je dobre distribuovaný v tele vrátane centrálneho nervového systému. Vo veľkej miere sa metabolizuje v pečeni. Vylučuje sa hlavne obličkami. U detí je eliminácia lieku rýchlejšia ako u dospelých pacientov.

Indikácie pre liek Suprastin ®

sezónna a celoročná alergická nádcha;

akútny a chronický ekzém;

alergie na potraviny a lieky;

alergické reakcie na uštipnutie hmyzom;

angioneurotický edém (Quinckeho edém) - tablety, ako adjuvans.

Kontraindikácie

precitlivenosť na zložky lieku;

akútny záchvat bronchiálnej astmy;

deti do 3 rokov (pre túto dávkovú formu);

nedostatok laktázy, intolerancia laktózy, malabsorpcia glukózy / galaktózy (pretože tableta obsahuje 116 mg monohydrátu laktózy);

S opatrnosťou: glaukóm s uzavretým uhlom; zadržiavanie moču; hyperplázia prostaty; zhoršená funkcia pečene a / alebo obličiek; srdcovo-cievne ochorenia; starších pacientov.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Neexistujú adekvátne, dobre kontrolované štúdie o použití antihistaminík u tehotných žien. V súlade s tým sa má Suprastin ® užívať počas tehotenstva (najmä v prvom trimestri a poslednom mesiaci), iba ak potenciálny prínos pre matku preváži možné riziko pre plod..

Ak je potrebné používať liek počas laktácie, je potrebné rozhodnúť o prerušení dojčenia..

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sa spravidla vyskytujú veľmi zriedkavo, sú dočasných a vymiznú po ukončení liečby.

Zo strany krvi a lymfatického systému: veľmi zriedkavo - leukopénia, agranulocytóza, hemolytická anémia a ďalšie zmeny v bunkovom zložení krvi.

Zo strany centrálneho nervového systému: ospalosť, únava, závraty, nervový nepokoj, tremor, bolesť hlavy, eufória, kŕče, encefalopatia..

Zo strany orgánu videnia: rozmazané videnie, glaukóm, zvýšený vnútroočný tlak.

Z CCC: zníženie krvného tlaku, tachykardia, arytmia. Priamy vzťah týchto vedľajších účinkov k užívaniu lieku nebol vždy stanovený..

Z gastrointestinálneho traktu: ťažkosti v bruchu, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, strata alebo zvýšenie chuti do jedla, bolesť v hornej časti brucha.

Z porúch pohybového aparátu a spojivového tkaniva: svalová slabosť.

Z obličiek a močových ciest: ťažkosti s močením, zadržiavanie moču.

Iné: fotocitlivosť, alergické reakcie.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených účinkov, mali by ste prestať užívať liek a okamžite vyhľadať lekára.

Interakcia

Liečivo zvyšuje účinok liekov: barbituráty, m-anticholinergiká, opioidné analgetiká.

Inhibítory MAO môžu zvýšiť a predĺžiť anticholinergný účinok chloropyramínu.

V kombinácii s ototoxickými liekmi môže Suprastin ® maskovať skoré príznaky ototoxicity.

Antihistaminiká môžu skresľovať výsledky kožných testov na alergiu, preto by sa malo tento typ lieku vysadiť niekoľko dní pred plánovaným testom.

Spôsob podávania a dávkovanie

Vo vnútri, počas jedla, bez žuvania a pitia veľkého množstva vody.

Dospelí: vymenujte 1 stôl. 3-4 krát denne (75-100 mg / deň).

Deti: vo veku od 3 do 6 rokov - 1/2 stola. 2 krát denne; od 6 do 14 rokov - 1/2 tab. (12,5 mg) 2-3 krát denne.

Dávka sa môže postupne zvyšovať pri absencii vedľajších účinkov u pacienta, maximálna dávka by však nikdy nemala presiahnuť 2 mg / kg.

Trvanie priebehu liečby závisí od príznakov ochorenia, jeho trvania a priebehu..

Injekcia:

IM, IV (používa sa iba v akútnych závažných prípadoch pod lekárskym dohľadom!)

Dospelí: odporúčaná denná dávka je 1 - 2 ml (1 - 2 amp.) I.m..

Deti: odporúčané počiatočné dávky - vo veku od 1 do 12 mesiacov - 0,25 ml (1/4 amp.) IM; od 1 do 6 rokov - 0,5 ml (1/2 amp.) IM; od 6 do 14 rokov - 0,5-1 ml (1 / 2-1 amp.) i.m..

Dávka sa môže opatrne zvyšovať v závislosti od reakcie pacienta a pozorovaných vedľajších účinkov. Dávka by však nikdy nemala presiahnuť 2 mg / kg. Pri závažných alergiách sa má liečba začať jemnou pomalou intravenóznou injekciou, po ktorej nasleduje intramuskulárna injekcia alebo perorálne podanie.

Špeciálne skupiny pacientov (všeobecné pokyny pre obe formy)

Starší, vychudnutí pacienti: použitie Suprastinu ® si vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože u týchto pacientov je pravdepodobnejšie, že antihistaminiká spôsobia vedľajšie účinky (závraty, ospalosť).

Pacienti s poškodenou funkciou pečene: môže byť potrebné zníženie dávky z dôvodu zníženia metabolizmu aktívnej zložky liečiva pri ochoreniach pečene..

Pacienti s poškodením funkcie obličiek: môže byť potrebné zmeniť režim liečby a znížiť dávku, pretože účinná látka sa vylučuje hlavne obličkami.

Predávkovanie

Príznaky: halucinácie, úzkosť, ataxia, zhoršená koordinácia pohybov, atetóza, kŕče. U malých detí agitácia, úzkosť, sucho v ústach, fixné rozšírené zrenice, sčervenanie tváre, sínusová tachykardia, retencia moču, horúčka, kóma.

U dospelých sa prerušovane pozoruje horúčka a sčervenanie tváre. Po období vzrušenia, kŕčov a postkonvulzívnej depresie nasleduje kóma..

Liečba: v období do 12 hodín po užití lieku dovnútra je nevyhnutný výplach žalúdka (treba mať na pamäti, že anticholinergný účinok lieku zabraňuje vyprázdňovaniu žalúdka). Ukazuje sa tiež použitie aktívneho uhlia.

Je potrebné kontrolovať parametre krvného tlaku a dýchania. Symptomatická terapia, resuscitačné opatrenia. Špecifické antidotum nie je známe.

špeciálne pokyny

V kombinácii s ototoxickými liekmi môže Suprastin ® maskovať skoré príznaky ototoxicity.

Choroby pečene a obličiek môžu vyžadovať zmenu (zníženie) dávky lieku, v súvislosti s ktorou by mal pacient informovať lekára o prítomnosti ochorenia pečene alebo obličiek. Užívanie lieku v noci môže zvýšiť príznaky refluxnej ezofagitídy.

Suprastin ® môže zvýšiť účinok alkoholu na centrálny nervový systém, preto by ste sa pri užívaní lieku Suprastin ® mali vyhýbať pitiu alkoholických nápojov..

Dlhodobé užívanie antihistaminík môže viesť k poruchám krvi a krvotvorného systému (leukopénia, agranulocytóza, trombocytopénia, hemolytická anémia). Ak pri dlhodobom používaní dôjde k nevysvetliteľnému zvýšeniu telesnej teploty, laryngitíde, bledosti kože, žltačke, tvorbe vredov v ústach, výskytu hematómov, neobvyklému a dlhotrvajúcemu krvácaniu, je potrebné vykonať klinický krvný test na stanovenie počtu vytvorených prvkov. Ak výsledky testu naznačujú zmenu v krvnom obraze, liek sa zastaví.

Vplyv lieku na lekárske použitie na schopnosť viesť vozidlá a mechanizmy. Liek, najmä v počiatočnom období liečby, môže spôsobiť ospalosť, únavu a závraty. Preto je v počiatočnom období, ktorého dĺžka sa určuje individuálne, zakázané viesť vozidlá alebo vykonávať práce spojené so zvýšeným rizikom nehôd. Potom by mal lekár pre každého pacienta individuálne určiť stupeň obmedzenia riadenia vozidiel a práce s mechanizmami..

Uvoľnite formulár

Tablety, 25 mg. 20 tab. vo fľaši z hnedého skla s uzáverom PE. 1 fl. v kartónovej krabici. 10 alebo 20 tab. v blistri; 2 blistre (10 ks) alebo 1 blister (20 ks) v kartónovej škatuli.

Roztok na intravenóznu a intramuskulárnu injekciu, 20 mg / ml. Ampulky s objemom 1 ml s tmavočerveným kódovacím krúžkom, 5 amp. v obrysovom balení acheikova, 1 alebo 2 obrysové acheikova v kartónovej krabici.

Výrobca

CJSC „Farmaceutický závod EGIS“. 1106, Budapešť, st. Keresturi, 30-38 rokov, Maďarsko.

Tel.: (36 1) 803-55-55; fax: (36 1) 803-55-29.

Reklamácie spotrebiteľov by sa mali zasielať na adresu: LLC "EGIS-RUS", 121108, Moskva, st. Ivana Franko, 8.

Tel.: (495) 363-39-66; fax: (495) 789-66-31.

V prípade balenia a balenia lieku v Rusku je navyše uvedené:

Predbalené, zabalené: Serdix LLC. 142150, Rusko, Moskovská oblasť, okres Podolsk, Sofyino, budova 1/1.

Podmienky výdaja z lekární

Tablety - bez lekárskeho predpisu.

Injekčný roztok - predpis.

Podmienky skladovania lieku Suprastin ®

Držte mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti lieku Suprastin ®

Nepoužívajte po dátume exspirácie uvedenom na obale.

SUPRASTIN

Klinická a farmakologická skupina

Účinná látka

Forma uvoľnenia, zloženie a balenie

◊ Tablety bielej alebo šedobielej farby vo forme skoseného disku s gravírovaním „SUPRASTIN“ na jednej strane a ryhou na druhej strane, bez alebo takmer bez zápachu.

1 tab.
chloropyramín hydrochlorid25 mg

Pomocné látky: monohydrát laktózy - 116 mg, zemiakový škrob - 40 mg, sodná soľ karboxymetylškrobu - 6 mg, mastenec - 6 mg, želatína - 4 mg, kyselina stearová - 3 mg.

10 kusov. - blistre (2) - balenia z lepenky.
10 kusov. - blistre (4) - balenia z lepenky.
20 ks - blistre (1) - kartónové obaly.
20 ks - fľaše z hnedého skla (1) s PE viečkom - kartónové obaly.

Roztok na i / v a i / m podanie je priehľadný, bezfarebný, vodný so slabým charakteristickým zápachom.

1 amp.
chloropyramín hydrochlorid20 mg

Pomocné látky: voda d / i - do 1 ml.

1 ml - ampulky s bodom zlomu a tmavočerveným kódovacím krúžkom (5) - tvarované bunkové balenia (1) - kartónové balenia.
1 ml - ampulky s bodom zlomu a tmavočerveným kódovacím krúžkom (5) - tvarované bunkové balenia (2) - kartónové balenia.

farmaceutický účinok

Chloropyramín hydrochlorid - chlórovaný analóg tripelenamínu (pyribenzamín) - je antihistaminikum 1. generácie patriace do skupiny etyléndiamínových antihistaminík.

Blokátor histamínových H 1 -receptorov, má antihistaminový a m-anticholinergný účinok, má antiemetický účinok, mierny antispazmodický a periférny anticholinergný účinok.

Terapeutický účinok chloropyramínu (v tabletách) sa rozvinie do 15 - 30 minút po požití, dosiahne maximum počas prvej hodiny po požití a trvá najmenej 3 - 6 hodín.

  • Opýtajte sa alergológa
  • Zobraziť inštitúcie
  • Kupujte lieky

Farmakokinetika

Po perorálnom podaní sa chloropyramín hydrochlorid takmer úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu.

Distribúcia a metabolizmus

Dobre distribuované v tele vrátane centrálneho nervového systému. Vo veľkej miere sa metabolizuje v pečeni.

Vylučuje sa hlavne obličkami ako metabolity.

Farmakokinetika v osobitných klinických situáciách

U detí je eliminácia lieku rýchlejšia ako u dospelých.

U pacientov s poškodenou funkciou pečene je metabolizmus chloropyramínu znížený, preto môže byť znížená dávka Suprastinu.

U pacientov so zhoršenou funkciou obličiek je vylučovanie liečiva znížené, preto môže byť znížená dávka Suprastinu.

Indikácie

  • žihľavka;
  • sérová choroba;
  • sezónna a celoročná alergická nádcha;
  • alergická konjunktivitída;
  • kontaktná dermatitída;
  • Svrbivá pokožka;
  • akútny a chronický ekzém;
  • atopická dermatitída;
  • alergie na potraviny a lieky;
  • alergické reakcie na uštipnutie hmyzom;
  • angioedém (Quinckeho edém) - na riešenie.

Kontraindikácie

  • precitlivenosť na zložky lieku;
  • akútny záchvat bronchiálnej astmy;
  • tehotenstvo;
  • obdobie laktácie;
  • deti do 3 rokov (pre tablety);
  • novorodené deti (donosené a predčasne narodené) (na riešenie);
  • nedostatok laktázy, intolerancia laktózy, syndróm malabsorpcie glukózy a galaktózy (pre tablety, pretože 1 tableta obsahuje 116 mg monohydrátu laktózy);

Liek sa má používať opatrne pri glaukóme so zatvoreným uhlom, u pacientov s retenciou moču, hyperpláziou prostaty, pri poruchách funkcie pečene a / alebo obličiek, kardiovaskulárnych ochoreniach, u starších pacientov..

Dávkovanie

Tablety sa majú užívať perorálne s jedlom, bez žuvania a zapíjania veľkým množstvom vody..

Dospelí: predpísaných 25 mg (1 tab.) 3-4 krát denne (75-100 mg / deň).

vo veku od 3 do 6 rokov menujte 1/2 tab. (12,5 mg) 2-krát / deň, denná dávka - 25 mg;

vo veku od 6 do 14 rokov - 1/2 tab. (12,5 mg) 2-3 krát / deň, denná dávka - 25-37,5 mg;

vo veku 14 až 18 rokov - 1 tab. (25 mg) 3-4 krát / deň, denná dávka - 75-100 mg.

Dávka pre deti sa môže postupne zvyšovať pri absencii vedľajších účinkov u pacienta, maximálna dávka by však nikdy nemala presiahnuť 2 mg / kg telesnej hmotnosti.

Trvanie liečby závisí od povahy, príznakov ochorenia, stupňa ich prejavu, trvania a priebehu ochorenia..

Roztok na intramuskulárne a intravenózne podanie

IV injekcia sa používa iba v akútnych závažných prípadoch pod lekárskym dohľadom.

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 1 - 2 ml (1 - 2 ampulky) intramuskulárne..

Pre deti sa odporúčajú nasledujúce úvodné dávky:

VekDávka
od 1 do 12 mesiacov0,25 ml (1/4 ampulky) i / m
od 1 do 6 rokov0,5 ml (1/2 ampulky) i / m
od 6 do 14 rokov0,5-1 ml (1 / 2-1 ampulka) i.m.

Dávka pre deti sa môže opatrne zvyšovať v závislosti od reakcie pacienta a pozorovaných vedľajších účinkov. Dávka by však nikdy nemala presiahnuť 2 mg / kg telesnej hmotnosti..

Pri závažných alergiách sa má liečba začať jemnou pomalou intravenóznou injekciou, po ktorej nasleduje intramuskulárna injekcia alebo perorálne podanie.

Špeciálne skupiny pacientov

Starší pacienti a pacienti s ťažkou podváhou: užívanie lieku Suprastin si vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože u týchto pacientov je pravdepodobnejšie, že antihistaminiká spôsobia vedľajšie účinky (závraty, ospalosť, pokles krvného tlaku).

Pacienti s poškodenou funkciou pečene: môže byť potrebné zníženie dávky z dôvodu zníženia metabolizmu aktívnej zložky liečiva pri ochoreniach pečene..

Pacienti so zníženou funkciou obličiek: môže byť potrebné zmeniť režim liečby a znížiť dávku, pretože účinná látka sa vylučuje hlavne obličkami.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky sú spravidla extrémne zriedkavé, sú dočasné a vymiznú po ukončení liečby.

Vedľajšie účinky sú uvedené podľa poškodenia orgánov a orgánových systémov v sekvencii MedDRA (Medical Dictionary for Regulatory Action).

Nie sú k dispozícii žiadne klinické štúdie, ktoré by stanovili frekvenciu nežiaducich reakcií.

Z krvi a lymfatického systému: leukopénia, agranulocytóza, hemolytická anémia a ďalšie zmeny v bunkovom zložení krvi (napríklad trombocytopénia pri dlhodobom užívaní lieku).

Z imunitného systému: alergické reakcie.

Z nervového systému: ospalosť, únava, závraty s pocitom rotácie (vertigo), nervový nepokoj, ataxia, tremor, bolesť hlavy, eufória, kŕče, encefalopatia.

Zo strany orgánu videnia: rozmazané videnie, záchvaty glaukómu, zvýšený vnútroočný tlak.

Zo strany kardiovaskulárneho systému: zníženie krvného tlaku, tachykardia, arytmia.

Z gastrointestinálneho traktu: nepríjemné pocity v bruchu, sucho v ústach, nevoľnosť, vracanie, hnačka, zápcha, strata alebo zvýšenie chuti do jedla, bolesť v hornej časti brucha.

Z muskuloskeletálneho systému: myopatia.

Z močového systému: ťažkosti s močením, zadržiavanie moču.

Na strane kože a podkožných tkanív: fotocitlivosť.

Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených účinkov, pacient by mal prestať užívať liek a okamžite sa poradiť s lekárom.

Správy o vedľajších účinkoch

Ak si pacient všimne vyššie uvedené vedľajšie účinky, alebo sa zhoršia alebo sa vyskytnú akékoľvek iné vedľajšie účinky, mal by o tom informovať lekára..

Predávkovanie

Predávkovanie antihistaminikami, najmä u detí, môže byť smrteľné, najmä u dojčiat.

Príznaky: V prípade predávkovania Suprastin spôsobuje príznaky podobné otrave atropínom, ako sú halucinácie, úzkosť, ataxia, zhoršená koordinácia pohybov, atetóza, kŕče. U malých detí prevláda vzrušenie. Niekedy sa vyskytuje sucho v ústach, fixné rozšírenie zreničiek, sčervenanie tváre, sínusová tachykardia, retencia moču, horúčka. U dospelých nemusí horúčka a sčervenanie kože tváre chýbať, po určitom čase vzrušenia nasledujú kŕče a postkonvulzívna depresia s možným rozvojom kómy a kardiovaskulárneho a respiračného zlyhania, ktoré môžu viesť k smrti pacienta v priebehu 2 - 18 hodín.

Liečba: kvôli anticholinergickému účinku tohto lieku je vyprázdňovanie žalúdka spomalené. Preto sa do 12 hodín po predávkovaní odporúča vyvolať zvracanie, výplach žalúdka a podať aktívne uhlie. Odporúča sa sledovanie ukazovateľov kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, symptomatická liečba. Špecifické antidotum nie je známe.

Liekové interakcie

Inhibítory MAO zvyšujú a predlžujú anticholinergné účinky Suprastinu.

Pri súčasnom užívaní tabliet Suprastinu s barbiturátmi, hypnotikami, anxiolytikami a sedatívami, trankvilizérmi, opioidnými analgetikami, tricyklickými antidepresívami, atropínom a m-anticholinergikami je potrebné postupovať zvlášť opatrne: Suprastin a ktorékoľvek z týchto liekov si môžu navzájom zvyšovať účinky..

Počas liečby je zakázané používať alkoholické nápoje: alkohol zvyšuje depresívny účinok lieku Suprastin na centrálny nervový systém..

V kombinácii s ototoxickými liekmi môže Suprastin maskovať skoré príznaky ototoxicity.

Antihistaminiká potláčajú kožné reakcie v reakcii na alergické kožné testy, preto treba Suprastin vysadiť niekoľko dní pred kožnými testami..

špeciálne pokyny

Užívanie lieku Suprastin v neskorých večerných hodinách môže zvýšiť príznaky gastroezofageálnej refluxnej choroby.

V kombinácii s ototoxickými liekmi môže Suprastin maskovať skoré príznaky ototoxicity.

V prípade ochorení pečene a obličiek môže byť potrebné zmeniť (znížiť) dávku lieku, v súvislosti s čím by mal pacient informovať lekára o prítomnosti ochorenia pečene alebo obličiek..

Vzhľadom na anticholinergný a sedatívny účinok sa má Suprastin predpisovať opatrne starším pacientom, pacientom so zhoršenou funkciou pečene, kardiovaskulárnymi ochoreniami, glaukómom so zatvoreným uhlom, retenciou moču a hyperpláziou prostaty..

Suprastin môže zvýšiť účinok alkoholu na centrálny nervový systém, a preto je pri užívaní lieku Suprastin zakázané používať alkoholické nápoje..

Dlhodobé užívanie antihistaminík môže viesť k poruchám krvi a krvotvorného systému (leukopénia, agranulocytóza, trombocytopénia, hemolytická anémia). Ak pri dlhodobom používaní dôjde k nevysvetliteľnému zvýšeniu telesnej teploty, laryngitíde, bledosti kože, žltačke, tvorbe vredov v ústach, výskytu hematómov, neobvyklému a dlhotrvajúcemu krvácaniu, je potrebné vykonať klinický krvný test na stanovenie počtu vytvorených prvkov. Ak výsledky testu naznačujú zmenu v krvnom obraze, liek sa zastaví.

Každá tableta obsahuje 116 mg monohydrátu laktózy. Suprastin je kontraindikovaný u pacientov s nedostatkom laktázy, intoleranciou laktózy, malabsorpciou glukózy / galaktózy..

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a mechanizmy

Liek, najmä v počiatočnom období liečby, môže spôsobiť ospalosť, únavu a závraty. Preto je v počiatočnom období, ktorého dĺžka sa určuje individuálne, zakázané viesť vozidlá alebo vykonávať práce spojené so zvýšeným rizikom nehôd. Potom by mal lekár pre každého pacienta individuálne určiť stupeň obmedzenia riadenia vozidiel a práce s mechanizmami..

Gravidita a laktácia

Neexistujú adekvátne a dobre kontrolované štúdie o použití antihistaminík v tehotenstve. U novorodencov, ktorých matky užívali antihistaminiká v posledných mesiacoch tehotenstva, sú však opísané prípady vývoja retrolentálnej fibroplázie. V súlade s tým je použitie lieku Suprastin počas tehotenstva kontraindikované..

Užívanie lieku Suprastin je počas dojčenia kontraindikované. Ak je to potrebné, použitie lieku počas laktácie by malo prestať dojčiť.

Pediatrické použitie

Liek je kontraindikovaný na použitie u novorodencov (vrátane predčasne narodených detí).

Liek vo forme tabliet je kontraindikovaný u detí do 3 rokov..

S poškodenou funkciou obličiek

Liek sa má používať opatrne v prípade porušenia funkcie obličiek..

Pre porušenie funkcie pečene

Liek sa má používať opatrne v prípade poruchy funkcie pečene..