Difenhydramín (roztok na intravenózne a intramuskulárne podanie, 10 mg / ml, Dalkhimpharm OJSC)

Difenhydramín je populárnym liekom už niekoľko desaťročí. Účinne blokuje syntézu histamínov, čo zabraňuje rozvoju alergickej reakcie. Použitie difenhydramínu v injekciách je tiež indikované na elimináciu príznakov radu ďalších patologických ochorení..

Uvoľnenie formy a zloženia

Liečivý roztok na intramuskulárne a intravenózne podanie je dostupný v 1 ml sklenených ampulkách. Hlavnou aktívnou zložkou lieku je difenhydramín hydrochlorid.

farmaceutický účinok

Terapeutické vlastnosti lieku sú spôsobené blokádou receptorov H1 v mozgu. Účinok difenhydramínu na telo sa uskutočňuje v dôsledku inhibičného účinku na cholinergné štruktúry.

Po aplikácii má difenhydramín v ampulkách sedatívne, analgetické a hypnotické účinky..

Po zavedení lieku sú rýchlo zaznamenané pozitívne zmeny v stave pacienta:

  • hladké svaly sa uvoľňujú;
  • znížená vaskulárna permeabilita;
  • edém je eliminovaný;
  • zníženie podráždenia, svrbenia a hyperémie;
  • prejde alergická vyrážka.

Ak účinná látka pôsobí na receptory centra zvracania medulla oblongata, ich citlivosť klesá, v dôsledku čoho klesá počet nutkania na zvracanie..

Difenhydramín má tiež lokálny anestetický účinok.

Maximálna koncentrácia liečiva v krvi sa dosiahne rýchlo. Po 10-15 minútach sú negatívne príznaky eliminované a stav pacienta sa zlepší. Terapeutický účinok trvá až 12 hodín. Produkty rozkladu účinnej látky sa vylučujú z tela močovou sústavou.

Indikácie a kontraindikácie

Liečivý roztok difenhydramínu je predpísaný, ak:

  • alergická reakcia;
  • Quinckeho edém;
  • sérová choroba;
  • Menierov syndróm;
  • alergická konjunktivitída;
  • svrbivá dermatóza;
  • akútna iridocyklitída;
  • chorea a parkinsonizmus;
  • choroba z ožiarenia;
  • vazomotorická rinitída;
  • rinosinusopatia;
  • hemoragická vaskulitída;
  • rozsiahle posttraumatické poranenia kože a mäkkých tkanív.

Difenhydramín sa používa pri problémoch so spánkom, pretože liek pomáha rýchlo zaspať. Náprava má dobrý účinok na morské a vzdušné choroby.

Použitie injekčného roztoku má veľa obmedzení. Nemôže sa užívať za nasledujúcich patologických stavov:

  • individuálna neznášanlivosť komponentov;
  • glaukóm;
  • zúženie hrdla močového mechúra;
  • bronchiálna astma;
  • hyperplázia prostaty;
  • epilepsia.

Liek nie je predpísaný na žalúdočné a dvanástnikové vredy, gastritídu v akútnom štádiu, poruchy srdcového rytmu, porfýriu. Nepoužívajte liek u detí mladších ako 6 mesiacov. Je vhodné sa zdržať používania liekov počas tehotenstva a laktácie..

Pokyny na použitie difenhydramínu v ampulkách

Aby ste sa vyhli nežiaducim reakciám tela, mali by ste prísne dodržiavať odporúčané dávky a liečebný režim.

Spôsob podávania a dávkovanie

Liečivo sa môže podávať intramuskulárne a intravenózne. Pri intravenóznom podaní sa terapeutický účinok dosiahne rýchlejšie..

Pri použití injekčného roztoku difenhydramínu sa má používať v súlade s odporúčaniami:

  • 6 mesiacov - 1 rok - 3 - 5 mg;
  • 1-3 roky - 5-10 mg;
  • Vo veku 4-6 rokov - 10 - 15 mg;
  • 7-14 rokov - 15-30 mg;
  • od 15 rokov a dospelí - 30-50 mg.

Denná dávka sa rozdelí na 2-3 krát. Obdobie liečby určuje ošetrujúci lekár individuálne a závisí od typu patológie a závažnosti príznakov.

Difenhydramín môžete piť v ampulkách

V prípade potreby môžete liečivý roztok užiť ústami. Účinok takejto liečby bude ale niekoľkonásobne slabší ako pri použití injekčného spôsobu podávania..

Vedľajšie účinky a predávkovanie

Použitie injekcií difenhydramínu môže spôsobiť nežiaduce reakcie tela, vrátane:

  • porušenie tráviaceho procesu, sprevádzané nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, retenciou stolice, sucho v ústach;
  • problémy s močením;
  • zlyhanie menštruačného cyklu;
  • hemolytická anémia;
  • porušenie rytmu srdca;
  • skoky krvného tlaku;
  • suchosť slizníc horných dýchacích ciest;
  • závraty;
  • chvenie končatín;
  • ospalosť;
  • zvýšená podráždenosť;
  • parestézia;
  • neuritída;
  • kŕče;
  • agranulocytóza;
  • pokles psychomotorických reakcií;
  • nedostatok koordinácie pohybu.

Niekedy sa vyvinie alergická reakcia vo forme kožnej dermatitídy, svrbenia, hyperémie, edému a zvýšenej fotocitlivosti kože..

Ak dôjde k prekročeniu odporúčaných dávok lieku, je možné predávkovanie. Príznaky tohto stavu sú:

  • zvýšená excitabilita;
  • depresia;
  • rozšírené zrenice;
  • suché ústa;
  • vývoj parézy tráviaceho traktu.

V takýchto prípadoch sa žalúdok umyje a používajú sa lieky na elimináciu negatívnych symptómov..

Špeciálne pokyny a bezpečnostné opatrenia

Pred začatím liečby si musíte pozorne prečítať pokyny a podať liek, presne podľa odporúčaní.

Počas liečby difenhydramínom by ste sa nemali opaľovať alebo navštevovať solárium. Súčasný príjem ultrafialového žiarenia a terapeutickej látky vedie k rozvoju vedľajších účinkov.

Je potrebné opustiť činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a vedenie vozidla, pretože liek spomaľuje duševné a motorické reakcie.

Difenhydramín sa používa s opatrnosťou na liečbu novorodencov a predčasne narodených detí. Užívanie antihistaminík môže spôsobiť kŕče a halucinácie. V niektorých prípadoch náprava pomáha znižovať duševnú aktivitu dieťaťa alebo vedie k nadmernému vzrušeniu.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Neodporúčajte používať liečivý roztok počas tehotenstva alebo dojčenia. Ak vznikne takáto potreba a neexistuje alternatíva, injekcie sa používajú opatrne a pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára..

Interakcie s liekmi a kompatibilita s alkoholom

Difenhydramín zvyšuje účinok liekov, ktoré majú depresívny účinok na centrálny nervový systém. Ak sa užíva spolu s inhibítormi monoaminooxidázy, zvyšuje sa aktivita difenhydramínu. Injekcie difenhydramínom znižujú terapeutický účinok emetického apomorfínu, ktorý sa často používa v prípade otravy.

Liek sa nesmie používať s nasledujúcimi liekmi:

  • barbituráty;
  • Cefmetazol sodný;
  • Hydrokortizón sukcinát;
  • Ampholip;
  • Amfotericín B;
  • roztoky alkálií a silných kyselín.

Počas liečby injekciami by sa nemal konzumovať alkohol, aby sa nevyvolával vývoj negatívnych reakcií z tela.

Podmienky predaja a skladovania

Liek je možné zakúpiť v lekárni na lekársky predpis. Uchovávajte drogu na chladnom a tmavom mieste mimo dosahu detí. Čas použiteľnosti - 5 rokov.

Analógy (krátko)

V prípade potreby je možné difenhydramín nahradiť inými liekmi podobného zloženia a terapeutického účinku. Medzi najobľúbenejšie náhrady:

  1. Analdim. Zahŕňa ďalšiu zložku metamizol sodný, ktorý má výrazný analgetický účinok. Má rýchlu a efektívnu akciu. Dostupné ako rektálne čapíky.
  2. Dermadrin. Masť obsahuje difenhydramín, ktorý má metnoanestéziu, má chladivé, antialergické a analgetické účinky..
  3. Kafanol. Antihistaminikum používané systémovo. Ako účinné látky obsahuje difenhydramín, chlorid amónny, citrát sodný a mentol. Po aplikácii má sirup sedatívne, hypnotické, antiparkinsonické a antiemetické účinky..
  4. Fluurex. Má antihistaminiká, antipyretické a analgetické vlastnosti. Liečivo obsahuje paracetamol, kyselinu askorbovú a hydrochlorid difenhydramínu. Uvoľňuje hladké svalstvo, zmierňuje bolesti, odstraňuje alergie a posilňuje imunitný systém.

Nahradenie difenhydramínu podobným liekom by mal vykonávať iba ošetrujúci lekár, berúc do úvahy typ patológie, závažnosť symptómov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Difenhydramín v ampulkách: návod na použitie

Roztok na parenterálne podanie Difenhydramín je predstaviteľom farmakologickej skupiny blokátorov liekov H.1-histamínové receptory. Má výrazný antialergický účinok a používa sa pri liečbe rôznych patológií sprevádzaných zvýšenou hladinou histamínu v tele..

Uvoľnenie formy a zloženia

Roztok na parenterálne podanie difenhydramínu je bezfarebná priehľadná kvapalina. Hlavnou aktívnou zložkou lieku je difenhydramín. Jeho obsah v 1 ml roztoku je 10 mg (1% roztok).

Roztok difenhydramínu je obsiahnutý v sklenených priehľadných ampulkách s objemom 1 ml, ktoré sú balené v 10-vrstvovom kartónovom obale. Kartónová škatuľa obsahuje jeden blister a návod na použitie lieku.

farmaceutický účinok

Účinná látka liečiva Dimedrol je blokátorom H1-histamínové receptory prvej generácie. Blokuje receptory v bunkách a tkanivách, ktoré reagujú na hlavného mediátora alergickej reakcie, histamínu. Z tohto dôvodu má liek množstvo terapeutických účinkov, ktoré zahŕňajú:

  • Relaxácia hladkého svalstva dutých orgánov, vďaka čomu difenhydramín zmierňuje spazmus (zúženie) priedušiek s rôznymi alergickými reakciami.
  • Zníženie závažnosti edému tkaniva znížením priepustnosti vaskulárnych stien mikrovaskulatúry pre tekutú časť krvi..
  • Antiemetický účinok - účinná látka ovplyvňuje receptory centra zvracania medulla oblongata a znižuje ich citlivosť.
  • Znižuje závažnosť vyrážok a svrbenia pokožky sprostredkovaných vysokou hladinou histamínu pri rôznych alergických reakciách.

Difenhydramín tiež blokuje H3-histamínové a cholinergné receptory štruktúr centrálneho nervového systému, vďaka čomu má sedatívny (upokojujúci) a hypnotický účinok.

Po parenterálnom podaní injekčného roztoku difenhydramínu jeho účinná látka rýchlo dosahuje terapeutickú koncentráciu v krvi a je rovnomerne distribuovaná vo všetkých tkanivách tela. Difenhydramín vstupuje do centrálneho nervového systému cez hematoencefalickú bariéru, vyvíjajúci sa plod počas tehotenstva a materské mlieko počas laktácie. Účinná látka liečiva sa metabolizuje v pečeni za tvorby produktov rozpadu, ktoré sa vylučujú z tela hlavne močom. Polčas (doba, počas ktorej sa polovica celej dávky liečiva vylučuje z tela) sa pohybuje od 4 do 10 hodín.

Indikácie pre použitie

Zavedenie lieku Difenhydramín je indikované na zmiernenie (zníženie prejavov) príznakov rôznych alergických patologických reakcií, ktoré zahŕňajú:

  • Systémové alergické reakcie vo forme anafylaktického šoku - kritické zníženie krvného tlaku v dôsledku vaskulárneho kolapsu (rozšírenie artérií) a rozvoja zlyhania viacerých orgánov..
  • Angioneurotický edém Quincke - ťažký edém tkaniva v dôsledku uvoľnenia krvnej plazmy z ciev do medzibunkovej látky s prevládajúcou lokalizáciou procesu v tvári a vonkajších genitáliách.
  • Sérová choroba - vývoj závažných systémových patologických reakcií v reakcii na zavedenie zložiek krvi, séra.

Injekčný roztok difenhydramínu sa tiež používa na akékoľvek ďalšie patologické stavy, ktoré sú sprevádzané zvýšením hladiny histamínu v tele..

Kontraindikácie pre použitie

Parenterálne podanie injekčného roztoku Dimedrol je kontraindikované pri mnohých patologických a fyziologických stavoch tela, medzi ktoré patrí:

  • Individuálna intolerancia alebo precitlivenosť na difenhydramín.
  • Glaukóm s uzavretým uhlom je patológia sprevádzaná zvýšením vnútroočného tlaku.
  • Stenóza (výrazné zúženie) hrdla močového mechúra.
  • Epilepsia s pravidelným vývojom generalizovaných tonicko-klonických záchvatov.
  • Hyperplázia (adenóm) prostaty.
  • Peptický vred žalúdka alebo dvanástnika, najmä ak je komplikovaný pylorickou stenózou.
  • Vek dieťaťa do 7 mesiacov.

Infiltrácia roztoku do tkaniva na účely anestézie (tlmenia bolesti) sa neodporúča, pretože tento spôsob podávania môže vyvolať nekrózu (smrť) buniek mäkkých tkanív. Liek sa používa s opatrnosťou počas tehotenstva, dojčenia a ak má pacient bronchiálnu astmu. Pred použitím roztoku na parenterálne podanie difenhydramínu sa musíte ubezpečiť, že neexistujú žiadne kontraindikácie.

Spôsob podávania a dávkovanie

Injekčný roztok Difenhydramín sa podáva intramuskulárne alebo intravenózne, v závislosti od požadovanej rýchlosti dosiahnutia terapeutického účinku. Priemerná odporúčaná terapeutická dávka lieku závisí od veku:

  • Deti vo veku od 7 mesiacov do 1 roka - 0,3 - 0,5 ml (3 - 5 mg).
  • Vek od 1 do 3 rokov - 0,5-1 ml roztoku (5-10 mg).
  • Deti vo veku od 4 do 6 rokov - 1 - 1,5 ml roztoku (10 - 15 mg).
  • Deti vo veku 7 - 14 rokov - 1,5 - 3 ml (15 - 30 mg).
  • Deti staršie ako 14 rokov a dospelí - 1 - 5 ml (10 - 50 mg).

Denná dávka lieku je rozdelená na niekoľko injekcií (2-3 injekcie v intervale 6-8 hodín), nemala by presiahnuť 200 mg.

Vedľajšie účinky

Po parenterálnom podaní injekčného roztoku difenhydramínu sa môžu vyvinúť vedľajšie účinky z rôznych orgánov a systémov, ktoré zahŕňajú:

  • Nervový systém - slabosť, znížená rýchlosť psychomotorických reakcií, ospalosť (možný vývoj reverznej reakcie vo forme nespavosti), závraty, tras (trasenie rúk), zhoršená koordinácia pohybov, eufória, podráždenosť, deti môžu byť rozrušené.
  • Kardiovaskulárny systém - tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia), extrasystola (mimoriadne kontrakcie myokardu), arteriálna hypotenzia (zníženie hladiny systémového tlaku).
  • Dýchací systém - suchosť slizníc nosovej dutiny, hrtana, priedušnice a priedušiek (sprevádzaná zvýšenou viskozitou spúta).
  • Krv a červená kostná dreň - hemolytická anémia (anémia, ktorá je dôsledkom zvýšenej deštrukcie červených krviniek), trombocytopénia (pokles počtu krvných doštičiek).
  • Močový systém - poruchy procesu močenia.

Niekedy môže zavedenie lieku viesť k rozvoju alergických reakcií vo forme vyrážky na koži, svrbenia a žihľavky (vyrážky, ktoré sa podobajú popáleniu žihľavou), zvýšenej fotocitlivosti (vývoj zápalovej reakcie kože pod vplyvom svetla, najmä slnečného žiarenia).

špeciálne pokyny

Pred začatím zavádzania injekčného roztoku difenhydramínu je dôležité starostlivo si prečítať návod na použitie lieku. Existuje niekoľko konkrétnych pokynov, ktoré zahŕňajú:

  • V priebehu liečby je potrebné zabrániť vystaveniu pokožky ultrafialovému žiareniu (slnečné lúče, solárium)..
  • Vylúčený príjem alkoholu počas užívania drogy.
  • Roztok na parenterálne podanie difenhydramínu môže interagovať s liečivami iných farmakologických skupín. Ak sa používajú, je potrebné o tom informovať lekára..
  • Počas liečby liekom je vylúčené venovať sa činnostiam, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti alebo rýchlosť psychomotorických reakcií.

V sieti lekární je roztok na parenterálne podávanie difenhydramínu vydávaný na lekársky predpis. Neodporúča sa používať ho samostatne alebo na radu tretích strán..

Predávkovanie

Pri prekročení odporúčanej terapeutickej dávky lieku sa rozvinú príznaky depresie alebo excitácie štruktúr centrálneho nervového systému a mozgu, dôjde k suchu v ústach, rozšíreniu zreničiek (mydriáza) a zmení sa funkčná činnosť tráviaceho systému. Na detoxikáciu neexistuje žiadne špecifické antidotum. Vykonáva sa symptomatická terapia, ktorá zahŕňa lieky na zvýšenie krvného tlaku, zavedenie tekutiny nahrádzajúcej plazmu a dostatočné okysličenie (okysličenie) tkanív a štruktúr nervového systému..

Analógy injekcií Dimedrol

Podobný účinok má lieková forma liečiva difenhydramín vo forme tabliet na perorálne (orálne) podanie..

Podmienky skladovania

Čas použiteľnosti roztoku na parenterálne podanie difenhydramínu je 5 rokov od dátumu jeho výroby. Liečivo sa musí skladovať na tmavom mieste mimo dosahu detí pri teplote vzduchu nie vyššej ako + 30 ° С..

Cena difenhydramínu v ampulkách

Priemerné náklady na roztok na parenterálne podanie difenhydramínu v lekárňach v Moskve sa pohybujú od 252 do 264 rubľov.

Difenhydramín v ampulkách (injekcie): návod na použitie

Zloženie

Popis

Indikácie pre použitie

Alergické reakcie (žihľavka, senná nádcha, angioedém, kapillarotoxikóza), alergická konjunktivitída, akútna iridocyklitída, vazomotorická rinitída, rinosinusopatia, alergická dermatitída, svrbivá dermatóza.

Ako súčasť kombinovanej liečby na liečbu žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov, prekyslených gastritíd.

Parkinsonizmus, chorea, nespavosť.

Zvracanie tehotných žien, Meniérov syndróm, kinetóza a vzduch, choroba z ožiarenia.

Rozsiahle traumatické poranenia kože a mäkkých tkanív (popáleniny, poranenia pri rozdrvení), hemoragická vaskulitída, sérová choroba.

Používajte opatrne u pacientov s hypertyreózou, zvýšeným vnútroočným tlakom, ochoreniami kardiovaskulárneho systému, v starobe. Počas liečby sa vyhýbajte alkoholickým nápojom a UV žiareniu.

Kontraindikácie

Spôsob podávania a dávkovanie

Vedľajší účinok

Ak sa u vás vyskytne niektorý z nasledujúcich príznakov alebo príznakov, ktoré nie sú popísané v tejto časti, mali by ste okamžite prestať užívať liek a vyhľadať lekára.

Z tráviaceho systému: sucho v ústach, znecitlivenie ústnej sliznice, nevoľnosť, vracanie, hnačky, zápcha.

Z nervového systému: bolesť hlavy, ospalosť, sedácia, závraty, nedostatok koordinácie, slabosť, zmätenosť, úzkosť, nepokoj, nervozita, tremor, podráždenosť, nespavosť, eufória, parestézia, neuritída, kŕče..

Zo zmyslov: zhoršené videnie, diplopia, vertigo, tinnitus, akútna labyrintitída.

Z urogenitálneho systému: časté alebo ťažké močenie, zadržiavanie moču, skorá menštruácia.

Zo strany hematopoetického systému: hemolytická anémia, trombocytopénia, agranulocytóza.

Alergické reakcie: žihľavka, vyrážka, anafylaktický šok, fotocitlivosť.

Predávkovanie

Príznaky: depresia centrálneho nervového systému, rozvoj vzrušenia (najmä u detí) alebo depresia, rozšírené zrenice, sucho v ústach, paréza gastrointestinálneho traktu.

Liečba: neexistuje špecifické antidotum, v prípade potreby výplach žalúdka - lieky zvyšujúce krvný tlak, kyslík, intravenózne podanie tekutín nahradzujúcich plazmu. Nepoužívajte adrenalín a analeptiká.

Interakcie s inými liekmi

Zvyšuje účinok etanolu a liekov, ktoré tlmia centrálny nervový systém.

Inhibítory monoaminooxidázy zvyšujú anticholinergnú aktivitu difenhydramínu.

Antagonistická interakcia je zaznamenaná, keď sa podáva spolu s psychostimulanciami.

Znižuje účinnosť apomorfínu ako emetického liečiva pri liečbe otravy.

Zvyšuje anticholinergné účinky liečiva s M-anticholinergnou aktivitou.

Farmaceuticky nekompatibilné s amfotericínom B, sodnou soľou cefmetazolu, sodnou soľou cefalotínu, hydrokortizónsukcinátom, barbiturátmi, niektorými röntgenovými kontrastnými látkami, roztokmi zásad a silných kyselín..

Prevencia

Tehotenstvo S opatrnosťou, pod prísnym dohľadom lekára, počas tehotenstva (adekvátne a prísne kontrolované štúdie u gravidných žien neboli vykonané). Existujú správy o vývoji hnačky a chvenia u novorodencov počas prvých 5 dní po narodení, keď je matke počas tehotenstva predpísaný difenhydramín. Dojčenie sa má počas liečby prerušiť.

Pediatrické použitie: Difenhydramín sa nemá používať u novorodencov a predčasne narodených detí. U pediatrických pacientov môžu antihistaminiká, najmä pri predávkovaní, spôsobiť halucinácie, kŕče alebo smrť. Rovnako ako u dospelých, aj antihistaminiká môžu znižovať duševnú aktivitu detí. Difenhydramín môže u malých detí viesť k nepokoju..

Použitie u starších ľudí (okolo 60 rokov a starších): Antihistaminiká pravdepodobne spôsobujú závraty, sedáciu a hypotenziu u starších pacientov..

Difenhydramín má účinok podobný atropínu, a preto by sa mal používať opatrne u pacientov s anamnézou bronchiálnej astmy, zvýšeným vnútroočným tlakom, hypertyreoidizmom, kardiovaskulárnymi chorobami alebo hypertenziou. Používajte opatrne u pacientov s ochorením dolných dýchacích ciest vrátane astmy.

Informácie pre pacientov. Difenhydramín môže spôsobiť ospalosť a má aditívny účinok s alkoholom.

Karcinogenéza, mutagenéza, účinky na plodnosť: Dlhodobé štúdie na zvieratách s cieľom zistiť mutagénny a karcinogénny potenciál sa neuskutočnili..

Vplyv na schopnosť viesť vozidlo a potenciálne nebezpečné mechanizmy: pacienti by sa mali zdržať všetkých druhov činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, rýchle duševné a motorické reakcie.

Difenhydramín v injekčných ampulkách návod na použitie

Lytická zmes

Lytickou zmesou je roztok, v ktorom sa použije analgin, papaverín a difenhydramín. Používa sa ako prostriedok na zníženie teploty, dramaticky uľahčuje imunitnú reakciu na podnety a znižuje hladinu teploty.
Pôsobí protizápalovo a antikonvulzívne, preto sa dá predpokladať, že táto zmes pôsobí nielen na vírusové ochorenia, ale aj na ochorenia bakteriologickej povahy..

Injekciu lytickej zmesi predpisuje a vykonáva iba osoba so skúsenosťami s injekciami alebo so stredným lekárskym vzdelaním alebo vyšším. Ak však nemáte možnosť čakať na lekára - teplota stúpa, začali sa kŕče alebo dieťa stratilo vedomie, musíte sa uchýliť k tomuto postupu.

Zmes vyžaduje:

  • Analgin 50%;
  • Papaverín 2%;
  • Difenhydramín 1%.

Všetky lieky sú v ampulkách a už obsahujú vodu na injekciu. Analgin v zmesi pôsobí ako liek proti samotnej teplote, papaverín ako spazmolytikum zabraňujúci vzniku kŕčov. Difenhydramín sa používa ako sedatívum a antialergén, aby sa vylúčila možnosť komplikácií liekov proti horúčke..

Na injekciu je tiež potrebných 70% alkoholu alebo alkoholových tampónov na manipuláciu s ampulkami a injekčnými striekačkami. Pred injekčným podaním roztoku opatrne spracujte ampulky a miesto, kam budete injekciu dávať.
Ak nemáte k dispozícii žiadne dezinfekčné prostriedky, môžete použiť bežné mydlo.

Dvojtretinová ihla sa vloží do vonkajšieho horného štvorca zadku, kolmo na pokožku. Uistite sa, že v injekčnej striekačke nie je vzduch a nedotýkajte sa ihly špinavými rukami.

farmaceutický účinok

Blokátor Hi-histamínového receptora prvej generácie. Účinok na centrálny nervový systém je spôsobený blokádou H3 -histamínových receptorov v mozgu a inhibíciou centrálnych cholinergných štruktúr. Zmierňuje spazmus hladkého svalstva (priame pôsobenie), znižuje permeabilitu kapilár, predchádza a oslabuje alergické reakcie, má lokálne anestetické, sedatívne účinky, stredne blokuje cholinergné receptory autonómnych ganglií, má hypnotický účinok. Antagonizmus s histamínom sa prejavuje vo väčšej miere vo vzťahu k lokálnym vaskulárnym reakciám pri zápaloch a alergiách ako k systémovým, t.j. pokles krvného tlaku. Avšak pri parenterálnom podaní pacientom s deficitom objemu cirkulujúcej krvi je možné zníženie krvného tlaku a zvýšenie existujúcej hypotenzie z dôvodu blokovania ganglií. U ľudí s lokálnym poškodením mozgu a epilepsiou aktivuje (aj v malých dávkach) epileptické výboje na elektroencefalograme a môže vyvolať epileptický záchvat..

Akcia sa vyvíja v priebehu niekoľkých minút, trvanie - až 12 hodín.

Venujte pozornosť obmedzeniam

Rovnako ako akýkoľvek liek, liek "Diphenhydramin" má svoje vlastné kontraindikácie. Nepoužíva sa, ak je alergia na hlavnú účinnú látku. Je zakázané používať tento liek na epilepsiu, adenóm prostaty, glaukóm so zatvoreným uhlom. Ak existuje podozrenie na stenózu hrdla močového mechúra alebo tráviaceho traktu, je nevyhnutné pred použitím lieku nevyhnutne vykonať vyšetrenie. Pri predpisovaní lieku môže lekár poskytnúť individuálne odporúčania, v súvislosti s ktorými bude potrebné nahradiť liek alternatívnym. Nepoužívajte difenhydramín samostatne. Vzhľadom na to, že sa liek nepredáva bez lekárskeho predpisu, s najväčšou pravdepodobnosťou neuspejete. Tie predajne, lekárne online a podzemné databázy, ktoré ponúkajú tento liek na voľný predaj - všetky sa zaoberajú nelegálnymi aktivitami a môžu vám predať falošné.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Jedinou kontraindikáciou difenhydramínu je precitlivenosť na antihistaminiká a problémy s dýchacím systémom, napríklad suché sliznice a zhrubnutie spúta.

Možný zhoršený prejav vedľajších vlastností.
Pri kongestívnej bronchitíde a chrípke podávajte opatrne

Medzi vedľajšie vlastnosti patria:

  • Ospalosť;
  • Suchosť v slizniciach úst;
  • Závraty;
  • Necitlivosť;
  • Nevoľnosť alebo zvracanie;
  • Slabosť svalov, pomalá reakcia.

Ospalosť nie je len vedľajší účinok. Tento liek má sedatívny účinok ako sedatívum. Slabosť, závrat a oneskorená reakcia sú reakciou na útlak autonómnych jadier. Bolesť hlavy a silné závraty sú príznakmi precitlivenosti na liek, preto by ste sa mali u nich poradiť s lekárom.

Zvýšené dávkovanie vedie k zvýšeniu vedľajších účinkov lieku, ako je depresia centrálneho nervového systému, z ktorej sa vyvíja depresia dýchacieho centra a kóma..
Pred zakúpením lieku v domácej lekárničke je vhodné poradiť sa s pediatrom - môže ho vaše dieťa používať.

Difenhydramín je antialergické farmakologické činidlo, ktoré funguje na princípe blokovania činnosti receptorov histamínu H1. Táto droga sa v posledných niekoľkých desaťročiach široko používa v medicíne..

Difenhydramín sa vyrába vo forme injekčného roztoku intravenózne a intramuskulárne vo forme ampúl, ako aj vo forme tabliet na orálne podanie. Difenhydramín pôsobí ako hlavná účinná látka v tomto lieku. Jeden mililiter liečiva obsahuje 10 miligramov tejto látky (1 percento). Difenhydramín je dostupný v 1 ml ampulkách.

Liekové interakcie

Zvyšuje účinok etanolu a liekov (liekov), ktoré tlmia centrálny nervový systém.

Inhibítory monoaminooxidázy (MAO) zvyšujú anticholinergnú aktivitu difenhydramínu.

Každý liek má špecifické indikácie na použitie. Pacienti často užívajú lieky bez lekárskej pomoci. Takéto prípady často končia komplikáciami a pridaním ďalších nepríjemných symptómov

Preto je také dôležité konzultovať terapiu s lekárom a dostávať individuálne odporúčania.

Dnešný článok vám predstaví liek s názvom Difenhydramín. Z čoho pomáha a v akých situáciách je potrebné ju používať, sa dozviete ďalej. Za zmienku stojí aj kompatibilita tohto lieku s inými liekmi..

Predávkovanie a možné vedľajšie účinky

V prípade predávkovania difenhydramínom môže dôjsť k vzrušeniu alebo naopak k depresii nervového systému. Tento účinok je zvlášť výrazný u detí. Ďalej sa môže vyskytnúť sucho v ústach, rozšírené zrenice a problémy s fungovaním tráviaceho systému..

Ak dôjde k prekročeniu množstva podaného lieku, je potrebné eliminovať symptomatické prejavy. V procese eliminácie následkov predávkovania difenhydramínom je použitie analeptík a adrenalínu prísne zakázané..

Pri používaní difenhydramínu môže nervový systém vykazovať nasledujúce vedľajšie reakcie: únava a ospalosť, nekoordinované pohyby, narušené spánkové vzorce, pokles rýchlosti duševných a motorických reakcií, neustále podráždenosť, tras končatín..

Srdce a krvné cievy často reagujú nasledovne: zvýšená srdcová frekvencia, pokles krvného tlaku, vývoj extrasystoly.

Existuje tiež pravdepodobnosť vzniku takých alergických reakcií, ako sú: svrbenie a vyrážka na koži, stav, výskyt žihľavky..

Na strane orgánov podieľajúcich sa na krvotvorbe sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky: trombocytopénia, anémia, ako aj rozvoj agranulocytózy..

Užívanie difenhydramínu u niektorých pacientov môže navyše spôsobiť problémy s močením..

Biela horúčka

V medicíne sa veľmi často používa kombinácia „Analgínu“ a „Difenhydramínu“. Z teploty sa takýto prostriedok považuje za najúčinnejší. K tejto kompozícii sa tiež nevyhnutne pridá spazmolytikum. Napriek tomu, že „difenhydramín“ pôsobí relaxačne na hladké svalstvo, nestačí to. Akcia je spôsobená jej komponentmi:

  • "Analgin" znižuje telesnú teplotu, má analgetický účinok;
  • "Difenhydramín" vylučuje možnosť alergií, upokojuje a relaxuje;
  • "No-Shpa" alebo akékoľvek iné spazmolytické účinky na svaly a cievy, normalizujúce ich prácu, zmierňujúce napätie.

Ak sú iné antipyretiká bezmocné, lieky na teplotu „Analgin“ a „Difenhydramín“ sú potrebné. V takýchto situáciách sú končatiny človeka často chladnejšie: ruky a nohy. Menej často sa môžu vyskytnúť zimnice. Hladina teplomera prekračuje hranice 38 - 39 stupňov, pričom napriek použitiu antipyretických liekov naďalej rastie. Ako správne urobiť injekciu "Difenhydramínu" s "Analgínom"? Dávkovanie každého lieku je určené vekom pacienta..

  • Dospelým v jednej injekcii sa vstrekne nie viac ako 100 miligramov „difenhydramínu“ a jeden gram „Analgínu“.
  • Lieky "Analgin", "Difenhydramín" sú predpísané pre dieťa v súlade s vekom. Denné množstvo liekov sa počíta podľa vzorca 10 mg „Analgínu“ + 0,41 mg „Difenhydramínu“ na kilogram telesnej hmotnosti.

DIMEDROL Dimedrolum

Priamo pôsobiace antihistaminikum (blokátor receptorov histamínu) s antialergickou aktivitou, schopnosťou spôsobiť lokálne anestetikum, sedatívum, hypnotikum, spazmolytikum, antiemetikum. Difenhydramín blokuje v miernej miere n-cholinergné systémy vegetatívnych uzlín, zvyšuje excitabilitu periférnych cholinergných a adrenergných systémov tela a má centrálny cholinolytický účinok. Pod vplyvom myotropického pôsobenia Dimedrolu sa uvoľňuje hladké svalstvo vnútorných orgánov. Oslabením účinku bradykinínu a iných histamínov liek znižuje priepustnosť krvných ciev (kapilár), eliminuje edém tkanív a má protizápalový účinok.
Indikácie pre použitie: alergické ochorenia a stavy (anafylaktický šok, žihľavka, senná nádcha, alergická konjunktivitída, Quinckeho edém, alergické reakcie na lieky, bronchiálna astma); kapillarotoxikóza; chorea a iné formy reumatizmu; peptický vred žalúdka a dvanástnika; choroba z ožiarenia; pohybová choroba a výšková choroba; ako sedatívum a hypnotikum; v chirurgickej praxi - na premedikáciu; v otorinolaryngológii - na lokálnu anestéziu.
Uvoľňovacia forma: prášok; tablety 0,02 a 0,05 g v balení po 10 kusoch; ampulky s 1 ml 1% roztoku v balení po 10 ampulkách; sviečky každá 0,01 g (pre deti).
Difenhydramín sa užíva perorálne, intramuskulárne, intravenózne, kožne vo forme očných kvapiek, intrarektálne.
Najvyššia jednotlivá a denná dávka difenhydramínu je nasledovná <суточные дозы указаны в скобках): детям до 6 мес — 0,002 г (0,006 г), от 6 мес до 1 года — 0,005 г (0,015 г), от 1 года до 3 лет -0,01 г (0,03 г), 3-4 лет -0,015 г (0,045 г), 5-6 лет- 0,02 г (0,06 г), 7-9 лет -0,03 г (0,09 г), 10-14 лет -0,04 г (0,1 г). Внутрь димедрол принимают 1-3 раза в день после еды. Свечи с димедролом вводят в прямую кишку 1-2 раза в день. Детям 3-4 лет назначают свечи, содержащие 0,01 г димедрола, детям 5-8 лет -0,02 г, 9-14 лет -0,03 г. Курс лечения при энтеральном введении препарата составляет от 2-3 до 10-15 дней.
Intramuskulárne sa 1% roztok difenhydramínu podáva 1-2 krát denne v nasledujúcich jednotlivých dávkach: pre deti do 1 roka - 0,1-0,5 ml, od 1 roka do 5 rokov - 0,5-1 ml, od 3 do 7 rokov - 1 - 1,5 ml, od 7 do 14 rokov - 1,5-3 ml. Priebeh liečby je 10-20 dní.
Intravenózne sa 1% roztok difenhydramínu injikuje pomaly (do 3 - 5 minút) v rovnakých dávkach ako intramuskulárne, ale potrebné množstvo liečiva sa predbežne zriedi v 10 - 15 ml izotonického roztoku chloridu sodného..
Difenhydramín sa nepodáva injekčne pod kožu, pretože v tomto prípade c. v mieste vpichu dôjde k výraznému podráždeniu tkaniva.
Používajú sa aj očné kvapky - 0,2-0,5% roztok difenhydramínu v destilovanej vode.
Možné vedľajšie účinky: požitie - znecitlivenie ústnej sliznice, sucho v ústach, nevoľnosť

Pri akomkoľvek spôsobe podávania nie sú vylúčené také vedľajšie reakcie ako bolesť hlavy, závraty, ospalosť, celková slabosť. Po vysadení lieku alebo po znížení jeho dávky tieto javy zmiznú.
Kontraindikácie: pri ochoreniach pečene a obličiek sa má difenhydramín používať opatrne. Vzhľadom na to, že difenhydramín má imunosupresívny účinok, má psychotropný účinok, je nevhodné predpisovať ho novorodencom a deťom vo veku 1 rok..
Rp.: Tab

Dimedroli 0,02 N. 10
D. S. Podľa tabliet Vs 3 krát denne po jedle (dieťa vo veku 10 rokov)
Rp.: Sol. Dimedroli 1 ° / o 1 ml
D. t. d. N. 10 v ampulke.
S. Intramuskulárne 1 ml 2-krát denne - ráno a večer (dieťa vo veku 8 rokov)
Rp.: Sol. Dimedroli 1% 1 ml
D. t. d. N. 10 v ampulke.
S. Obsah 2 ampuliek (2 ml) sa zriedi v 15 ml sterilného izotonického roztoku chloridu sodného a celé množstvo sa podáva intravenózne pomaly 1-krát denne (dieťa vo veku 10 rokov)
Rp.: Sol. Dimedroli 0,2% 10 ml
D. S. Očné kvapky: kvapkajte 2 kvapky do každého oka 4 krát denne (dieťa vo veku 6 rokov)

Difenhydramín

Blokátor histamínových H1 receptorov. Antialergické liečivo

Riešenie pre správu i / v a i / m je transparentné, bezfarebné.

1 ml - ampulky (10) - kartónové balenia.

farmaceutický účinok

Blokátor H1-histamínového receptora prvej generácie. Účinok na centrálny nervový systém je spôsobený blokádou H3-histamínových receptorov v mozgu a inhibíciou centrálnych cholinergných štruktúr..

Zmierňuje kŕče hladkých svalov (priame pôsobenie), znižuje priepustnosť kapilár, predchádza a oslabuje alergické reakcie, má lokálne anestetické, antiemetické, sedatívne účinky, stredne blokuje cholinergné receptory autonómnych ganglií, má hypnotický účinok.

Antagonizmus s histamínom sa prejavuje vo väčšej miere vo vzťahu k lokálnym vaskulárnym reakciám pri zápaloch a alergiách ako k systémovým, t.j. pokles krvného tlaku. Avšak pri parenterálnom podaní pacientom s deficitom objemu cirkulujúcej krvi je možné zníženie krvného tlaku a zvýšenie existujúcej hypotenzie z dôvodu blokovania ganglií..

Akcia sa vyvíja v priebehu niekoľkých minút, trvanie - až 12 hodín.

Farmakokinetika

Spojenie s plazmatickými proteínmi je 98 - 99%. Preniká hematoencefalickou bariérou. Metabolizuje sa hlavne v pečeni, čiastočne v pľúcach a obličkách. Vylučuje sa z tkanív po 6 hodinách. Polčas je 4 - 10 hodín..

Počas dňa sa úplne vylučuje obličkami vo forme metabolitov konjugovaných s kyselinou glukurónovou.

Významné množstvo sa vylučuje do mlieka a u dojčiat môže spôsobiť sedáciu (môže dôjsť k paradoxnej reakcii charakterizovanej nadmernou excitabilitou)..

Indikácie

- anafylaktické a anafylaktoidné reakcie (v kombinovanej liečbe);

- iné akútne alergické stavy (v kombinovanej liečbe a v prípadoch, keď je použitie tabletovej formy nemožné).

Dávkovanie

Pre dospelých a deti staršie ako 14 rokov i / v alebo i / m 1 - 5 ml (10 - 50 mg) 1% roztok (10 mg / ml) 1 - 3 krát denne; maximálna denná dávka - 200 mg.

Pre deti vo veku od 7 mesiacov do 12 mesiacov, 0,3-0,5 ml (3-5 mg), od 1 roka do 3 rokov, 0,5-1 ml (5-10 mg), od 4 do 6 rokov, 1-1,5 ml (10 - 15 mg), vo veku od 7 do 14 rokov, 1,5 - 3 ml (15 - 30 mg), ak je to potrebné, každých 6 - 8 hodín.

Zo strany hematopoetického systému: hemolytická anémia, trombocytopénia, agranulocytóza.

Alergické reakcie: žihľavka, fotocitlivosť, kožná vyrážka, svrbenie.

Podmienky a lehoty skladovania

Liek sa má uchovávať na tmavom mieste, mimo dosahu detí, pri teplote nepresahujúcej 30 ° C..

Čas použiteľnosti 5 rokov.

Nepoužívajte po dátume exspirácie.

Našli ste chybu? Vyberte ho a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Difenhydramín s inými liekmi

Ako je známe, droga sa často používa s liekom "Analgin". Je tiež kombinovaný s inými antipyretikami: "Paracetamol", "Ibuprofen". Ale táto kombinácia sa používa menej často. No "Diphenhydramin" je kombinovaný s antispazmodikami: "No-Shpoy", "Drotaverin", "Papaverine" a tak ďalej. Je prípustné používať antihistaminikum so sorbentmi, antivírusovými, protizápalovými zlúčeninami a antibiotikami. Nasledujúce typy kombinácií sa posudzujú osobitne..

  1. Liek zvyšuje účinnosť liekov, ktoré ovplyvňujú fungovanie centrálneho nervového systému.
  2. Činidlá inhibujúce monoaminooxidázu sú schopné zvýšiť zahmlievanie a sedatívny účinok lieku.
  3. Užívanie psychostimulancií indukuje antagonistické interakcie.
  4. "Difenhydramín" znižuje účinok liekov používaných v prípade otravy na zvracanie.

Ak užívate akékoľvek lieky na srdce, hypnotiká, trankvilizéry, omamné látky, mala by sa individuálne zvážiť možnosť kombinácie s „difenhydramínom“..

Princíp činnosti

Pôsobenie difenhydramínu je založené na jeho schopnosti blokovať H1-histamínové receptory a m-cholinergné receptory v mozgu. Výsledkom je zníženie pravdepodobnosti kŕčov hladkého svalstva na pozadí účinku histamínov, vylúčenie edému tkaniva, zvýšenie celkovej permeability kapilár a eliminácia svrbenia a opuchu. Liek je tiež schopný pracovať ako anestetikum a sedatívum s výrazným hypnotickým účinkom..

Okrem toho má prostriedok určitý účinok na cievy v prípade alergických a zápalových reakcií, čo pomáha znižovať ukazovatele krvného tlaku. Súčasne pri použití tohto lieku pacientmi s nízkym objemom krvi v obehovom systéme existuje možnosť zvýšenia symptomatických prejavov arteriálnej hypotenzie..

U pacientov s čiastočným poškodením mozgu a epileptickými záchvatmi sú zaznamenané epileptické výboje aj pri použití nízkych dávok lieku, ktoré môžu spôsobiť prejav epileptických záchvatov..

Difenhydramín je z 50 percent biologicky dostupný. Najvyššia koncentrácia liečiva v tele, v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta, sa dosiahne 20-50 minút po injekcii. Najvyššia koncentrácia účinnej látky sa stanoví v tkanivách pľúc, obličiek, pečene a sleziny. Liek má 98-99 percentné spojenie s plazmatickými proteínmi. Difenhydramín je schopný preniknúť cez hematoencefalickú bariéru.

Liečivo sa metabolizuje hlavne v pečeňových bunkách a čiastočne aj v obličkách a pľúcach človeka. Doba vylučovania z tkanív vnútorných orgánov je 6 hodín. Polčas je 4 až 10 hodín.

Po jednom dni sa liek vylučuje úplne obličkami vo forme metabolitov, ktoré sú konjugované s kyselinou glukurónovou. Pomerne významná časť účinnej látky liečiva sa vylučuje do materského mlieka, z ktorého môže mať výrazný sedatívny účinok na dieťa alebo naopak, opačnú reakciu vo forme nadmerného nadmerného vzrušenia..

Liečba alergie

Ak sa niekoho spýtate: „Z čoho pomáha difenhydramín?“, Najpravdepodobnejšia odpoveď bude: z alergií. Tento liek bol skutočne cenený pre svoje antihistaminické vlastnosti. Liek je schopný vylúčiť aj silnú alergickú reakciu. Používa sa na intoleranciu niektorých potravín (potravinová alergia). "Difenhydramín" je predpísaný, ak dôjde k neočakávanej reakcii na nejaký liek. Často je to také silné, že sa človek zmení v priebehu niekoľkých sekúnd: objaví sa opuch, tvár zčervená, dýchanie a reč sa sťažia. Používanie „difenhydramínu“ v takýchto situáciách je rozumné a účelné. Liečivo blokuje receptory histamínu, znižuje závažnosť zápalového procesu, eliminuje opuchy. Maximálny účinok sa dostaví za pár minút a trvá 12 hodín.

Dávkovanie liekov je vždy stanovené individuálne. Pre dospelých pacientov je jedna dávka 1 až 5 mililitrov roztoku. Pri chronických alergiách sa odporúča užívať minimálnu dávku. Akútna reakcia si vyžaduje podanie maximálneho množstva liečiva. Tablety predpisujú lekári v množstve ½-1 tabletka. Frekvencia aplikácie je 1-3 krát denne. Trvanie prijatia by nemalo presiahnuť dva týždne.