Ako užívať liek Cetirizín pre dospelých a deti - zloženie, účinné látky, forma uvoľňovania a dávkovanie

Mnoho ľudí nepripisuje alergickým reakciám tela na túto dráždivú látku veľký význam, ale nádcha alebo bežná vyrážka môžu naznačovať veľké zdravotné problémy. Ak sa vyvinú alergie, mali by ste okamžite ísť na lekára, aby predpísal vhodné lieky. Cetirizín - návod na použitie je priložený, v kvapkách, sirupe alebo tabletách pomôže dočasne zlepšiť stav pacientov v akomkoľvek veku. Liek je tiež vhodné užívať po konzultácii s lekárom..

Čo je to cetirizín

Tento liek je na zozname základných liekov a vydáva sa bez lekárskeho predpisu. Cetirizínové kvapky, sirup a tablety pôsobia na pozadí blokovania histamínových receptorov. Liečivo pozitívne ovplyvňuje počiatočné štádium alergií, zabraňuje rozvoju opuchnutej tváre, znižuje priepustnosť kapilár, zmierňuje kŕče hladkých svalov. Cetirizín eliminuje kožnú reakciu na zavedenie špecifických alergénov a histamínu, znižuje bronchospazmus pri bronchiálnej astme..

Zloženie

Výrobcom tohto antihistaminického lieku je nemecká farmakologická spoločnosť Salyutas Pharma GmbH. Hlavnou účinnou látkou je cetirizín dihydrochlorid. Je to antihistaminikum 2. generácie odvodené od hyperazínu. Cetirizín hydrochlorid nemá žiadny inhibičný účinok na centrálny nervový systém. Toto je priaznivé porovnanie s antihistaminikami 1. generácie. Medzi pomocné látky cetirizínu patrí:

  • koloidný oxid kremičitý;
  • monohydrát laktózy;
  • krospovidón;
  • stearan horečnatý;
  • mikrokryštalická celulóza:
  • škrupina: hypromelóza, polydextróza, makrogol, oxid titaničitý.

Uvoľnite formulár

Antialergický liek Cetirizín je dostupný vo forme tabliet, sirupu a kvapiek na vnútorné podávanie. Posledné dve sú vhodné na použitie dospelými aj deťmi. Transparentné kvapky cetirizínu sa uvoľňujú do kvapkacích fliaš s obsahom 20 alebo 10 ml. Bezfarebný sirup s príchuťou banánov sa predáva vo fľašiach z tmavého skla s objemom 150 alebo 75 ml. Sada obsahuje odmernú lyžičku. Tablety Cetirizine biele, obalené, sú dostupné v 7 alebo 10 kusoch v blistrovom balení a 1, 2 blistroch s návodom na použitie v papierovej škatuľke..

  • Črevná infekcia - príznaky a liečba dospelých, príčiny ochorenia
  • Karfiol v rúre: recepty
  • Čo tetovanie prináša šťastie: symboly s fotografiou

Mechanizmus akcie

Cetirizín, ktorý sa nachádza v tele, sa viaže na recepty histamínu, ktoré blokuje. Vďaka tomu sa nervové zakončenia nemôžu viazať na histamín, takže nedochádza k prejavom alergie. Cetirizín dihydrochlorid navyše blokuje aktivačnú fázu buniek alergického zápalu - eozinofilov. Podľa pokynov na použitie bol liek mnohokrát testovaný, počas ktorého bola preukázaná jeho zdravotná nezávadnosť a terapeutická účinnosť..

Z toho, čo Cetirizín

Všetky indikácie na použitie cetirizínu, ako sú uvedené v návode na použitie, patria do kategórie alergických ochorení. Liečivo je účinné pri všetkých formách patológie, okrem urgentných. Podľa pokynov je cetirizín indikovaný za nasledujúcich stavov:

  • mokrý a suchý ekzém;
  • senná nádcha;
  • alergická dermatitída;
  • žihľavka;
  • senná nádcha;
  • eliminuje príznaky sezónnych a celoročných alergií: začervenanie slizníc, kýchanie, rinorea, slzenie, upchatie nosa, svrbenie.

Pokyny na použitie cetirizínu

Pre dospievajúcich starších ako 12 rokov a dospelých sa Cetirizine Akrikhin predpisuje perorálne v jednej dávke 10 mg večer na večeru. Pri výraznej alergii možno tablety predpísať dvakrát denne - ráno a večer, každá po 5 mg. U pacientov so zlyhaním obličiek je predpísaná polovica indikovanej dávky. Počas tehotenstva a počas dojčenia (laktácie) lekári neodporúčajú používať tento liek, pretože Cetirizín má schopnosť preniknúť do materského mlieka..

Po perorálnom podaní sa liečivo absorbuje z gastrointestinálneho traktu do jednej hodiny. Biologická dostupnosť všetkých liekových foriem cetirizínu je rovnaká. Konštantná koncentrácia v krvnej plazme po začiatku podávania sa dosiahne po troch dňoch. Cetirizín sa vylučuje 2/3 obličkami a 1/3 stolicou. U pacientov s poškodením funkcie obličiek je potrebná zmena dávkovania, pretože počas hemodialýzy sa liečivo takmer neodstraňuje z tela..

Tablety

Cetirizínové tablety sú predpísané pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov. Okrem vyššie uvedených príznakov alergie sa používajú na liečbu chorôb ústnej dutiny (glositída, gingivitída, drogová stomatitída) a na Quinckeho angioedém. Po perorálnom podaní sa majú biele tablety zapiť vodou (asi 200 ml). Dĺžka liečby je individuálna, podľa pokynov - od 7 dní do šiestich mesiacov. Štúdie preukázali, že liek Cetirizín je bezpečný aj pri dlhodobej liečbe.

  • Diéta s rozdelenou stravou na 90 dní: Tabuľka jedál a výsledky
  • Turecko v rúre - ako variť. Pečené morčacie recepty
  • Čo sa píše

Kvapky

Na rozdiel od bielych tabliet sa kvapky cetirizínu môžu podávať deťom. V tejto forme sa deťom podáva droga od jedného roka. Dávka pre najmenších pacientov nepresahuje 5 kvapiek (10 mg) denne. Od dvoch do šiestich rokov môže byť dávka pre dieťa 10 kvapiek (5 mg) denne. Po šiestich rokoch veku je Cetirizine predpísaných 20 kvapiek (10 mg) / deň. Pri krátkodobých alergiách sa liek užíva najlepšie týždeň..

Sirup

Cetirizínový sirup sa tiež predpisuje hlavne deťom vo veku od 2 do 6 rokov. Podľa pokynov môžu dospievajúci a dospelí užívať 2 odmerky liekov, 5 mg denne, najlepšie večer. Deti od 2 rokov a staršie s hmotnosťou do 30 kg môžu piť 5 ml sirupu a viac ako 30 - 2 ml. Je možné použiť 5 ml 2-krát / deň, ráno a večer. Dávkovanie je priradené individuálne. Pri sezónnych alergiách je priemerná doba liečby 3 - 6 týždňov. Liek sa má užívať opatrne u pacientov s poškodením funkcie pečene..

Vedľajšie účinky

Podľa recenzií je cetirizín pacientmi všeobecne dobre znášaný. Ak sa vedľajšie účinky vyskytnú v dôsledku predávkovania alebo individuálnej neznášanlivosti lieku, sú prechodné. Starší pacienti a ľudia s chronickou renálnou alebo hepatálnou insuficienciou musia obmedziť príjem liekov. Vedľajšie účinky cetirizínu:

  1. Nervový systém a zmysly. Môžu sa vyskytnúť migrény, závraty, ospalosť, vzrušenie, únava, depresie, nespavosť, kŕče lýtkových svalov. Niekedy je narušený čuch, zrak a ubytovanie.
  2. Obehový systém. Veľmi zriedkavé, môžu sa však vyskytnúť palpitácie, hypertenzia, srdcové zlyhanie.
  3. Dýchací systém. Pneumónia, zvýšené bronchiálne vylučovanie, nádcha, nosový polyp, hyperventilácia. Vyvíja sa bronchitída, faryngitída, sinusitída.
  4. Genitourinárny systém. Retencia moču, infekcia močových ciest, vaginitída, intermenštruačné krvácanie, cystitída, oslabenie libida.
  5. Podporný a pohybový systém. Niekedy začnú bolesti chrbta, svalová slabosť, myalgia, artralgia. Vyvíja sa artritída, artróza.
  6. Koža. Môžete vidieť vyrážky, alopéciu, suchú pokožku, zvýšené potenie, ekzémy, erytém.

Kontraindikácie

Liek je kontraindikovaný u osôb s amnestickými údajmi, ktoré majú zvýšenú citlivosť na hydroxyzín alebo cetirizín dihydrochlorid. Tiež nemôžete užívať liek so zníženými parametrami obličiek (hladina CC 30-49 ml / min). Podľa pokynov je použitie cetirizínu u ľudí na hemodialýze zakázané. Nemôžete predpísať liek na nedostatok laktázy, intoleranciu laktózy a glukózo-galaktický malabsorpčný syndróm. Odporúča sa používať liek opatrne za nasledujúcich podmienok:

  • vek nad 65 rokov;
  • deti do 6 rokov;
  • súčasne s etanolom, barbiturátmi, opioidnými analgetikami.

Interakcia

Významné klinické interakcie cetirizínu s inými liekmi neboli stanovené. Súbežné použitie s teofylínom môže viesť k zníženiu celkového klírensu antihistaminika. Počas obdobia užívania liekov sa musíte zdržať všetkých druhov činností, ktoré si vyžadujú rýchlu psychomotorickú reakciu alebo vysokú koncentráciu pozornosti.

Analógy

V prípade neúčinnosti cetirizínu alebo pri prítomnosti kontraindikácií lieku sú predpísané lieky podobného účinku, odlišné v cene. Tie obsahujú:

  1. Zyrtec. Zabraňuje rozvoju alergií, uľahčuje jej priebeh. Pôsobí proti výpotkom a proti svrbeniu.
  2. Zodak. Antialergický liek 2. generácie s hlavnou látkou cetirizín dihydrochlorid. Podľa pokynov na použitie nespôsobuje ospalosť alebo sedáciu na tele.
  3. Ceser. Liečivo je levocetirizín. Tablety sú indikované na akútnu konjunktivitídu, atopickú dermatitídu, angioedém, alergickú rinitídu.

V lekárni je ľahké dostať akúkoľvek formu cetirizínu. Antihistaminikum bude lacné, ak si objednáte a zakúpite niekoľko kusov z internetového obchodu po celú dobu liečby. Približné náklady na cetirizín v moskovskej oblasti:

Cetirizín

Zloženie

1 tableta obsahuje 10 mg cetirizín dihydrochloridu. MCC, oxid kremičitý, monohydrát laktózy, stearan horečnatý, ako pomocné zložky.

V 1 ml kvapiek - cetirizín dihydrochlorid 10 mg. Kyselina benzoová, propylénglykol, glycerol, voda, octan sodný, ako pomocné látky.

Uvoľnite formulár

  • Obalené tablety Cetirizine Teva 10 mg.
  • Kvapky Cetirizine Hexal na perorálne podanie v injekčných liekovkách s objemom 10 ml alebo 20 ml.

farmaceutický účinok

Farmakodynamika a farmakokinetika

Farmakodynamika

Blokátor receptora histamínu H1, kompetitívny antagonista histamínu. Eliminuje prejavy alergických reakcií, má anti-exsudatívny a antipruritický účinok. Znižuje priepustnosť kapilár, eliminuje svalové kŕče a kožné reakcie (pri studenej žihľavke). Znižuje hyperreaktivitu bronchopulmonálneho systému u pacientov s astmou v reakcii na uvoľňovanie histamínu.

Takmer žiadny anticholinergný a sedatívny účinok. Účinok sa pozoruje po 1 hodine, maximálny účinok sa stanoví po 4 hodinách a trvanie je 24 hodín. Akcia trvá 3 dni po ukončení liečby. Počas liečby sa nevyvinie tolerancia k lieku.

Farmakokinetika

Ak sa užíva perorálne, dobre sa vstrebáva. Cmax sa stanoví v krvi po 1 hodine a viaže sa na proteíny o 93%. Neakumuluje sa. Metabolizuje sa na neaktívny metabolit, 60% sa vylúči obličkami za 96 hodín a malá časť účinnej látky (10%) cez črevá. T1 / 2 je 7-10 hodín. T1 / 2 u detí vo veku od 6 do 12 rokov - 6 hodín. Zvyšuje sa T1 / 2 so zhoršenou funkciou obličiek a pečene.

Indikácie pre použitie

Kontraindikácie

  • zvýšená citlivosť;
  • vek do 6 rokov (pre tablety);
  • tehotenstvo;
  • laktácia;
  • závažné zlyhanie obličiek;
  • malabsorpcia glukózy-galaktózy;
  • neznášanlivosť laktózy.

Je predpísaný s opatrnosťou pri závažnom zlyhaní obličiek, v starobe, pri užívaní barbiturátov, etanolu, opioidných analgetík, benzodiazepínových derivátov. Počas prijímania sa vyhýbajte šoférovaniu.

Vedľajšie účinky

Najbežnejšie nežiaduce reakcie sú:

  • hnačka;
  • parestézia;
  • vzrušenie;
  • svrbenie, vyrážka;
  • asténia.

Zriedkavo sa vyskytujúce nežiaduce reakcie:

  • tachykardia, palpitácie;
  • poruchy ubytovania;
  • zvýšené hladiny pečeňových transamináz;
  • hepatitída;
  • žihľavka;
  • angioedém;
  • dyzúria;
  • ťažkosti s močením;
  • pribrať;
  • poruchy pohybu;
  • agresia;
  • depresia;
  • nespavosť;
  • halucinácie;
  • porušenie chuti;
  • mdloby;
  • trombocytopénia.

Návod na použitie cetirizínu (spôsob a dávkovanie)

Drops Cetirizin Hexal, návod na použitie

Dospelým a deťom od 12 rokov sa predpisuje 20 kvapiek (čo zodpovedá 10 mg), najlepšie večer. Deti vo veku 6 - 12 rokov - 20 kvapiek večer, od 2 do 6 rokov - 10 kvapiek večer, od 1 do 2 rokov 5 kvapiek dvakrát denne.

Starší pacienti nemenia dávku. Pri zlyhaní obličiek sa odporúčaná dávka zníži dvakrát. V prípade zlyhania pečene sa dávka zvolí individuálne. Trvanie liečby sezónnej alergickej nádchy je 3 až 6 týždňov. Ak kvitnutie rastlín nie je dlhodobé, a peľ má krátkodobý účinok - jeden týždeň.

Návod na použitie Cetirizine Teva

Tablety sa užívajú perorálne, celé, lepšie večer, vzhľadom na sedatívny účinok. Dospelým a deťom od 12 rokov sa predpisuje 10 mg denne. Deti vo veku 6 - 12 rokov s hmotnosťou viac ako 30 kg - 10 mg jedenkrát denne, s hmotnosťou menej ako 30 kg - 5 mg jedenkrát denne.

Predávkovanie

Predávkovanie sa prejavuje ospalosťou dospelých, detí, úzkosťou a podráždenosťou, retenciou moču, zápchou, suchom v ústach, rozšírenými zrenicami, tachykardiou.

Liečba spočíva v výplachu žalúdka a vymenovaní enterosorbentov. Vykonáva sa symptomatická liečba. Protijed neexistuje. Hemodialýza nie je účinná.

Interakcia

Interakcia s cimetidínom, erytromycínom, ketokonazolom, diazepamom, azitromycínom sa nezistila. Aplikácia s teofylínom vedie k zníženiu klírensu cetirizínu. Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu cetirizínu. Pri používaní liekov, ktoré tlmia centrálny nervový systém, je potrebné postupovať opatrne.

Liek zvyšuje účinky alkoholu, preto je neprípustné užívať ho počas liečby týmto liekom. Užívanie cetirizínu sa má prerušiť tri dni pred vykonaním alergických testov.

Podmienky predaja

Výdaj bez lekárskeho predpisu.

Podmienky skladovania

Skladovacia teplota do 25 ° C.

Čas použiteľnosti

Cetirizín počas tehotenstva

Oficiálne pokyny naznačujú, že liek je v tehotenstve kontraindikovaný. To je založené na skutočnosti, že v tejto kategórii neexistujú adekvátne štúdie o ženách, avšak štúdie na zvieratách nezistili riziká nepriaznivých účinkov na plod (kategória rizika FDA B pre plod). Nie sú k dispozícii ani údaje o jeho vylučovaní do materského mlieka, preto by sa nemal používať počas dojčenia..

Napriek tomu podľa niekoľkých štúdií o možnostiach použitia lieku u tehotných žien v prvom trimestri nezvyšuje počet vrodených chýb, frekvenciu spontánnych potratov a skorých pôrodov. Rovnako sa nelíšila ani hmotnosť novorodencov, ktorých matky užívali cetirizín.

Ak je počas tehotenstva potrebné používať antialergické lieky, pri zvážení všetkých rizík by sa mali uprednostniť lieky Fenkarol, cetirizín a loratadín, ktoré sa najlepšie predpisujú v prvom trimestri..

Analógy cetirizínu

Recenzie o cetirizíne

Z čoho sú tablety Cetirizín? Toto je antialergické (antihistaminikum) liečivo druhej generácie, ktoré má rýchly nástup účinku a jeho dlhé trvanie. Užívanie lieku je opodstatnené v prípadoch, keď je nevyhnutná dlhodobá liečba alergických ochorení: chronická žihľavka, celoročná nádcha..

Jeho charakteristickým znakom je vysoká schopnosť preniknúť do pokožky, preto je účinný pri kožných prejavoch alergií - atopická dermatitída, žihľavka, vyrážky alergickej genézy. Zo všetkých liekov II. Generácie sa u detí od 6 mesiacov používa iba cetirizín.

Vysoká afinita k receptorom histamínu H1 minimalizuje vedľajšie účinky. Podľa recenzií pacientov ani dlhodobé užívanie lieku nespôsobilo sucho v ústach, nose, zápchu. Mnoho liekov v tejto skupine má kardiotoxický účinok a Cetirizin, Ebastin, Loratadin, Akrivastin takýto účinok nemajú..

Recenzie o lieku Cetirizine Hexal sú pozitívne, pacienti si uvedomujú jeho účinnosť a čo je dôležité, majú rôzne formy uvoľňovania. Rodičia poznamenávajú veľkú prijateľnosť lieku vo forme kvapiek pre deti. V lekárni je veľký výber liekových foriem s rovnakou účinnou látkou. Kvapky cetirizíniumchloridu sa vyrábajú pod názvami Zirtek, Zodak, Pralazin a vo forme sirupu sa vyrábajú Zerinal, Cetrin, Zinset, čo ďalej rozširuje možnosti ich použitia. S týmto všetkým sa liek považuje za liek so sedatívnym účinkom (čo sa o Amertile nedá povedať), čo obmedzuje jeho použitie.

Cetirizín cena kde kúpiť

Tento liek si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Cena závisí od výrobcu. Cena tabliet Cetirizine Teva je od 94-137 rubľov. Pre deti je forma uvoľnenia pohodlnejšia - kvapky. Cena kvapiek Cetirizine Hexal je 223-252 rubľov. Rovnaká farmaceutická spoločnosť vyrába aj tabletovú formu..

V sieti lekární je tiež ruský Cetirizin Vertex, z ktorých 20 tabliet je možné kúpiť za 80 - 116 rubľov. V týchto liekoch je účinnou látkou cetirizan hydrochlorid.

Sieť lekární obsahuje prípravky obsahujúce cetirizín dihydrochlorid: Cetrin (239-263 rubľov) a Amertil, ktoré nemajú sedatívny účinok.

Cetirizín

Cetirizín - antihistaminikum, blokátor histamínových H1 receptorov.

Nástroj druhej generácie vám umožňuje zmierniť príznaky charakteristické pre alergickú reakciu a zabrániť jej rozvoju. Existuje zoznam kontraindikácií pre použitie.

Precitlivenosť na cetirizín sa prakticky nevyskytuje. Liečivo sa úspešne používa ako monoterapia, tak aj pri komplexnej liečbe alergických ochorení. Dobre sa kombinuje s antibakteriálnymi a antimykotickými liekmi. Môže sa používať v pediatrickej praxi u detí starších ako 6 rokov. Starší pacienti užívajú liek všeobecne: nie je potrebné znižovať dávku (za predpokladu, že obličky fungujú normálne).

U pacientov so stredne ťažkým až ťažkým poškodením funkcie obličiek je potrebné zníženie dávky.

Dávková forma

Liečivo je dostupné v troch dávkových formách:

  1. Tablety. Sú podlhovasté, biele.
  2. Kvapky na perorálne podanie. Bez zápachu a farby.
  3. Sirup (najvýhodnejšia forma pre deti). Transparentné zloženie s príchuťou banánov.

Optimálnu dávkovú formu stanoví ošetrujúci lekár v konkrétnom prípade pre konkrétneho pacienta.

Opis a zloženie

Jedna tableta liečiva obsahuje 10 mg cetirizíndihydrochloridu. Pomocné komponenty sú:

  • monohydrát laktózy;
  • mikrokryštalická celulóza;
  • oxid titaničitý;
  • koloidný oxid kremičitý;
  • stearan horečnatý.

Liečivo vo forme kvapiek obsahuje 10 mg cetirizíndihydrochloridu na 1 ml kompozície. Medzi zoznamom pomocných zložiek patria nasledujúce zlúčeniny:

  • trihydrát octanu sodného;
  • kyselina benzoová;
  • propylénglykol;
  • glycerol;
  • destilovaná voda.

Sirup na perorálne podanie obsahuje 1 mg cetirizíndihydrochloridu v 1 ml liečivého prostriedku. Nasledujúce zlúčeniny sú ďalšími zložkami:

  • glycerol;
  • sodná soľ sacharínu;
  • banánová príchuť;
  • sorbitol;
  • octová kyselina;
  • octan sodný;
  • propylénglykol.

Na čo pomáha cetirizín?

Liek Cetirizín je predpísaný pacientom na zmiernenie a prevenciu klinických prejavov alergickej reakcie za nasledujúcich stavov:

  • alergická rinorea;
  • svrbenie kože s dermatitídou, vrátane atopickej dermatitídy;
  • angioedém;
  • nádcha spôsobená kvitnúcimi rastlinami, bylinami, kvetmi;
  • alergická konjunktivitída;
  • žihľavka vrátane idiopatickej a alergickej;
  • senná nádcha;
  • alergická reakcia na ultrafialové lúče;
  • uhryznutie hmyzom a opuch kože na pozadí uhryznutia.

Liek možno predpísať aj pacientom, ktorí sú náchylní na vývoj alergických reakcií na lieky, ako sú antibiotiká, sirupy proti kašľu a ďalšie..

farmaceutický účinok

Konkurenčný antagonista histamínu, metabolit hydroxyzínu, blokuje H1-histamínové receptory. Zabraňuje vývoju a podporuje priebeh alergických reakcií, má protisvrbivé a antiexudatívne účinky. Ovplyvňuje počiatočné štádium alergických reakcií, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v „neskorom“ štádiu alergickej reakcie, znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov. Znižuje priepustnosť kapilár, zabraňuje rozvoju edémov tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov.

Eliminuje kožné reakcie na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj ochladzovanie (pri studenej žihľavke). Znižuje bronchospazmus vyvolaný histamínom pri ľahkej bronchiálnej astme. Prakticky žiadny anticholinergný a antiserotonínový účinok. V terapeutických dávkach prakticky nespôsobuje sedáciu. Nástup účinku po jednorazovej dávke 10 mg cetirizínu - 20 minút (u 50% pacientov) a po 60 minútach (u 95% pacientov) trvá viac ako 24 hodín.

Na pozadí liečebnej kúry sa nevyvíja tolerancia k antihistaminickému účinku cetirizínu. Po ukončení liečby účinok pretrváva až 3 dni.

Použitie počas tehotenstva a laktácie

Štúdie a klinické štúdie s liekom Cetirizín a jeho účinkom na tehotenstvo a vnútromaternicový vývoj plodu sa neuskutočnili. Vzhľadom na nedostatok informácií o bezpečnosti tabliet pre matku a plod nie je cetirizín predpísaný pre tehotné ženy.

Účinná účinná látka tabliet sa vylučuje do materského mlieka a môže prenikať do tela dieťaťa, preto nie je Cetirizín predpísaný dojčiacim matkám. V prípade potreby sa na ukončenie dojčenia odporúča liečba dojčiacej matky..

Cetirizín: návod na použitie

Liečivo na neutralizáciu príznakov alergie je dostupné v troch formách:

Tablety

Biele tablety, podlhovasté. Každá tableta obsahuje 10 mg účinnej látky (cetirizín). Tablety sú balené v blistroch po 7 - 10 kusov.

Na zmiernenie príznakov alergie na cetirizín sú predpísané nasledujúce dávky:

  • Dospelí a dospievajúci od 12 rokov - 1 tableta (10 mg) raz, najlepšie popoludní;
  • Deti vo veku 6 - 12 rokov s hmotnosťou do 30 kilogramov - 1/2 tablety (5 mg) popoludní;
  • Deti s hmotnosťou viac ako 30 kilogramov - 1 tableta sa predpisuje na noc alebo 1/2 tablety 2-krát denne.

Tablety sa musia užívať bez žuvania, bez ohľadu na príjem potravy, s dostatočným množstvom tekutiny.

Kvapky

1 ml priehľadných bezfarebných kvapiek obsahuje 10 mg cetirizínu. Dostupné v 20 a 10 ml fľaštičke s kvapkadlom.

  • Deti od 1 do 2 rokov - 5 kvapiek (2,5 mg) 2 krát denne;
  • Od dvoch rokov do 6 - 5 kvapiek (2,5 mg) ráno a večer. Je možná jedna dávka 10 kvapiek (5 mg) v noci;
  • Od 6 do 12 rokov - 10 kvapiek (5 mg) ráno a večer alebo 20 kvapiek (10 mg) večer;
  • Dospelí pacienti, ako aj dospievajúci starší ako 12 rokov, môžu užívať cetirizín v dávke 20 kvapiek (10 mg) večer;
  • U pacientov s poškodením funkcie obličiek sa odporúčané dávkovanie zníži na polovicu. Je obzvlášť dôležité zvoliť správnu dávku lieku v prípade poruchy funkcie pečene a obličiek..

Sezónne prejavy alergickej nádchy si vyžadujú tri až šesť týždňov liečby. Pri prejavoch krátkodobej alergie sa liečba môže skrátiť na jeden týždeň. Terapeutický kurz pre deti od 6 rokov je určený na 2-4 týždne. Ľahší priebeh alergií vám umožňuje znížiť príjem lieku na jeden týždeň.

Cetirizín sa má uchovávať v suchej miestnosti pri teplote nepresahujúcej 18-20 stupňov najviac 3 roky.

Kvapky sa po otvorení fľaše neodporúčajú používať dlhšie ako 6 mesiacov.

Sirup sa po otvorení balenia nemôže uchovávať dlhšie ako 3 mesiace.

Sirup

Transparentný a bezfarebný, s banánovou chuťou a vôňou, je predpísaný na vnútorné použitie. 1 ml obsahuje 1 mg účinnej látky. Sirup sa naleje do 150 ml fliaš z tmavého skla. alebo 75. Dávkovacia lyžica v cene.

Odporúčané dávky:

  • Dospelí a dospievajúci od 12 rokov - 10 ml - 10 mg (2 odmerané dávky) v noci;
  • Deti vo veku 2 - 12 rokov s hmotnosťou do 30 kilogramov - 5 ml (1 dávka);
  • Deti s hmotnosťou viac ako 30 kilogramov - 10 ml (2 dávky) v noci. Možné dvojité použitie - 1 dávkovacia lyžica (5 ml).

Kontraindikácie

Užívanie Cetirizínu je kontraindikované v nasledujúcich prípadoch:

  • tehotenstvo a dojčenie;
  • precitlivenosť;
  • závažné ochorenie obličiek.

Podľa pokynov by sa mal cetirizín predpisovať opatrne starším ľuďom, pretože u tejto kategórie pacientov je možné zníženie glomerulárnej filtrácie. Okrem toho je potrebné postupovať opatrne pri predpisovaní lieku na chronickú pyelonefritídu stredného a ťažkého stupňa..

Liek vo forme kvapiek je určený pre deti staršie ako jeden rok. Vo forme sirupu môžu drogu užívať deti staršie ako dva roky. Tablety sa odporúčajú predpisovať od siedmich rokov.

Počas užívania cetirizínu sa neodporúča užívať lieky tlmiace centrálny nervový systém, ako aj etanol.

Vedľajší účinok

Podľa recenzií môže Cetirizín spôsobovať nasledujúce vedľajšie účinky:

  • Alergické reakcie: žihľavka, kožná vyrážka, angioedém, svrbenie.
  • CNS: ospalosť, závraty, bolesti hlavy, migréna, nepokoj, únava.
  • Tráviaci systém: dyspepsia, sucho v ústach.

Pozitívne recenzie o cetirizíne naznačujú, že pacienti sú hlavne s týmto liekom dobre znášaní. Vedľajšie účinky sú zvyčajne prechodné..

Predávkovanie

Nadmerné užívanie vyššie uvedeného lieku môže vyvolať vývoj nasledujúcich príznakov:

  • ospalosť,
  • letargia,
  • retencia moču,
  • všeobecná slabosť,
  • bolesť hlavy,
  • tachykardia,
  • zvýšená únava a podráždenosť.

Interakcia

Interakcia s cimetidínom, erytromycínom, ketokonazolom, diazepamom, azitromycínom sa nezistila. Aplikácia s teofylínom vedie k zníženiu klírensu cetirizínu. Myelotoxické lieky zvyšujú hematotoxicitu cetirizínu. Pri používaní liekov, ktoré tlmia centrálny nervový systém, je potrebné postupovať opatrne.

Liek zvyšuje účinky alkoholu, preto je neprípustné užívať ho počas liečby týmto liekom. Užívanie cetirizínu sa má prerušiť tri dni pred vykonaním alergických testov.

špeciálne pokyny

Cetirizín je s mimoriadnou opatrnosťou predpísaný osobám trpiacim chronickou pyelonefritídou stredného a ťažkého stupňa..

Počas liečby cetirizínom sa nemajú užívať etanol a lieky tlmiace CNS..

Cetirizín - recenzie

Z čoho sú tablety Cetirizín? Toto je antialergické (antihistaminikum) liečivo druhej generácie, ktoré má rýchly nástup účinku a jeho dlhé trvanie. Užívanie lieku je opodstatnené v prípadoch, keď je nevyhnutná dlhodobá liečba alergických ochorení: chronická žihľavka, celoročná nádcha..

Jeho charakteristickým znakom je vysoká schopnosť preniknúť do pokožky, preto je účinný pri kožných prejavoch alergií - atopická dermatitída, žihľavka, vyrážky alergickej genézy. Zo všetkých liekov II. Generácie sa u detí od 6 mesiacov používa iba cetirizín.

Vysoká afinita k receptorom histamínu H1 minimalizuje vedľajšie účinky. Podľa recenzií pacientov ani dlhodobé užívanie lieku nespôsobilo sucho v ústach, nose, zápchu. Mnoho liekov v tejto skupine má kardiotoxický účinok a Cetirizin, Ebastin, Loratadin, Akrivastin takýto účinok nemajú..

Recenzie o lieku Cetirizine Hexal sú pozitívne, pacienti si uvedomujú jeho účinnosť a čo je dôležité, majú rôzne formy uvoľňovania. Rodičia poznamenávajú veľkú prijateľnosť lieku vo forme kvapiek pre deti. V lekárni je veľký výber liekových foriem s rovnakou účinnou látkou. Kvapky cetirizíniumchloridu sa vyrábajú pod názvami Zirtek, Zodak, Pralazin a vo forme sirupu sa vyrábajú Zerinal, Cetrin, Zinset, čo ďalej rozširuje možnosti ich použitia. S týmto všetkým sa liek považuje za liek so sedatívnym účinkom (čo sa o Amertile nedá povedať), čo obmedzuje jeho použitie.

Analógy cetirizín

V prípade neúčinnosti cetirizínu alebo pri prítomnosti kontraindikácií lieku sú predpísané lieky podobného účinku, odlišné v cene. Tie obsahujú:

  1. Zyrtec. Zabraňuje rozvoju alergií, uľahčuje jej priebeh. Pôsobí proti výpotkom a proti svrbeniu.
  2. Zodak. Antialergický liek 2. generácie s hlavnou látkou cetirizín dihydrochlorid. Podľa pokynov na použitie nespôsobuje ospalosť alebo sedáciu na tele.
  3. Ceser. Liečivo je levocetirizín. Tablety sú indikované na akútnu konjunktivitídu, atopickú dermatitídu, angioedém, alergickú rinitídu.

Cena cetirizínu

Tento liek si môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Cena závisí od výrobcu. Cena tabliet Cetirizine Teva je od 94-137 rubľov. Pre deti je forma uvoľnenia pohodlnejšia - kvapky. Cena kvapiek Cetirizine Hexal je 223-252 rubľov. Rovnaká farmaceutická spoločnosť vyrába aj tabletovú formu..

V sieti lekární je tiež ruský Cetirizin Vertex, z ktorých 20 tabliet je možné kúpiť za 80 - 116 rubľov. V týchto liekoch je účinnou látkou cetirizan hydrochlorid.

Sieť lekární obsahuje prípravky obsahujúce cetirizín dihydrochlorid: Cetrin (239-263 rubľov) a Amertil, ktoré nemajú sedatívny účinok.

Podmienky uvoľnenia a skladovania

Cetirizínové tablety sa predávajú bez lekárskeho predpisu. Odporúča sa uchovávať liek mimo dosahu detí pri teplote nepresahujúcej 25 stupňov. Čas použiteľnosti tabliet od dátumu výroby je 2 roky, neužívajte perorálne po dátume exspirácie.

Cetirizínové tablety: návod na použitie

Popis

Filmom obalené tablety bielej alebo takmer bielej farby, okrúhle, bikonvexné, s deliacou ryhou na jednej strane.

Zloženie

Jedna tableta obsahuje: účinnú látku: cetirizín dihydrochlorid - 10,0 mg; pomocné látky: mikrokryštalická celulóza, sodná soľ kroskarmelózy, stearan horečnatý, koloidný bezvodý oxid kremičitý, monohydrát laktózy, biely opadry Y-1-7000;

Zloženie granátového opadru Y-1-7000 biele: hypromelóza, oxid titaničitý (E171), makrogol 400.

Farmakoterapeutická skupina

Antihistaminiká na systémové použitie. Piperazínové deriváty. Cetirizín. ATC kód: R06AE07.

farmaceutický účinok

Cetirizín zabraňuje rozvoju a podporuje priebeh alergických reakcií, má protisvrbivý a antiexudatívny účinok. Cetirizín ovplyvňuje „skoré“ štádium alergických reakcií závislé od histamínu, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v „neskorom“ štádiu alergických reakcií a tiež znižuje migráciu eozinofilov, neutrofilov, bazofilov, stabilizuje membrány mastocytov. Znižuje priepustnosť kapilár, zabraňuje rozvoju edémov tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov. Eliminuje kožné reakcie na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj na ochladenie (pri studenej žihľavke).

Indikácie pre použitie

Pre dospelých a deti staršie ako 6 rokov:

liečba príznakov sezónnej a celoročnej alergickej nádchy (senná nádcha, senná nádcha); maximálna doba liečby sezónnej alergickej nádchy u detí je 4 týždne;

- chronická idiopatická žihľavka.

Spôsob podávania a dávkovanie

Liečba alergickej nádchy

Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: odporúčaná dávka je 10 mg (1 tableta) jedenkrát denne.

Deti od 6 do 12 rokov: 10 mg (1 tableta) raz denne. Maximálna doba liečby je 4 týždne. Dávka sa môže rozdeliť na 2 dávky po 5 mg (1/2 tablety) ráno, respektíve večer..

Liečba alergickej konjunktivitídy

Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: odporúčaná dávka je 10 mg (1 tableta) jedenkrát denne.

Deti od 6 do 12 rokov: 10 mg (1 tableta) raz denne. Maximálna doba liečby je 4 týždne. Dávka sa môže rozdeliť na 2 dávky po 5 mg (1/2 tablety) ráno, respektíve večer..

Liečba celoročnej rinitídy a chronickej idiopatickej urtikárie

Dospelí a dospievajúci starší ako 12 rokov: odporúčaná dávka je 10 mg (1 tableta) jedenkrát denne.

Deti od 6 do 12 rokov: 10 mg (1 tableta) raz denne. Dávka sa môže rozdeliť na 2 dávky po 5 mg (1/2 tablety) ráno, respektíve večer..

Špeciálne kategórie obyvateľstva

Starší pacienti

S vekom súvisiacim poklesom glomerulárnej filtrácie u starších pacientov je liek predpísaný v rovnakom dávkovaní ako u pacientov so zníženou funkciou obličiek..

Pacienti s poškodením funkcie obličiek

Intervaly medzi užitím lieku sa individuálne upravujú v závislosti od stupňa zlyhania obličiek. Dávkovanie sa uskutočňuje podľa nasledujúcej tabuľky. Pri použití tejto tabuľky sa klírens kreatinínu (CC) počíta v ml / min..

QC možno vypočítať z koncentrácie kreatinínu v sére (mg / dl) pomocou nasledujúceho vzorca:

QC pre ženy sa dá vypočítať vynásobením výslednej hodnoty koeficientom 0,85.

Dávkovanie pre pacientov s poškodením funkcie obličiek

Vedľajší účinok

Výskyt vedľajších účinkov je uvedený v nasledujúcej gradácii: veľmi často (≥ 1/10); často (≥ 1/100,

Kontraindikácie

precitlivenosť na deriváty cetirizínu, hydroxyzínu alebo piperazínu, ako aj na ďalšie zložky lieku;

konečné ochorenie obličiek (CC

Predávkovanie

Pri jednorazovej dávke lieku v dávke 50 mg sa pozorovali nasledujúce príznaky: zmätenosť, hnačka, závraty, únava, bolesti hlavy, malátnosť, rozšírené zrenice, svrbenie, slabosť, úzkosť, útlm, ospalosť, stupor, tachykardia, tremor, retencia moču..

Liečba: ihneď po užití lieku - výplach žalúdka alebo stimulácia zvracania. Odporúča sa podstúpiť symptomatickú a podpornú liečbu aktívnym uhlím. Neexistuje žiadne špecifické antidotum. Hemodialýza nie je účinná.

Prevencia

U pacientov s poruchou funkcie obličiek sa má dávka zodpovedajúcim spôsobom upraviť (pozri časť Dávkovanie a spôsob podávania)..

Starší pacienti môžu mať zníženú funkciu obličiek, čo je potrebné vziať do úvahy pri dávkovaní lieku.

Opatrnosť je potrebná pri liečbe pacientov s epilepsiou a so sklonmi k záchvatom.

Filmom obalené tablety sa neodporúčajú deťom do 6 rokov kvôli ťažkostiam s prehĺtaním. Odporúča sa používať iné dávkové formy cetirizínu vo forme sirupu alebo kvapiek.

Ak užívate cetirizín, mali by ste sa zdržať pitia alkoholu a antidepresív centrálneho nervového systému, pretože cetirizín môže spôsobiť zvýšenú ospalosť. Opatrnosť je potrebná u pacientov, ktorí majú predispozičné faktory pre retenciu moču (poranenie miechy, hyperplázia prostaty), pretože cetirizín môže zvyšovať riziko močových problémov.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Pri užívaní lieku počas tehotenstva je potrebná opatrnosť. Cetirizín sa vylučuje do materského mlieka, preto sa má dojčenie počas liečby prerušiť.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá alebo iné potenciálne nebezpečné stroje

Cetirizín môže spôsobiť zvýšenú ospalosť, preto liek ovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá alebo iné potenciálne nebezpečné mechanizmy..

Interakcie s inými liekmi

Pri súčasnom použití s ​​pseudoefedrínom, cimetidínom, ketokonazolom, erytromycínom alebo azitromycínom nebol preukázaný žiadny vplyv na farmakokinetiku cetirizínu. Nepozorovali sa žiadne farmakokinetické interakcie. Testy in vitro preukázali, že cetirizín neovplyvňuje väzbové vlastnosti warfarínu na proteíny.

Pri súčasnom použití s ​​erytromycínom, azitromycínom, ketokonazolom, teofylínom a pseudoefedrínom sa nezistili klinicky významné nežiaduce interakcie, na elektrokardiograme sa nezaznamenali žiadne zmeny..

Pri súčasnom použití cetirizínu (20 mg / deň) s teofylínom (400 mg / deň) sa zistilo malé, ale stabilné zväčšenie plochy pod krivkou koncentrácie a času za deň, cetirizín o 19%, teofylín - 11%. Okrem toho maximálna plazmatická hladina cetirizínu dosiahla 7,7% a teofylínu 6,4%. Zároveň sa znížil celkový klírens cetirizínu o 16%, klírens teofylínu - o 10%, ak sa liečba teofylínom uskutočňovala pred vymenovaním cetirizínu. Avšak pri počiatočnej liečbe cetirizínom sa nezistil žiadny významný vplyv na farmakokinetiku teofylínu..

Po jednorazovej dávke 10 mg cetirizínu sa účinok alkoholu (0,8 ° / 00) významne nezvyšuje; v 1 zo 16 psychometrických testov bola zaznamenaná interakcia s diazepamom v dávke 5 mg.

Pri súčasnom dennom užívaní cetirizínu (10 mg) s glipizidom indikátor glukózy mierne klesá. Toto však nebolo klinicky dokázané. Odporúča sa však užívať tieto lieky osobitne - glipizid ráno a cetirizín večer..

Opakované použitie ritonaviru (600 mg dvakrát denne) a cetirizínu (10 mg / deň) predĺžilo trvanie účinku o 40%, zatiaľ čo účinok ritonaviru sa mierne zmenil (-11%) s následným podávaním cetirizínu.

Pred vymenovaním alergických testov sa odporúča trojdňové obdobie „umývania“.

Podmienky skladovania

Na mieste chránenom pred vlhkosťou a svetlom pri teplote nepresahujúcej 25 ° C.

Cetirizín

Cetrizin je významným predstaviteľom antihistaminík najnovšej generácie. Jeho pôsobenie sa vyznačuje predĺženým antialergickým účinkom [2].

Cetirizín je účinná látka lieku Cetrin ®, ktorý patrí do skupiny účinných blokátorov histamínu druhej generácie. Je navrhnutý tak, aby účinne zvládal mnohé príznaky alergických reakcií (kašeľ, svrbenie v nose, vyrážky a začervenanie na koži, slzenie očí, svetloplachosť atď.) [1].

Cetirizín sa syntetizuje ako kryštalický biely prášok ľahko rozpustný vo vode. K dispozícii vo forme tabliet. Kartón obsahuje 1 blister s 10 alebo 7 tabletami, ktoré obsahujú 10 mg účinnej látky a množstvo pomocných látok (stearan horečnatý, monohydrát laktózy, oxid titaničitý, koloidný oxid kremičitý atď.).

Droga pomáha zmierňovať svrbenie slizníc, zmierňovať začervenanie a slzenie očí, vyrovnať sa s upchatým nosom, zbaviť sa výtoku z nosa a kýchania [1,2].

Cetirizínová inštrukcia

Režim užívania antihistaminika priamo závisí od formy jeho uvoľnenia a veku pacienta. Denná dávka sa môže líšiť v prípade zníženej funkcie obličiek alebo zlyhania obličiek.

Zvážte všeobecné odporúčania na použitie:

  • Dospelým sa odporúča užívať jednu tabletu (10 mg) jedenkrát denne alebo polovicu tablety (5 mg) dvakrát denne.
  • U detí starších ako 6 rokov sa liek môže užívať rovnakým spôsobom.

Je potrebné tablety zapiť dostatočným množstvom vody, najmenej 200 ml.

Trvanie liečby, rovnako ako dávkovanie, závisí od individuálnych charakteristík pacienta a povahy alergie. V prípadoch sezónnych exacerbácií dosahuje liečebné obdobie 6 týždňov nepretržitého užívania lieku založeného na cetirizíne [2]..

Indikácie pre použitie cetirizínu

Nie všetky lieky na báze cetirizínu majú rovnaké indikácie na použitie. Maximálny počet indikácií v Rusku je registrovaný pre liek Cetrin®:

  • sezónna a celoročná alergická nádcha;
  • alergická konjunktivitída;
  • pollinóza (senná nádcha);
  • žihľavka (vrátane chronickej idiopatickej);
  • svrbivé alergické dermatózy (atopická dermatitída, neurodermatitída);
  • angioedém (Quinckeho edém) 2

Vedľajšie účinky

Liek je zvyčajne dobre znášaný. V niektorých prípadoch je možné:

  • ospalosť;
  • suché ústa;
  • bolesť hlavy, závraty, migréna (zriedkavé);
  • nepohodlie v zažívacom trakte (dyspepsia, bolesti brucha, plynatosť),
  • alergické reakcie (angioedém, vyrážka, žihľavka, svrbenie) 2.

Cetirizín pre deti

V pediatrickej praxi sa už dlho používajú blokátory histamínových receptorov, ktoré zahŕňajú cetrizín. Popularita tejto skupiny antialergických liekov je spôsobená skutočnosťou, že mechanizmus ich účinku na príčinu alergií je dobre študovaný..

Mnoho rodičov sa bojí dať dieťaťu antihistaminiká: predpokladá sa, že tieto lieky spôsobujú ospalosť a množstvo vedľajších účinkov, ktoré sú pre deti obzvlášť nežiaduce: zníženie kognitívnych funkcií a schopnosti učiť sa, poruchy spánku. Ale také lieky sa postupne stávajú minulosťou. Druhá, posledná generácia antihistaminík, ako už bolo spomenuté, nemá prakticky žiadne negatívne účinky na dieťa..

Cetrizin je jeden z najpopulárnejších liekov predpísaných pre deti:

  • má vysokú špecificitu pre blokádu histamínových receptorov
  • takmer neinteraguje s receptormi, ktoré sú zodpovedné za potlačenie funkcií nervového systému;
  • je obzvlášť účinný pri kožných alergiách v porovnaní s inými antihistaminikami.

Liečivo Cetrin ® na báze cetirizínu patrí k prostriedkom systémového pôsobenia, preto je predpísané v kurzoch [2,3].

Zoznam referencií:

[1] Gushchin I.S. Cetirizín je štandardný H1-antihistaminikum [elektronický zdroj]. - Režim prístupu: www.health–medix.com. - (Dátum posledného prístupu: 09/27/17).

[2] Pokyny na použitie lieku na lekárske použitie Cetrin®. - Registračné číslo: P N013283 / 01.

[3] Kondyurina EG Tsetrizin v praxi pediatra // EG Kondyurina, TN Elkina, OA Gribanova // RMZh. - 2013. - č. 2. - 63 s.

CETIRIZÍN

Klinická a farmakologická skupina

Účinná látka

Forma uvoľnenia, zloženie a balenie

◊ Tablety, filmom obalené biele alebo takmer biele, okrúhle, bikonvexné; prierez - biele alebo takmer biele jadro.

EtapaQC (ml / min)Dávkovací režim
Norma≥ 8010 mg (1 tableta) / deň
Ľahké50-7910 mg (1 tableta) / deň
Priemerná30-495 mg (1/2 tablety) / deň
Ťažký10-305 mg (1/2 tablety) každý druhý deň
Konečné štádium - pacienti na dialýze
1 tab.
cetirizín dihydrochlorid10 mg

Pomocné látky: mikrokryštalická celulóza, monohydrát laktózy, krospovidón, magnéziumstearát, koloidný oxid kremičitý.

Zloženie škrupiny: [hypromelóza, mastenec, oxid titaničitý, makrogol 4000] alebo [obal suchého bieleho filmu obsahujúci hypromelózu, mastenec, oxid titaničitý, makrogol 4000].

10 kusov. - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysové bunkové balenia (3) - kartónové obaly.

farmaceutický účinok

Konkurenčný antagonista histamínu, metabolit hydroxyzínu, blokuje Hi-histamínové receptory. Zabraňuje vývoju a podporuje priebeh alergických reakcií, má protisvrbivé a antiexudatívne účinky. Ovplyvňuje skoré štádium alergických reakcií, obmedzuje uvoľňovanie zápalových mediátorov v neskorom štádiu alergickej reakcie, obmedzuje migráciu eozinofilov, neutrofilov a bazofilov. Znižuje kapilárnu permeabilitu, zabraňuje rozvoju opuchov tkanív, zmierňuje kŕče hladkých svalov.

Eliminuje kožné reakcie na zavedenie histamínu, špecifických alergénov, ako aj na ochladenie (pri studenej žihľavke).

Prakticky žiadny anticholinergný a antiserotonínový účinok. V terapeutických dávkach prakticky nespôsobuje sedáciu. Nástup účinku po jednorazovej dávke 10 mg cetirizínu - po 20 minútach (u 50% pacientov) a po 60 minútach (u 95% pacientov) trvá viac ako 24 hodín. V priebehu liečby sa tolerancia na antihistaminový účinok cetirizínu nevyvinie. Po ukončení liečby účinok pretrváva až 3 dni.

  • Spýtajte sa dermatológa
  • Zobraziť inštitúcie
  • Kupujte lieky

Farmakokinetika

Rýchlo sa vstrebáva z gastrointestinálneho traktu, čas do dosiahnutia C max po požití je 1 hodina. Jedlo neovplyvňuje úplnosť absorpcie (AUC), ale predlžuje čas do dosiahnutia C max o 1 hodinu a znižuje hodnotu C max o 23%. Ak sa užíva v dávke 10 mg 1-krát denne po dobu 10 dní, rovnovážna plazmatická koncentrácia je 310 ng / ml a je zaznamenaná 0,5 - 1,5 hodiny po podaní. Spojenie s plazmatickými proteínmi je 93% a nemení sa, ak je koncentrácia cetirizínu v rozmedzí od 25 do 1 000 ng / ml. Farmakokinetické parametre cetirizínu sa lineárne menia, ak sa podáva v dávke 5 - 60 mg. V d - 0,5 l / kg. V malom množstve sa metabolizuje v pečeni O-dealkyláciou za tvorby farmakologicky neaktívneho metabolitu (na rozdiel od iných blokátorov Hi-histamínových receptorov, ktoré sa metabolizujú v pečeni za účasti systému cytochrómu P450). Neakumuluje sa. 2/3 liečiva sa vylučuje nezmenené obličkami a asi 10% črevami.

Systémový klírens - 53 ml / min. T 1/2 u dospelých - 7 - 10 hodín, u detí vo veku 6 - 12 rokov - 6 hodín, u detí vo veku 2 - 6 rokov - 5 hodín, u detí od 6 mesiacov do 2 rokov - 3 hodiny. U starších pacientov T 1 / 2 sa zvyšuje o 50%, systémový klírens klesá o 40% (znížená funkcia obličiek).

U pacientov s poškodením funkcie obličiek (klírens kreatinínu pod 40 ml / min) sa klírens liečiva znižuje a T 1/2 sa predlžuje (napríklad u hemodialyzovaných pacientov klesá celkový klírens o 70% a je 0,3 ml / min / kg, a T 1/2 sa predĺži 3-krát), čo si vyžaduje zodpovedajúcu zmenu v dávkovacom režime.

U pacientov s chronickým ochorením pečene (hepatocelulárna, cholestatická alebo biliárna cirhóza) je zaznamenané zvýšenie T 1/2 o 50% a zníženie celkového klírensu o 40% (úprava dávkovacieho režimu sa vyžaduje iba pri súčasnom znížení rýchlosti glomerulárnej filtrácie). Preniká do materského mlieka.

Indikácie

  • sezónna a celoročná alergická rinitída a konjunktivitída (svrbenie, kýchanie, rinorea, slzenie, hyperémia spojiviek);
  • žihľavka (vrátane chronickej idiopatickej žihľavky);
  • senná nádcha (senná nádcha);
  • svrbenie;
  • angioneurotický edém (Quinckeho edém);
  • svrbiace alergické dermatózy.

Kontraindikácie

  • znížená funkcia obličiek (klírens kreatinínu 30-49 ml / min);
  • chronické zlyhanie obličiek;
  • deti do 6 rokov;
  • tehotenstvo;
  • obdobie laktácie;
  • precitlivenosť na cetirizín, ďalšie zložky lieku, hydroxyzín.

Preventívne opatrenia: pokročilý vek (glomerulárna filtrácia sa môže znížiť).

Dávkovanie

Vo vnútri, bez ohľadu na príjem potravy, bez žuvania a pitia dostatočného množstva tekutiny, najlepšie večer.

Dospelí a deti vo veku nad 6 rokov (s hmotnosťou nad 30 kg) - 1 tab. 1 čas / deň.

Vedľajšie účinky

Liek je zvyčajne dobre znášaný. Vedľajšie účinky sú zriedkavé a prechodné..

Z tráviaceho systému: sucho v ústach, dyspepsia.

Z nervového systému: závraty, bolesti hlavy, ospalosť, únava, nepokoj, migréna.

Alergické reakcie: angioedém, kožné vyrážky, svrbenie, žihľavka.

Predávkovanie

Príznaky (s jednorazovou dávkou 50 mg): sucho v ústach, ospalosť, zadržiavanie moču, zápcha, úzkosť, podráždenosť.

Liečba: výplach žalúdka, symptomatická liečba. Nebolo zistené žiadne špecifické antidotum. Hemodialýza je neúčinná.

Liekové interakcie

Súbežné použitie s teofylínom (400 mg / deň) vedie k zníženiu celkového klírensu cetirizínu (kinetika teofylínu sa nemení)..

Myelotoxické lieky zvyšujú prejavy hematoxicity liekov.

Neboli zaznamenané žiadne klinicky významné interakcie s inými liekmi (pseudoefedrín, cimetidín, ketokonazol, erytromycín, azitromycín, diazepam, glipizid).

špeciálne pokyny

Neodporúča sa súčasné užívanie s alkoholom a drogami, ktoré tlmia centrálny nervový systém.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a riadiace mechanizmy:

Počas liečby je potrebné upustiť od potenciálne nebezpečných činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií. Ak sa dávka prekročí 10 mg / deň, schopnosť rýchlej reakcie sa môže zhoršiť.

Gravidita a laktácia

Užívanie lieku počas tehotenstva sa neodporúča. Pretože cetirizín prechádza do materského mlieka, nie je predpísaný počas laktácie.

Pediatrické použitie

Deti staršie ako 6 rokov (s hmotnosťou viac ako 30 kg) - 1 tab. 1 čas / deň.

Kontraindikované u detí mladších ako 6 rokov.

S poškodenou funkciou obličiek

  • znížená funkcia obličiek (klírens kreatinínu 30-49 ml / min);
  • chronické zlyhanie obličiek.