Zirtek - návod na použitie

INŠTRUKCIE
(informácie pre odborníkov)
o lekárskom použití drogy

Evidenčné číslo:
Filmom obalené tablety: P č. 014186/01;
Kvapky na perorálne podanie: P č. 011930/01

Obchodný názov: Zyrtec ®

Medzinárodný nechránený názov: Cetirizín

Chemický názov: kyselina 2- (2- (4- (p-chlór-alfa-fenylbenzyl) -1-piperazín-yl) etoxy) -octová (ako dihydrochlorid)

Dávková forma: filmom obalené tablety; Perorálne kvapky

Zloženie

Tablety: účinná látka - cetirizín dihydrochlorid 10 mg. Pomocné látky: mikrokryštalická celulóza, laktóza, koloidný oxid kremičitý, stearan horečnatý, hypromelóza, oxid titaničitý, makrogol (polyetylénglykol) -400.

Perorálne kvapky: účinná látka: cetirizín dihydrochlorid 10 mg / ml. Pomocné látky: glycerol, propylénglykol, sacharinát sodný, metylparabenzén, propylparabenzén, octan sodný, ľadová kyselina octová, čistená voda.

Biele podlhovasté filmom obalené tablety. Každá tableta je rozdelená čiarou a označená na jednej strane Y / Y.

Perorálne kvapky: Číra, bezfarebná tekutina s vôňou kyseliny octovej.

Farmakoterapeutická skupina: antialergikum (H.1-blokátor histamínových receptorov).

ATX kód: R06AE07

Konkurenčný antagonista histamínu, metabolit hydroxyzínu, blokuje H1-histamínové receptory. Zabraňuje vývoju a podporuje priebeh alergických reakcií, má protisvrbivé a antiexudatívne účinky. Ovplyvňuje „skoré“ štádium alergických reakcií závislé od histamínu, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v „neskorom“ štádiu alergickej reakcie, znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov, stabilizuje membrány mastocytov. Znižuje kapilárnu permeabilitu, zabraňuje rozvoju opuchov tkanív, zmierňuje spazmus hladkého svalstva. Eliminuje kožné reakcie na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj na ochladenie (pri studenej žihľavke). Znižuje bronchokonstrikciu vyvolanú histamínom pri ľahkej bronchiálnej astme. Prakticky žiadny anticholinergný a antiserotonínový účinok. V terapeutických dávkach prakticky nemá sedatívny účinok. Nástup účinku po jednorazovej dávke 10 mg cetirizínu je 20 minút (u 50% pacientov) a po 60 minútach (u 95% pacientov) trvá viac ako 24 hodín. Na pozadí liečebnej kúry sa nevyvíja tolerancia k antihistaminickému účinku cetirizínu. Po ukončení liečby účinok pretrváva až 3 dni..

Farmakokinetika. Pri perorálnom podaní sa rýchlo vstrebáva. Maximálna koncentrácia v sére sa dosiahne 1 hodinu po perorálnom podaní. Jedlo neovplyvňuje úplnosť absorpcie, ale predlžuje proces absorpcie o 1 hodinu. 93% cetirizínu sa viaže na bielkoviny. Farmakokinetické parametre cetirizínu sú lineárne. Distribučný objem je 0,5 l / kg. V malom množstve sa metabolizuje v pečeni O-dealkyláciou za vzniku farmakologicky neaktívneho metabolitu (na rozdiel od iných H1-histamínové receptory metabolizované v pečeni za účasti systému cytochrómu P450). Neakumuluje sa. 2/3 liečiva sa vylučuje nezmenené obličkami a asi 10% - stolicou. Systémový klírens - 53 ml / min. Polčas je 7-10 hodín, u detí vo veku od 6 do 12 rokov - 6 hodín, u detí vo veku od 2 do 6 rokov - 5 hodín, vo veku 6 mesiacov až 2 roky - 3,1 hodiny. U starších pacientov sa polčas zvyšuje o 50%, systémový klírens - o 40%. Prakticky sa neodstráni hemodialýzou. Preniká do materského mlieka.

Indikácie

Pre dospelých a deti vo veku 6 mesiacov a staršie: liečba príznakov celoročnej a sezónnej alergickej nádchy a alergickej konjunktivitídy, ako sú svrbenie, kýchanie, rinorea, slzenie, hyperémia spojoviek; senná nádcha (senná nádcha); žihľavka, vrátane chronickej idiopatickej žihľavky, angioedému; a ďalšie alergické dermatózy vrátane atopickej dermatitídy sprevádzané svrbením a vyrážkami.

Kontraindikácie

Precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku lieku alebo na hydroxyzín. Gravidita, laktácia. Deti do 6 mesiacov.

Opatrne

Chronické zlyhanie obličiek (stredné a ťažké), pokročilý vek (pravdepodobne znížená rýchlosť glomerulárnej filtrácie).

Spôsob podávania a dávkovanie

Dospelí a deti staršie ako 6 rokov: denná dávka - 10 mg (1 tableta alebo 20 kvapiek). Dospelí - 10 mg raz denne; deti 5 mg 2-krát denne alebo 10 mg raz. Niekedy môže byť na dosiahnutie terapeutického účinku dostatočná počiatočná dávka 5 mg.

U pacientov so zlyhaním obličiek sa dávka znižuje v závislosti od klírensu kreatinínu: s klírensom kreatinínu 30 - 49 ml / min - 5 mg raz denne; pri 10-29 ml / min - 5 mg každý druhý deň.

Ospalosť, bolesť hlavy, sucho v ústach; zriedkavo - bolesť hlavy, závraty, migréna, hnačka, alergické reakcie: angioedém, svrbenie, vyrážka, žihľavka.

Predávkovanie

Pri jednorazovom užití lieku v dávke nad 50 mg sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky: ospalosť, úzkosť a zvýšená podráždenosť, retencia moču, sucho v ústach, zápcha, mydriáza, tachykardia. Ak sa objavia príznaky predávkovania, je potrebné vysadiť liek, je potrebné vypláchnuť žalúdok, užiť aktívne uhlie, okamžite vyhľadať lekára.

Interakcie s inými liekmi

Nepozorovali sa žiadne farmakokinetické interakcie a klinický účinok, keď sa podávali spolu s pseudoefedrínom, cimetidínom, ketokonazolom, erytromycínom, azitromycínom, diazepamom, glipizidom. Pri súčasnom podávaní s teofylínom v dávke 400 mg jedenkrát denne bol zaznamenaný pokles klírensu kreatinínu o 16%. Pri súčasnom podávaní s makrolidmi a ketokonazolom neboli zaznamenané žiadne zmeny na EKG.

Pri použití v terapeutických dávkach neboli získané žiadne údaje o interakcii s alkoholom (s koncentráciou alkoholu v krvi 0,5 g / l). Počas liečby cetirizínom je však najlepšie zdržať sa konzumácie alkoholu.

Objektívne kvantitatívne hodnotenie schopnosti viesť vozidlo a pracovať s mechanizmami spoľahlivo neodhalilo žiadne nežiaduce účinky, keď bola predpísaná odporúčaná dávka 10 mg, odporúča sa však opatrnosť.

Uvoľnite formulár

Filmom obalené tablety v blistroch so 7 alebo 10 tabletami sú balené v jednom blistri spolu s návodom na použitie v papierovej škatuľke..

Kvapky na perorálne podanie: 10 ml alebo 20 ml roztoku v injekčných liekovkách z tmavého skla (typ 3) uzavretých polyetylénovým viečkom vybaveným detským bezpečnostným systémom. Fľaša je vybavená bielym viečkom z kvapkadla z polyetylénu s nízkou hustotou. Fľaša spolu s návodom na použitie je umiestnená v kartónovej škatuli.

Podmienky skladovania

Filmom obalené tablety: na suchom mieste pri teplote do 25 ° C.

Kvapky na perorálne podanie: pri teplote nepresahujúcej 25 ° С..

Držte mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti

Filmom obalené tablety: 5 rokov.

Perorálne kvapky: 5 rokov.

Neužívajte po dátume exspirácie.

Podmienky výdaja z lekární

Filmom obalené tablety: „YUSB Farshim SA“,

Planchy industrial area, Chemen de Croix Blanche 10,

CH-1630 Bulle - Švajčiarsko.

Kvapky na perorálne podanie: „YUSB Pharma S.p.A.“,

Via Pralha 15, I-10044 Pianezza (Turín) - Taliansko.

Zastúpenie v Ruskej federácii / organizácii prijímajúcej reklamácie

Zyrtec kvapky pre deti i dospelých

Použitie antialergického lieku Zyrtec v kvapkách pomáha eliminovať opuchy, upchatie nosa a zmierňovať kožné vyrážky s polinózou, alergickou nádchou a dermatitídou. Tento účinok sa dosahuje vďaka skutočnosti, že výrobok obsahuje cetirizín, účinnú látku. Má silný antihistaminický účinok, takže liek dokonale zmierňuje svrbenie, eliminuje vyrážky a iné prejavy alergií.

Kvapky Zyrtec - návod na použitie

Liek má antialergický účinok, pomáha eliminovať väčšinu príznakov. Pred použitím výrobku by ste si mali pozorne preštudovať pokyny s informáciami o indikáciách, kontraindikáciách a spôsobe aplikácie. Vedľajšie účinky sú dôležité informácie. V terapeutických dávkach nemá antialergický liek sedatívny účinok a nespôsobuje ospalosť. V tomto prípade zložky činidla zhoršujú prácu trávenia alebo prispievajú k výskytu kožných reakcií.

Uvoľňovacia forma a zloženie lieku

Zyrtec je dostupný vo forme kvapiek na perorálne podanie. Liečivo je číry, bezfarebný roztok a má mierne výrazný zápach kyseliny octovej s horkou chuťou. Kvapky sú umiestnené vo fľaši z tmavého skla s objemom 10 ml. Okrem toho škatuľa obsahuje viečko na kvapkadlo a návod na použitie. Zložky Zirteku na 1 ml produktu sú uvedené v tabuľke.

ľadová kyselina octová

Farmakodynamika a farmakokinetika

Antialergické liečivo Zyrtec patrí do skupiny selektívnych antagonistov periférnych histamínových receptorov. Po použití cetirizínu sa nezistil žiadny účinok na mozgové receptory H1. Prípravok prispieva k eliminácii prejavov alergických ochorení vďaka svojmu protisvrbivému a antiexudatívnemu účinku. Súčasne liek nemá takmer žiadny anticholinergný, antiserotonínový účinok.

Účinok užívania lieku sa pozoruje po 20 minútach jednorazovej dávky 10 mg alebo 20 kvapiek. Maximálna koncentrácia cetirizínu sa dosiahne po 60 minútach, po ktorých sa účinok látky pozoruje 24 hodín. Zyrtec sa rýchlo a úplne vstrebáva z gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálneho traktu). Súčasný príjem potravy neovplyvňuje absorpciu účinnej látky.

  • Chokeberry - liečivé vlastnosti a kontraindikácie
  • Dusené zemiaky v pomalom sporáku: recepty
  • Ako liečiť trofické vredy na nohách ľudovými prostriedkami

Indikácie pre použitie

Zyrtec má antialergický účinok, preto lekári predpisujú liek na liečbu prejavov alergie, ako je svrbenie kože, slzenie očí, kýchanie. Priamymi indikáciami na užívanie lieku sú tiež: výtok z nosa, hyperémia spojiviek, opuchy, podráždenie a kožné vyrážky. Toto antihistaminikum je predpísané pre nasledujúce choroby:

  • Quinckeho edém;
  • senná nádcha (senná nádcha);
  • sezónne alergie - alergická rinitída, alergická konjunktivitída;
  • žihľavka;
  • bronchiálna astma;
  • alergická dermatitída.

Ako užívať Zyrtec

Rozhodnutie o užívaní lieku na liečivé účely prijíma lekár. Okrem toho upravuje dávkovanie pri výskyte určitých chorôb tak, aby látka nepoškodila organizmus. Okrem zdravotných podmienok sa vek zohľadňuje aj u starších pacientov a malých detí. Antialergické kvapky sa užívajú perorálne po rozpustení liečiva vo vode.

Kvapky Zyrtec - dávkovanie pre dospelých

Pre deti staršie ako 6 rokov a dospelých je antialergický prostriedok Zyrtec často predpísaný v dávke 20 kvapiek denne. Dospelým sa zároveň odporúča užiť naraz celú dennú dávku a deťom ju rozdeliť do 2 dávok. Stáva sa, že 10 kvapiek alebo 5 mg cetirizínu postačí detskému telu na terapeutický účinok, takže musíte sledovať pohodu dieťaťa. U starších pacientov sa dávka lieku zníži podľa pokynov lekára.

Zyrtec - dávkovanie pre deti

Liečivo Zyrtec sa môže podať dieťaťu od 6 mesiacov, hoci mnohí pediatri ho predpisujú mladším deťom vrátane novorodencov, ale v nižšej dávke. Zyrtec pre novorodencov sa neužíva bez lekárskeho predpisu, čo by mali brať do úvahy rodičia, ktorí sa o účinnosti cetirizínu dozvedeli zo siete a od priateľov. Metóda liečby alergií u mladých pacientov je teda nasledovná:

  • pre deti od 6 do 12 mesiacov je liek predpísaný perorálne, 5 kvapiek 1 krát denne;
  • Kvapky Zyrtec pre deti od 1 roka do 2 rokov sa používajú 5 kusov až 2 krát denne;
  • Zyrtec pre deti od 2 do 6 rokov je predpísaný 5 kvapiek 2 krát alebo 10 kvapiek 1 krát denne.

špeciálne pokyny

Súčasný príjem alkoholu a antialergických látok nepreukázal žiadnu nežiaducu interakciu. Zároveň, aby sa zabránilo poruchám centrálneho nervového systému, je užívanie alkoholu s drogami nežiaduce. Zyrtec neovplyvňuje schopnosť riadiť mechanizmy, ale lekári odporúčajú, aby sa počas liečby alergických prejavov týmto liekom nezapájali do nebezpečných činností, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti..

  • Ako prežiť rozvod s manželom je jednoduchšie. Rady psychológa, ako sa správať po rozvode, video
  • Ako preposielať na VK - zdieľať príspevok
  • Sterilizácia plechoviek v elektrickej a plynovej rúre. Teplota na sterilizáciu plechoviek v rúre

Počas tehotenstva

Liek je zakázaný počas tehotenstva, pretože s týmto skóre sa neuskutočnili žiadne klinické štúdie. Ak je počas laktácie potreba liečby týmto antialergickým činidlom, je potrebné dojčenie na chvíľu prerušiť. Je to spôsobené tým, že cetirizín sa vylučuje do mlieka a môže poškodiť organizmus dieťaťa..

V prípade zhoršenej funkcie obličiek a pečene

Ochorenie pečene nevyžaduje úpravu dávkovania a vysadenie lieku; je to potrebné len pri súčasnom poškodení funkcie obličiek a pečene. Ak hovoríme o užívaní antialergických kvapiek Zyrtec v prípade ochorenia obličiek, je závislosť nasledovná:

  • u pacientov s miernym až stredne ťažkým poškodením funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávkovania;
  • pri závažnom ochorení je dávkovanie regulované lekárom;
  • v terminálnom (komplikovanom) štádiu zlyhania obličiek je užívanie lieku kontraindikované.

Liekové interakcie

Po súbežnej liečbe Zyrtecom s makrolidmi a ketokonazolom nedochádza k žiadnym zmenám na EKG. Pri interakcii lieku s liekmi ako je pseudoefedrín, cimetidín, ketokonazol alebo erytromycín, azitromycín, glipizid a diazepam neboli zistené žiadne negatívne účinky cetirizínu na organizmus. Klírens cetirizínu klesá s teofylínom o 16%.

Kontraindikácie

V návode na použitie lieku Zyrtec sa hovorí o kontraindikáciách antialergických kvapiek. Tie obsahujú:

  • precitlivenosť na jednotlivé zložky lieku;
  • tehotenstvo;
  • dojčenie;
  • dedičná intolerancia laktózy;
  • nedostatok laktázy;
  • syndróm glukózo-galaktózovej malabsorpcie;
  • deti do 6 mesiacov;
  • konečné zlyhanie obličiek.

Okrem prísnych kontraindikácií existujú choroby a stavy tela, keď sa antialergický prostriedok má používať iba po konzultácii s príslušným lekárom a s veľkou opatrnosťou:

  • chronické ochorenie pečene;
  • chronické zlyhanie obličiek;
  • starší vek;
  • epilepsia;
  • retencia moču.

Vedľajšie účinky

Ak nie sú dodržané uvedené dávky alebo kontraindikácie, môžu sa po použití lieku vyskytnúť vedľajšie účinky:

  • trombocytopénia;
  • závraty;
  • bolesť hlavy;
  • vzrušenie;
  • depresívny stav;
  • zmätok;
  • nespavosť;
  • mdloby;
  • chvenie;
  • nervózny tic;
  • tachykardia;
  • nádcha;
  • faryngitída;
  • zvýšenie telesnej hmotnosti;
  • nevoľnosť;
  • hnačka;
  • porušenie funkčnosti pečene;
  • porušenie močenia;
  • enuréza;
  • edém;
  • svrbenie;
  • vyrážka;
  • anafylaktický šok;
  • bolesť brucha.

Predávkovanie

V prípade predávkovania cetirizínom je potrebné prepláchnuť žalúdok alebo vyvolať zvracanie. Potom sa odporúča piť aktívne uhlie v súlade s pokynmi. Neexistuje žiadne špecifické antidotum. Ďalej sa symptomatická liečba vykonáva, keď sa vyskytnú nasledujúce príznaky:

  • zmätenosť vedomia;
  • závraty;
  • vysoká únava;
  • ospalosť;
  • svrbenie;
  • chvenie;
  • zadržiavanie moču;
  • hnačka;
  • slabosť;
  • tachykardia.

Podmienky predaja a skladovania

Liek je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni bez lekárskeho predpisu. Antialergikum skladujte na tmavom mieste pri teplotách do 25 ° C, kde malé deti nemôžu dosiahnuť. Čas použiteľnosti kvapiek Zyrtec - 5 rokov.

Analógy

V prípade, že antialergické činidlo Zyrtec nie je vhodné v zložení alebo cene, môžete zvoliť podobné lieky:

  • Zodak. Liečivo je kompletný analóg Zirteku. Majú podobný účinok, farmakokinetiku, formy uvoľňovania, indikácie, kontraindikácie a ďalšie ukazovatele. Pred výmenou antialergických liekov by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom. Náklady na Zodak vo forme kvapiek sú 207 rubľov.
  • Fenistil. Dimetylinden maleát je účinná látka liečiva, ktoré má protisvrbivé a antialergické účinky. Okrem toho existuje mierny sedatívny účinok. Liek vo forme kvapiek sa používa pre mladšie deti od 1 mesiaca, ale jeho účinnosť je nižšia a frekvencia vedľajších účinkov je vyššia. Okrem kvapiek je Fenistil dostupný vo forme gélu, emulzie a krému. Ceny všetkých foriem sa pohybujú od 290 do 370 rubľov.
  • Klaritín. Liečivo sa vyrába na báze loratadínu, ktorý účinne zvláda sennú nádchu, alergickú dermatitídu a chronickú žihľavku. Zaznamenáva sa útlm, bolesť hlavy, zvýšená chuť do jedla. 10 tabliet stojí 225 rubľov a 60 ml sirupu - 250.
  • Erius. Účinná látka sa nazýva desloratadín a je vylepšenou formuláciou loratadínu. Užívanie lieku teda nespôsobuje ospalosť a ďalšie vedľajšie účinky sa prejavia iba v ojedinelých prípadoch. Zároveň je vysoká účinnosť produktu. Erius je dostupný vo forme sirupu a tabliet, ale jeho cena je takmer dvakrát vyššia ako Zirtek - 590 rubľov.

Cena za kvapky Zyrtec

Je možné kúpiť Zyrtec v ktorejkoľvek lekárni v meste alebo si ho objednať v internetovom obchode, kde si môžete prečítať recenzie o lieku a zvoliť vhodný produkt za cenu. Náklady na kvapky, ktoré závisia od výrobcu, sa dozviete z nasledujúcej tabuľky.

Zyrtec

Zloženie

Každá 10 mg tableta obsahuje účinnú látku cetirizín dihydrochlorid a pomocné látky:

  • 37 mg mikrocelulózy;
  • 66,4 mg monohydrátu laktózy;
  • 0,6 mg koloidného oxidu kremičitého;
  • 1,25 mg stearátu horečnatého.

Filmový obal pozostáva z 1,078 mg oxidu titaničitého, 2,156 mg hypromelózy a 3,45 mg makrogolu 400.

1 ml kvapiek obsahuje účinnú látku v množstve 10 mg a pomocné látky:

  • 250 mg glycerolu;
  • 350 mg propylénglykolu;
  • 10 mg sacharinátu sodného;
  • 1,35 mg metylparabenzénu;
  • 0,15 mg propylparabesolu;
  • 10 mg octanu sodného;
  • 0,53 mg kyseliny octovej;
  • do 1 ml vyčistenej vody.

Uvoľnite formulár

Liečivo je dostupné v dvoch farmakologických formách:

  • Filmom obalené tablety. Sú to biele podlhovasté tablety s vypuklými povrchmi, s deliacou ryhou na jednej strane a vyrytým písmenom „Y“ na oboch stranách deliacej ryhy. 7 alebo 10 tabliet je umiestnených v blistri, 1 blister (7 alebo 10 tabliet) alebo 2 blistre (10 tabliet) v papierovej škatuľke..
  • Zyrtec kvapky. Navonok je to číra tekutina bez farby. Vôňa kyseliny octovej je charakteristická. Kvapalina sa naleje do 10 alebo 20 ml injekčných liekoviek z tmavého skla, tesne uzavretých. V fľaške z lepenky je okrem fľaše umiestnený vrchnák s kvapkadlom.

farmaceutický účinok

Liek má antihistaminický účinok, preto sa užíva s cieľom zbaviť sa alergií.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika

Cetirizín, aktívna zložka lieku Zyrtek, je kompetitívny antagonista histamínu. Jeho účinok je spôsobený schopnosťou blokovať H1-histamínové receptory.

Klinické prejavy účinku cetirizínu:

  • svrbenie je odstránené;
  • množstvo exsudátu klesá;
  • klesá rýchlosť migrácie krvných buniek, ktorá je charakterizovaná účasťou na alergických reakciách (eozinofily, neutrofily a bazofily);
  • membrány žírnych buniek sú stabilizované;
  • priepustnosť malých plavidiel klesá;
  • uvoľňujú sa kŕče hladkých svalov;
  • je zabránené úniku tkaniva;
  • eliminuje sa kožná reakcia na niektoré alergény (zavedením špecifických antigénov alebo histamínu, ochladením pokožky);
  • v miernych štádiách bronchiálnej astmy klesá závažnosť bronchokonstrikcie vyvolanej histamínom.

Farmakokinetika

Po perorálnom užití sa liek rýchlo vstrebáva z tráviaceho traktu do krvi a viaže sa na plazmatické bielkoviny asi z 93%. Pri súčasnom použití s ​​jedlom sa rýchlosť absorpcie zníži, ale objem absorbovanej látky sa nezmení.

Účinok sa dostaví za 20 - 60 minút po jednej dávke a pretrváva viac ako deň. Maximálna plazmatická koncentrácia sa dosiahne do 1-1,5 hodiny po podaní..

Metabolizmus nastáva O-dealkyláciou. Výsledný metabolit nemá žiadnu farmakologickú aktivitu..

Polčas rozpadu v tele závisí od veku:

  • u dospelých trvá 10 hodín;
  • pre deti vo veku 6-12 rokov - 6 hodín;
  • vo veku 2-6 rokov - 5 hodín;
  • u detí od šiestich mesiacov do 2 rokov - 3,1 hodiny.

2/3 podanej dávky sa vylučuje obličkami v nezmenenej podobe. Pečeň tiež hrá významnú úlohu pri eliminácii lieku. Preto pri chronických ochoreniach pečene je polčas predĺžený jeden a polkrát a s priemerným stupňom zlyhania obličiek - 3 krát.

Indikácie pre použitie

Liek môže byť predpísaný pre nasledujúce stavy:

  • sezónna alebo celoročná alergická nádcha so svrbením, upchatým nosom a kýchaním;
  • alergická konjunktivitída so slzením a začervenaním spojiviek;
  • senná nádcha;
  • alergické kožné reakcie, ako je žihľavka alebo dermatitída.

Kontraindikácie

Kontraindikácie pre použitie Zirteku:

  • nadmerná citlivosť na ktorúkoľvek zložku lieku, individuálna intolerancia;
  • závažné zlyhanie obličiek;
  • obdobia tehotenstva a laktácie;
  • deti do šiestich mesiacov.

Liek je predpísaný s opatrnosťou za takýchto podmienok:

  • chronické zlyhanie obličiek mierneho stupňa;
  • pokročilý vek;
  • epilepsia, zvýšená konvulzívna pripravenosť;
  • prítomnosť faktorov predisponujúcich k zadržiavaniu moču.

Ďalšie kontraindikácie pre tablety Zyrtec:

  • neznášanlivosť na galaktózu;
  • malabsorpčný syndróm, najmä glukózo-galaktóza;
  • vek do 6 rokov.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky lieku Zyrtek možno rozdeliť na tie, ktoré sú časté (najmenej 1 z 10 ľudí užívajúcich tento liek), často (1 z 10 až 100), zriedkavo (1 zo 100 až 1 000), zriedkavo (1 z 1 000- 10 000), veľmi zriedkavé (menej ako jeden z 10 000).

Často sa pozorujú nasledujúce vedľajšie účinky:

Nasledujúce nežiaduce účinky sa vyskytujú zriedka:

  • parestézia;
  • duševná agitácia;
  • hnačka;
  • bolesť v bruchu;
  • kožná vyrážka, svrbenie;
  • asténia.

Nežiaduce účinky, ktoré sú zriedkavé:

  • periférny edém;
  • žihľavka;
  • zvýšený výkon testov funkcie pečene (aktivita transamináz, alkalická fosfatáza, koncentrácia bilirubínu);
  • pribrať;
  • tachykardia;
  • zmätenosť, halucinácie;
  • agresia;
  • depresia;
  • poruchy spánku;
  • kŕče;
  • reakcie z precitlivenosti.

Veľmi zriedkavo existujú také následky liečby Zirtekom:

  • anafylaktický šok;
  • poruchy chuti;
  • chvenie;
  • mdloby;
  • dyskinéza;
  • dystónia;
  • zhoršenie zraku: rozmazané videnie, nystagmus, poruchy akomodácie;
  • dyzúria, enuréza;
  • trombocytopénia;
  • angioedém.

Takéto reakcie možno tiež pozorovať (neexistujú údaje o tom, ako často sa vyskytujú):

  • zvýšená chuť do jedla;
  • zadržiavanie moču;
  • vertigo;
  • samovražedné myšlienky;
  • zhoršenie pamäti, a to ešte pred amnéziou.

Návod na použitie Zirteku (spôsob a dávkovanie)

Dávkovanie závisí od veku pacienta. Berie sa do úvahy aj stav tela, napríklad prítomnosť a stupeň zlyhania obličiek.

Denná dávka sa vo väčšine prípadov užíva naraz. Spôsob aplikácie - vnútorný (pre obe formy).

Koľko dní na užívanie lieku rozhodne ošetrujúci lekár, berúc do úvahy diagnózu a závažnosť alergickej reakcie.

Kvapky Zyrtek, návod na použitie

Dávkovanie lieku v kvapkách v závislosti od veku:

  • dospelým a deťom starším ako 6 rokov sa ako počiatočná dávka predpíše 10 kvapiek lieku, potom sa v prípade potreby zvýši na 20 kvapiek;
  • deti do 6 rokov, ale staršie ako 2 roky, užívajú 5 kvapiek dvakrát denne alebo 10 kvapiek naraz;
  • vo veku od jedného do dvoch rokov užívajte 5 kvapiek 1-2 krát denne;
  • kvapky pre deti od šiestich mesiacov do roka sú predpísané v dávke 5 kvapiek;
  • u pacientov s poškodením funkcie pečene sa dávkovanie volí s prihliadnutím na klírens kreatinínu. Ak ide o dieťa, pri úprave dávky sa zohľadňuje aj hmotnosť..

Tablety Zyrtec, návod na použitie

Dávkovanie tabliet sa počíta takto:

  • dospelí a deti od 6 rokov - od polovice tablety (počiatočná dávka) je možné dávku zvýšiť na tabletu denne;
  • do 6 rokov nie je liek vo forme tabliet predpísaný.

Návod na použitie Zirteku pre deti

Z poznámky k lieku, ktorú poskytuje výrobca, vyplýva, že na liečbu detských pacientov sa používa iba kvapka Zyrtec. V tomto prípade sa kvapky dávkujú deťom v závislosti od veku..

Dávkovanie pre deti:

  • 5 kvapiek vo veku 6 mesiacov až rok;
  • 5 kvapiek 1-2 krát - od 1 do 2 rokov;
  • 10 kvapiek denne naraz alebo rozdelených do dvoch dávok - od 2 do 6 rokov;
  • starším deťom sa predpisuje rovnaká dávka ako dospelým.

Spôsob užívania kvapiek pre deti sa mierne líši od spôsobu užívania pre dospelých. Deti môžu užívať kvapky ako sirup (vo vnútri, trochu zriedené vodou), ale až rok môže byť Zyrtec predpísaný ako kvapky do nosa. V takom prípade sa kvapkajú po kvapkách do každej nosnej dierky po vyčistení..

Liečba pokračuje, kým sa príznaky alergie nezastavia..

Predávkovanie

K predávkovaniu dochádza jednou dávkou lieku v dávke, ktorá niekoľkonásobne presahuje dennú dávku.

Príznaky typické pre užitie asi 50 mg lieku (5 tabliet alebo 100 kvapiek):

Ak užijete dávku presahujúcu obvyklú dávku, je potrebné okamžite vypláchnuť žalúdok alebo vyvolať zvracanie. Môžete tiež podať aktívne uhlie. Neexistuje žiadne špecifické antidotum, takže je možná iba symptomatická liečba. Hemodialýza v prípade predávkovania je neúčinná.

Interakcia

Interakcia Zyrteku s inými liekmi:

  • s tiofylínom - celkový klírens cetirizínu klesá o 16%;
  • s ritonavirom - AUC cetirizínu sa zvyšuje o 40% a Ritanovir sa znižuje o 11%;
  • so Zopiclonom, Bupreporfinom - navzájom sa posilňujú pôsobením, ktoré sa prejavuje útlakom centrálneho nervového systému;
  • s diazepamom - vzájomne posilňujú účinok na nervový systém, v dôsledku čoho sa jeho fungovanie zhoršuje, rýchlosť reakcie klesá.

Podmienky predaja

Podmienky skladovania

Skladujte na chladnom mieste mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti

špeciálne pokyny

Pri predpisovaní lieku osobám s faktormi predisponujúcimi k retencii moču (poranenie miechy, hyperplázia prostaty) je potrebná osobitná opatrnosť, pretože cetirizín zvyšuje pravdepodobnosť tejto komplikácie..

Počas liečby sa odporúča vyhnúť sa vedeniu vozidla a činnostiam, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti a vysokú rýchlosť reakcie.

Tento liek by ste nemali predpisovať deťom mladším ako jeden rok, ktoré sú v skupine s vysokým rizikom vzniku syndrómu náhleho úmrtia (so syndrómom spánkového apnoe, fajčiacou matkou alebo opatrovateľkou, predčasne narodenými deťmi atď.).

Pre deti

Zyrtec pre deti sa používa veľmi široko. Recenzie o lieku Zyrtek v kvapkách pre deti ukazujú, že ak sa používa podľa pokynov v pokynoch, účinok bude vysoký a riziko nežiaducich následkov je minimálne..

Novorodenci

Je kontraindikované predpisovať liek pre dojčatá mladšie ako 6 mesiacov.

S alkoholom

Kombinácia alkoholu a Zyrtecu je nežiaduca, pretože alkohol zvyšuje riziko depresie centrálneho nervového systému.

Zyrtec počas tehotenstva a laktácie

Štúdie o účinkoch liekov počas gravidity sa uskutočnili iba na zvieratách. Neboli zistené žiadne účinky na vývoj plodu a priebeh tehotenstva. Ale kvôli nedostatku bezpečnostných informácií pre ľudský plod nie sú tehotným ženám predpísané lieky..

Cetirizín, účinná látka, sa vylučuje do materského mlieka, ak drogu užíva žena počas dojčenia. Preto, ak lekár predpíše tento liek, mal by upozorniť na potrebu prerušiť kŕmenie po dobu liečby..

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Účinná látka

Farmakologická skupina

  • Antialergické činidlo - H1-blokátor histamínových receptorov [H1-antihistaminiká]

Nozologická klasifikácia (ICD-10)

  • H04.9 Nešpecifikovaná choroba slzného aparátu
  • H10.1 Akútna atopická konjunktivitída
  • H11.4 Iné vaskulárne choroby spojiviek a cysty
  • J00 Akútna nazofaryngitída [coryza]
  • J30 Vasomotorická a alergická rinitída
  • J30.1 Alergická rinitída spôsobená peľom
  • J30.2 Iná sezónna alergická nádcha
  • J30.3 Iná alergická nádcha
  • L20 Atopická dermatitída
  • L29 Svrbenie
  • L29.9 Nešpecifikované svrbenie
  • L50 žihľavka
  • R06.7 Kýchanie
  • R21 Vyrážky a iné nešpecifické kožné vyrážky

Zloženie

Filmom obalené tablety1 tab.
účinná látka:
cetirizín dihydrochlorid10 mg
pomocné látky: MCC - 37 mg; monohydrát laktózy - 66,4 mg; koloidný oxid kremičitý - 0,6 mg; stearan horečnatý - 1,25 mg;
obal filmu: Opadry® Y-1-7000 (hypromelóza (E464) - 2,156 mg, oxid titaničitý (E171) - 1,078 mg, makrogol 400 - 0,216 mg) - 3,45 mg
Perorálne kvapky1 ml
účinná látka:
cetirizín hydrochlorid10 mg
pomocné látky: glycerol - 250 mg; propylénglykol - 350 mg; sacharinát sodný - 10 mg; metylparabenzén - 1,35 mg; propylparabenzén - 0,15 mg; octan sodný - 10 mg; ľadová kyselina octová - 0,53 mg; čistená voda - do 1 ml

Opis liekovej formy

Tablety: biele podlhovasté, filmom obalené, s bikonvexnými povrchmi, jednostranným ryhovaním a gravírovaním „Y“ na oboch stranách ryhy..

Kvapky: číra, bezfarebná tekutina s vôňou kyseliny octovej.

farmaceutický účinok

Farmakodynamika

Cetirizín - účinná látka lieku Zyrtec ® - je metabolitom hydroxyzínu, patrí do skupiny kompetitívnych antagonistov histamínu a blokuje H1-histamínové receptory.

Cetirizín zabraňuje rozvoju a podporuje priebeh alergických reakcií, má protisvrbivé a antiexudatívne účinky. Cetirizín ovplyvňuje počiatočné štádium alergických reakcií závislých od histamínu, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v neskorom štádiu alergickej reakcie a tiež znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov a stabilizuje membrány žírnych buniek. Znižuje priepustnosť kapilár, zabraňuje rozvoju edémov tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov. Eliminuje kožné reakcie na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj ochladzovanie (pri studenej žihľavke). Znižuje bronchokonstrikciu vyvolanú histamínom pri ľahkej bronchiálnej astme.

Cetirizín nemá anticholinergné a antiserotonínové účinky. V terapeutických dávkach liek prakticky nespôsobuje sedáciu. Po užití cetirizínu v jednej dávke 10 mg sa jeho účinok rozvinie po 20 minútach (u 50% pacientov), ​​po 60 minútach (u 95% pacientov) a trvá viac ako 24 hodín. V priebehu liečby sa tolerancia na antihistaminový účinok cetirizínu nevyvinie. Po ukončení liečby účinok trvá až 3 dni.

Farmakokinetika

Farmakokinetické parametre cetirizínu sa líšia lineárne.

Odsávanie. Po perorálnom podaní je liečivo rýchlo a úplne absorbované z gastrointestinálneho traktu. Príjem potravy nemá vplyv na úplnosť absorpcie, aj keď sa jej rýchlosť znižuje. U dospelých po jednorazovej dávke liečiva v terapeutickej dávke Cmax v krvnej plazme je 300 ng / ml a je dosiahnutá po (1 ± 0,5) h.

Distribúcia. Cetirizín sa viaže na proteíny krvnej plazmy o (93 ± 0,3)%. V.d je 0,5 l / kg. Ak sa liek užíva v dávke 10 mg počas 10 dní, nie je pozorovaná kumulácia cetirizínu.

Metabolizmus. V malom množstve sa metabolizuje v tele O-dealkyláciou (na rozdiel od iných antagonistov H1-histamínové receptory, ktoré sa metabolizujú v pečeni cytochrómovým systémom) za vzniku farmakologicky neaktívneho metabolitu.

Vylučovanie. U dospelých T1/2 je asi 10 hodín; u detí od 6 do 12 rokov - 6 hodín, od 2 do 6 rokov - 5 hodín, od 6 mesiacov do 2 rokov - 3,1 hodiny. Asi 2/3 podanej dávky sa vylučuje obličkami v nezmenenej podobe.

U starších pacientov a pacientov s chronickým ochorením pečene jedinou dávkou lieku v dávke 10 mg T.1/2 zvyšuje asi o 50% a systémový klírens klesá o 40%.

U pacientov s miernou renálnou insuficienciou (Cl kreatinín> 40 ml / min) sú farmakokinetické parametre podobné ako u pacientov s normálnou funkciou obličiek..

U pacientov so stredne ťažkou renálnou insuficienciou a u pacientov na hemodialýze (Cl kreatinín T1/2 sa predĺži 3-krát a celkový klírens sa zníži o 70% v porovnaní s týmito ukazovateľmi u pacientov s normálnou funkciou obličiek, čo si vyžaduje zodpovedajúcu zmenu dávkovacieho režimu.

Cetirizín sa počas hemodialýzy prakticky neodstraňuje z tela.

Indikácie pre liek Zyrtec ®

liečenie príznakov celoročnej a sezónnej alergickej nádchy a alergickej konjunktivitídy (ako je svrbenie, kýchanie, upchatie nosa, výtok z nosa, slzenie, hyperémia spojoviek);

senná nádcha (senná nádcha);

alergické dermatózy, vč. atopická dermatitída, sprevádzaná svrbením a vyrážkami.

Kontraindikácie

Pre všetky liekové formy

precitlivenosť na deriváty cetirizínu, hydroxyzínu alebo piperazínu, ako aj na ďalšie zložky lieku;

konečné zlyhanie obličiek (Cl kreatinín Cl kreatinín> 10 ml / min, je potrebná úprava dávkovania); vysoký vek (pravdepodobne znížená glomerulárna filtrácia); epilepsia a pacienti so zvýšenou konvulzívnou pripravenosťou; pacienti s predisponujúcimi faktormi na retenciu moču (pozri „Špeciálne pokyny“).

V prípade filmom obalených tabliet navyše:

dedičná intolerancia galaktózy, nedostatok laktázy alebo syndróm glukózo-galaktózovej malabsorpcie;

deti do 6 rokov.

Pre kvapky navyše:

deti do 6 mesiacov (kvôli obmedzeným údajom o účinnosti a bezpečnosti liekov).

S opatrnosťou: deti do 1 roka.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Experimentálne štúdie na zvieratách neodhalili žiadne priame ani nepriame nepriaznivé účinky cetirizínu na vyvíjajúci sa plod (vrátane postnatálneho obdobia), priebeh tehotenstva a pôrodu sa tiež nezmenili.

Adekvátne a prísne kontrolované klinické štúdie o bezpečnosti lieku sa neuskutočnili, preto sa Zyrtec nemá predpisovať počas tehotenstva..

Cetirizín sa vylučuje do materského mlieka, takže ošetrujúci lekár musí rozhodnúť, či má počas užívania lieku prestať jesť..

Vedľajšie účinky

Možné vedľajšie účinky sú uvedené nižšie podľa telesného systému a frekvencie výskytu: veľmi často (≥ 1/10); často (≥ 1/100 vrátane amnézie.

Psychiatrické poruchy: zriedka - agitácia; zriedka - agresia, zmätenosť, tvorenie, depresia, halucinácie, poruchy spánku; neznáma frekvencia - samovražedné myšlienky.

Zo strany orgánu videnia: veľmi zriedka - porušenie akomodácie, rozmazané videnie, nystagmus.

Zo strany orgánu sluchu: neznáma frekvencia - vertigo.

Z tráviaceho systému: často - sucho v ústach, nevoľnosť; zriedka - hnačka, bolesti brucha.

Z CCC: zriedka - tachykardia.

Z dýchacieho systému: často - rinitída, faryngitída.

Z hľadiska metabolizmu: zriedka - zvýšená telesná hmotnosť.

Z močového systému: veľmi zriedka - dyzúria, enuréza; neznáma frekvencia - retencia moču.

Na strane laboratórnych ukazovateľov: zriedka - zmeny v pečeňových testoch (zvýšená aktivita pečeňových transamináz, alkalickej fosfatázy, GGT a bilirubínu); veľmi zriedka - trombocytopénia.

Na časti kože: zriedka - vyrážka, svrbenie; zriedka - žihľavka; veľmi zriedka - angioedém, pretrvávajúci erytém.

Celkové poruchy: zriedka - asténia, malátnosť; zriedka - periférny edém; neznáma frekvencia - zvýšená chuť do jedla.

Interakcia

Pri štúdiu liekových interakcií cetirizínu s pseudoefedrínom, cimetidínom, ketokonazolom, erytromycínom, azitromycínom, diazepamom, glipizidom a antipyrínom neboli zistené klinicky významné nežiaduce interakcie..

Pri súčasnom použití s ​​teofylínom (400 mg / deň) klesá celkový klírens cetirizínu o 16% (kinetika teofylínu sa nemení)..

Pri súčasnom použití s ​​ritonavirom sa AUC cetirizínu zvýšila o 40%, zatiaľ čo AUC ritonaviru sa mierne zmenila (−11%).

Pri súčasnom použití s ​​makrolidmi (azitromycín, erytromycín) a ketokonazolom nedošlo k žiadnym zmenám na EKG.

Pri použití lieku v terapeutických dávkach neboli získané žiadne údaje o interakcii s alkoholom (s koncentráciou alkoholu v krvi 0,5 g / l). Počas liečby liekom by ste sa však mali zdržať konzumácie alkoholu, aby ste predišli depresii centrálneho nervového systému.

Pred vymenovaním alergických testov sa odporúča trojdňová „premývacia doba“, pretože H1-blokátory histamínových receptorov inhibujú vývoj kožných alergických reakcií.

Spôsob podávania a dávkovanie

Deti staršie ako 6 rokov a dospelí: začiatočná dávka je 5 mg (1/2 tabuľky. Alebo 10 kvapiek) 1-krát denne, ak je to potrebné, môže sa zvýšiť na 10 mg (1 tabuľka. Alebo 20 kvapiek) 1-krát denne. Na dosiahnutie terapeutického účinku niekedy môže stačiť úvodná dávka 5 mg (1/2 tabuľky. Alebo 10 kvapiek). Denná dávka - 10 mg (1 tab. Alebo 20 kvapiek).

Deti od 6 do 12 mesiacov: 2,5 mg (5 kvapiek) raz denne.

Deti vo veku od 1 do 2 rokov: 2,5 mg (5 kvapiek) až 2-krát denne.

Deti od 2 do 6 rokov: 2,5 mg (5 kvapiek) 2-krát denne alebo 5 mg (10 kvapiek) 1-krát denne.

U pacientov s renálnou insuficienciou sa dávka znižuje v závislosti od klírensu kreatinínu: pri kreatiníne Cl 30 - 49 ml / min - 5 mg jedenkrát denne, pri 10 - 29 ml / min - 5 mg každý druhý deň.

Pretože sa Zyrtec ® vylučuje z tela obličkami, pri predpisovaní lieku pacientom s renálnou insuficienciou a starším pacientom je potrebné dávku upraviť v závislosti od hodnoty klírensu kreatinínu. Klírens kreatinínu u mužov možno vypočítať z koncentrácie kreatinínu v sére pomocou nasledujúceho vzorca:

Cl kreatinín, ml / min

Klírens kreatinínu u žien možno vypočítať vynásobením výslednej hodnoty koeficientom 0,85.

Zlyhanie obličiekCl kreatinín, ml / minDávkovací režim
Neprítomný (norma)≥ 8010 mg / deň
Ľahké50-7910 mg / deň
Priemerná30–495 mg / deň
Ťažký10-295 mg každý druhý deň
Terminálne štádium - pacienti na hemodialýzeCentrálny nervový systém by mal byť opatrný pri predpisovaní Zyrtecu ® deťom mladším ako 1 rok za prítomnosti nasledujúcich rizikových faktorov syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ako napríklad (ale nielen na tento zoznam):

- syndróm spánkového apnoe alebo syndróm náhleho úmrtia dojčiat u dojčiat u brata alebo sestry;

- zneužívanie drog alebo fajčenie matkami počas tehotenstva;

- vek mladej matky (19 rokov a mladší);

- zneužívanie fajčenia pestúnkou starajúcou sa o dieťa (jedno balenie cigariet denne alebo viac);

- deti, ktoré pravidelne zaspávajú lícom nadol a ktoré nie sú položené na chrbte;

- Predčasne narodené (gestačný vek menej ako 37 týždňov) alebo deti s podváhou (pod 10. percentilom gestačného veku);

- so spoločným podávaním liekov, ktoré majú depresívny účinok na centrálny nervový systém.

Prípravok obsahuje pomocné látky metylparabenzén a propylparabenzén, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, vč. oneskorený typ.

Uvoľnite formulár

Filmom obalené tablety, 10 mg. V blistrovom páse (PVC blister / hliníková fólia), 7 alebo 10 ks. 1 (7 alebo 10 tab.) Alebo 2 (10 tab.) Blistre v kartónovej škatuli.

Perorálne kvapky, 10 mg / ml. V injekčných liekovkách z tmavého skla (typ 3), uzavretých PE uzáverom vybaveným detským bezpečnostným systémom, 10 alebo 20 ml. Fľaša je vybavená bielym viečkom z kvapkadla LDPE. 1 fl. v kartónovej krabici.

Výrobca

Filmom obalené tablety, 10 mg. YUSB Farshim S.A. Planchy industrial area, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Švajčiarsko.

Perorálne kvapky, 10 mg / ml. Eisica Pharmaceuticals S.r.l. Via Pralha 15, 10044 Pianezza (Turín), Taliansko.

Držiteľ rozhodnutia o registrácii: YUSB Farshim S.A. Planchy industrial area, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Švajčiarsko.

Dotazy a sťažnosti spotrebiteľov by sa mali zasielať na adresu: 105082, Moskva, Perevedenovskiy per., 13, s. 21.

Tel.: (495) 644-33-22; fax: (495) 644-33-29.

Podmienky výdaja z lekární

Podmienky skladovania lieku Zyrtec ®

Držte mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti lieku Zyrtec ®

Nepoužívajte po dátume exspirácie uvedenom na obale.

Zyrtec - oficiálny návod na použitie

Zloženie a formy uvoľňovania

Zyrtec sa vyrába v dvoch formách:

  • tablety;
  • kvapky na orálne podanie.

Filmom obalené tablety obsahujú 10 mg cetirizíniumchloridu. Obsahujú tiež pomocné látky:

  • mikrokryštalická celulóza - bežný stavebný blok a stabilizátor, ktorý sa nachádza vo väčšine tabliet;
  • monohydrát laktózy (mliečneho cukru) - často sa používa ako plnivo a sladidlo na tablety
  • koloidný oxid kremičitý - používa sa ako plnivo do tabliet, používa sa tiež ako enterosorbent, nerozpúšťa sa vo vode;
  • stearan horečnatý (prísada E572) - nerozpustný vo vode, ale vysoko rozpustný v tukoch a alkoholoch, jedna z bežných pomocných látok pre lieky.

Plášť pozostáva z:

  • hypromelóza;
  • oxid titaničitý;
  • makrogol-400.

Zyrtec kvapky na perorálne podanie obsahujú 10 mg cetirizíniumchloridu v 1 ml. Pomocné látky pre tento formulár:

  • glycerol alebo glycerín (prísada E422) je sladká hustá bezfarebná kvapalina používaná vo farmaceutickom, kozmetickom, potravinárskom a inom priemysle ako základ pre dávkové formy, stabilizátor a emulgátor;
  • propylénglykol (prísada E1520) je sladká viskózna kvapalina, v ktorej sa organické látky dobre rozpúšťajú, navyše zadržiava vlhkosť;
  • sacharinát sodný (prísada E954) - umelé sladidlo, ak je konzumované v množstve 5 mg na kg ľudskej hmotnosti za deň, je bezpečné;
  • metylparabenzén - konzervačný prostriedok určený na predĺženie trvanlivosti lieku;
  • propylparabenzén je konzervačná látka;
  • octan sodný (prísada E262) - konzervačná látka, sodná soľ kyseliny octovej, sa používa na vytvorenie a udržanie potrebnej kyslosti prostredia;
  • ľadová kyselina octová (prísada E260) - je zriedená kyselina octová alebo stolový ocot (vo farmaceutických výrobkoch je obvyklé označovať východiskovú látku);
  • vyčistená voda.

Kvapky Zyrtec sú vhodné na použitie pre deti

Popis lieku Zyrtec

Zyrtec je antialergický liek. Jeho aktívnou zložkou je Cetirizín, antihistaminikum druhej generácie. Cetirizín nemá sedatívny účinok: pri normálnej citlivosti na ňu a pri dodržaní dávkovania nespôsobuje ospalosť a zníženie reakčnej rýchlosti. Pri perorálnom podaní sa rýchlo vstrebáva a začne pôsobiť asi za 20 - 60 minút.

Mechanizmus akcie

Mechanizmus účinku cetirizínu je založený na kompetícii s histamínom a blokovaní H1-receptory. To znamená, že histamín, ktorý spôsobuje väčšinu alergických reakcií, sa nemôže viazať na receptory. Podľa toho sa prejavy alergií, ako sú opuchy, svrbenie, vyrážky, nevyvinú, výrazne zmäknú alebo úplne vymiznú. Cetirizín navyše uvoľňuje hladké svalstvo ciev a priedušiek, čo ho robí účinným pri miernom bronchospazme..

Ako dať dieťaťu liek, aby sa zabránilo nežiaducim reakciám

Spravidla je liek dobre znášaný. Nie je však vylúčený vývoj vedľajších účinkov. Ak sa kvapky užívajú dlhodobo alebo v dávke vyššej, ako je odporúčaná dávka, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:

  • bolesti hlavy, závraty, ospalosť;
  • suché ústa;
  • Quinckeho edém, svrbenie, vyrážky, žihľavka;
  • podráždenosť, úzkosť;
  • nestabilita stolice, zadržiavanie moču;
  • črevné ťažkosti, zriedka menšie bolesti.

Rodičia musia pochopiť, že dávka presahujúca odporúčané dávkovanie môže spôsobiť sedatívny účinok a inhibíciu reakcie. Negatívne prejavy tela sú eliminované, keď prestanete užívať lieky. V prípade vážneho predávkovania musíte zavolať sanitku a dať dieťaťu aktívne uhlie. Otázka, koľko kvapiek "Zirteku" podať dieťaťu, by mala byť dohodnutá s ošetrujúcim lekárom.

Vedľajšie účinky

Tak ako väčšina liekov, aj Zyrtec má vedľajšie účinky. Pri rozhodovaní o užívaní tohto lieku je potrebné vziať do úvahy ich frekvenciu a osobné vlastnosti. Takže pri zvýšenej citlivosti na antihistaminiká je výskyt tak zriedkavého vedľajšieho účinku, ako je ospalosť, veľmi pravdepodobný, aj keď v menšej miere ako pri užívaní antihistaminík prvej generácie..

Ak existuje dôvodné podozrenie, že sa môžu vyskytnúť nebezpečné vedľajšie účinky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, či a v akých dávkach sa tento liek oplatí užívať. Ak vzniknú, lekár po oboznámení sa s tým navrhne znížiť dávkovanie alebo nahradiť liek liekom s inou účinnou látkou..

Pri lieku Zyrtec sú známe nasledujúce vedľajšie účinky:

  • časté (viac ako 1 prípad zo 100, menej ako 1 z 10):
    • suché ústa;
    • nádcha, faryngitída;
    • bolesť hlavy, závraty;
  • zriedkavé (viac ako 1 z 1 000, ale menej ako 1 zo 100):
    • zvýšená únava, ospalosť;
    • vzrušenie;
    • parestézia - pocit mravčenia, pálenia alebo husia koža na koži;
    • bolesť brucha;
    • hnačka;
    • vyrážka;
    • asténia - pocit slabosti;
  • zriedkavé (viac ako 1 z 10 000, menej ako 1 z 1 000):
    • precitlivenosť na liek;
    • kŕče;
    • agresia;
    • zmätenosť vedomia;
    • depresia;
    • halucinácie;
    • poruchy spánku;
    • tachykardia - zvýšená srdcová frekvencia;
    • zvýšenie telesnej hmotnosti;
    • zmeny aktivity pečeňových enzýmov;
    • žihľavka;
    • opuch končatín;
  • veľmi zriedkavé (menej ako 1 z 10 000):
    • anafylaktický šok;
    • zvrátenosti chuti;
    • dyskinéza, tic - mimovoľné pohyby svalov;
    • dystónia - znížený svalový tonus;
    • mdloby;
    • tremor - chvenie v prstoch;
    • rozmazané videnie;
    • nystagmus - rýchle mimovoľné vibrácie očí;
    • ťažkosti alebo neschopnosť močiť;
    • enuréza - inkontinencia moču;
    • trombocytopénia - pokles počtu krvných doštičiek v krvi;
    • Quinckeho edém;
    • pretrvávajúci erytém - červenkasté papuly (bubliny tekutiny) na koži
  • s neznámou frekvenciou výskytu (nedostatok údajov na jej určenie):
    • zhoršenie pamäti, amnézia;
    • samovražedné myšlienky;
    • vertigo - pocit naklonenia, otáčania alebo pádu, môže byť sprevádzaný nevoľnosťou, zhoršením sluchu, potením;
    • zadržiavanie moču;
    • zvýšená chuť do jedla.

Aplikácia

"Zyrtec" - kvapky pre deti (inštrukcia to plne potvrdzuje), ktoré sú predpísané na liečbu celoročnej a sezónnej rinitídy, konjunktivitídy, dermatitídy spôsobenej alergickými dráždidlami. Okrem toho liek pomáha zbaviť sa angioedému a žihľavky, ktoré sa vyskytujú v chronickej a idiopatickej forme..

Liečivo sa používa na liečbu dermatóz, ktoré sprevádzajú silné svrbenie a vyrážky, senná nádcha, bronchiálna astma, kýchanie, slzenie, upchatý nos. Kvapky sú predpísané pre deti, ktoré dosiahli vek šesť mesiacov.

Kontraindikácie

Antialergické kvapky nie sú predpísané:

  • počas tehotenstva a laktácie;
  • deti do 6 mesiacov;
  • s nadmernou citlivosťou na hlavnú zložku lieku alebo na hydroxyzín.

S mimoriadnou opatrnosťou sa starším pacientom predpisuje antihistaminikum, čo sa vysvetľuje vysokou pravdepodobnosťou zníženia rýchlosti glomerulárnej filtrácie.

Predávkovanie

Pri užívaní lieku v dávke presahujúcej 50 mg existuje vysoká pravdepodobnosť mnohých patologických príznakov:

  • ťažkosti počas procesu močenia;
  • mydriáza;
  • nadmerná podráždenosť a úzkosť;
  • pocit sucha v ústach;
  • letargia;
  • narušenie zažívacieho traktu (zápcha);
  • tachykardia.

V prípade príznakov predávkovania sa odporúča okamžite prestať užívať liek, vykonať výplach žalúdka s následným príjmom enterosorbentov..

Nežiaduce reakcie

Kvapky Zyrtec sú dobre tolerované dospelými aj deťmi, o čom svedčia početné pozitívne recenzie. Ale ako každý liek, aj tu nie je vylúčený výskyt nežiaducich reakcií.

Aby ste sa vyhli komplikáciám počas liečby, mali by ste venovať pozornosť množstvu možných porušení.

Počas užívania lieku možno pozorovať nasledujúce reakcie:

  1. CNS: letargia, bolesti hlavy; veľmi zriedka je diagnostikovaná migréna alebo silné závraty;
  2. Gastrointestinálny trakt: pocit sucha v ústach, hnačka;
  3. Alergie: vyrážka na koži, žihľavka, silné svrbenie, angioedém.

špeciálne pokyny

Počas používania lieku v odporúčanom dávkovaní sa účinok alkoholických nápojov na telo nezvyšuje (pri hladine alkoholu v krvi menej ako 0,5 g / l). Počas užívania antihistaminík by ste nemali zneužívať alkohol.

Podľa terapeutickej dávky liečiva (10 mg) sa nezistil žiadny vplyv na psychomotorickú reakciu.

(2 hlasy, priemer: 5 z 5)

Alergické choroby (podľa informácií zverejnených Svetovou zdravotníckou organizáciou) patria medzi najčastejšie ochorenia diagnostikované v rozvinutých krajinách. Štatistiky potvrdzujú, že počet alergických osôb neustále rastie, najmä u detí. Ak má dieťa takúto intoleranciu, je potrebné okamžite začať s liečbou, inak bude choroba rásť a čoskoro sa premení z miernej alergie na ťažkú ​​formu bronchiálnej astmy. Primárnymi klinickými príznakmi ochorenia sú žihľavka, kýchanie, nádcha, slzenie, začervenanie kože a skléra. U mladých pacientov progreduje pretrvávajúci zápal, ktorý je spôsobený alergénmi vstupujúcimi do tela..

Moderný farmakologický prípravok "Zyrtec" pre deti (kvapky) aktívne inhibuje počiatočnú fázu alergickej reakcie, zabraňuje rozvoju choroby a uľahčuje jej priebeh. Napriek tomu, že liek patrí do novej generácie antihistaminík, mal by sa predpisovať po odbornej lekárskej pomoci..

Ako užívať kvapky Zyrtecu pre dospelých

Dospelým sa odporúča podať dávku Zyrteku v objeme 10 mg, ktorá sa užije jedenkrát.

Na dosiahnutie očakávaného terapeutického účinku môže byť často dostatočná dávka 5 mg..

Vlastnosti použitia pri zlyhaní obličiek

Ak je potrebné užívať liek pacientmi s poškodením funkcie obličiek, odporúča sa upraviť dennú dávku s prihliadnutím na klírens kreatínu (CC).

Ak je CC od 30 do 49 ml / min, odporúča sa používať kvapky v dávke 5 mg jedenkrát denne.

Pri indikátore CC od 10 do 29 ml / min je potrebné užiť 5 mg liečiva každých 48 hodín.

Účinnosť aplikácie

Podľa lekárskeho výskumu preukázal liek "Zyrtec" vysokú účinnosť pri liečbe rôznych alergických ochorení. Koľko kvapiek (pre dieťa od 6 mesiacov do 14 rokov), ktoré sa majú predpísať na liečbu prezentovaných chorôb, určuje lekár. Účinné pri použití v nasledujúcich prípadoch:

  • konjunktivitída v chronickej a sezónnej forme spôsobená alergickou reakciou vrátane hyperémie spojiviek, slzenia;
  • rinitída (chronická a sezónna), svrbenie v nose, kýchanie, rinorea;
  • alergická dermatitída;
  • žihľavka;
  • senná nádcha;
  • angioedém;
  • atopická bronchiálna astma;
  • sezónna horúčka.

Kvapky majú nízku účinnosť pri ťažkej bronchiálnej astme, nealergickej konjunktivitíde, rinitíde, horúčkach.

Spôsob použitia Zirteku

Zyrtec sa užíva 1-2 krát denne. Tablety sa umyjú pohárom vody a kvapky sa vopred rozpustia v malom množstve vody. Užívanie tohto lieku počas jedla, krátko pred alebo bezprostredne po ňom, trochu spomaľuje absorpciu cetirizínu. Ale ak je to potrebné, je to možné, pretože jedlo neovplyvňuje úplnosť asimilácie lieku..

Zvyčajne sa potrebné množstvo lieku nakvapká do lyžice vody a zapíja sa perorálne

Jedna dávka lieku vydrží viac ako 24 hodín. Pri liečbe samozrejme účinok pretrváva tri dni po vysadení lieku.

Tablety Zyrtec môžu užívať deti od 6 rokov a dospelí. Kvapky Zyrtec sú vhodné na liečbu alergií u detí od 1 roka.

Analógy

Zirtekove analógy sa ďalej delia na lieky s podobnou účinnou látkou alebo účinkom. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené lieky z oboch skupín..