Pentalgin-N

Pentalgin-N: návod na použitie a recenzie

Latinský názov: Pentalginum-N

ATX kód: N02BB72

Účinná látka: kodeín + kofeín + sodná soľ metamizolu + naproxén + fenobarbital (kodeín + kofeín + sodná soľ metamizolu + naproxén + fenobarbital)

Výrobca: Pharmstandard-Tomskkhimfarm, JSC (Rusko)

Popis a aktualizácia fotografií: 22.11.2018

Pentalgin-N je kombinovaný prípravok s analgetickými, antipyretickými a protizápalovými účinkami.

Uvoľnenie formy a zloženia

Dávková forma Pentalgin-N - tablety: ploché valcovité, od bielej po bielu so krémovým alebo žltkastým odtieňom, so skráteným názvom liečiva „PENT-N“ vytlačeným na jednej strane (v celulárnom alebo nebunkovom kontúrovom obale 10 ks., V kartónovej škatuli. 1 alebo 2 balenia).

Zloženie jednej tablety:

  • účinné látky: analgin (sodná soľ metamizolu) - 300 mg, naproxén - 100 mg, kofeín - 50 mg, fenobarbital - 10 mg, kodeín (vo forme kodeínu alebo kodeín fosfátu) - 8 mg;
  • pomocné zložky: zemiakový škrob, nízkomolekulárny povidón (lekársky nízkomolekulárny polyvinylpyrolidón), citrát sodný, stearát horečnatý.

Farmakologické vlastnosti

Farmakodynamika

Zloženie Pentalgin-N obsahuje účinné látky s analgetickým, spazmolytickým, antipyretickým, protizápalovým a sedatívnym účinkom.

Sodná soľ metamizolu je derivát pyrazolónu. Má analgetické a antipyretické účinky.

Naproxén, ktorý je nesteroidným protizápalovým činidlom, má protizápalové, analgetické a antipyretické vlastnosti, ktoré sú dôsledkom neselektívnej inhibície aktivity enzýmu cyklooxygenázy, ktorý je zodpovedný za produkciu prostaglandínov z kyseliny arachidónovej..

Kofeín pomáha rozširovať cievy kostrového svalstva, srdca, mozgu, obličiek, zvyšovať fyzickú a duševnú výkonnosť, znižovať únavu a ospalosť. Zvyšovaním priepustnosti histohematogénnych bariér a zvyšovaním biologickej dostupnosti nenarkotických analgetík zvyšuje kofeín ich terapeutický účinok..

Kodeín má tú vlastnosť, že stimuluje opioidné receptory v rôznych častiach centrálneho nervového systému, čo vedie k aktivácii antinociceptívneho systému a zlepšeniu vnímania bolesti na emočnej úrovni..

Fenobarbital a kodeín zvyšujú analgetický účinok sodnej soli metamizolu a naproxénu.

Farmakokinetika

Účinné látky liečiva sa dobre vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte..

Niektoré farmakokinetické vlastnosti aktívnych zložiek Pentalginu-N:

  • sodná soľ metamizolu: hydrolyzuje v črevnej stene a vytvára aktívny metabolit 4-metyl-amino-antipyrín, ktorý sa metabolizuje naopak na 4-formyl-amino-antipyrín a ďalšie metabolity. 50 - 60% aktívneho metabolitu sa viaže na proteíny krvnej plazmy. Látka môže prechádzať do materského mlieka. Vylučované metabolity v moči;
  • naproxén: biologická dostupnosť je 95%, viaže sa na proteíny krvnej plazmy. Polčas (T1 / 2) je 12 až 15 hodín. Vylučuje sa hlavne obličkami vo forme metabolitu (dimetylnaproxén), žlčou - v malom množstve;
  • kofeín: dobre sa vstrebáva v črevách. T1 / 2 je 5 hodín (v niektorých prípadoch - až 10 hodín). Vylučuje sa hlavne močom vo forme metabolitov v nezmenenej podobe - približne 10%;
  • fenobarbital: biologická dostupnosť je asi 80%, asi 50% sa viaže na proteíny krvnej plazmy. Má schopnosť dobre prenikať cez placentárnu bariéru. Metabolizmus sa vyskytuje v pečeni s tvorbou metabolitov, z ktorých hlavné nemajú farmakologickú aktivitu. Vylučuje sa močom vrátane nezmenenej formy - 20 - 25%;
  • kodeín: mierne sa viaže na proteíny krvnej plazmy. Metabolizuje sa v pečeni. Demetyláciou sa 10% látky premení na morfín. Vylučuje sa hlavne obličkami, nezmenený - 5-15%.

Indikácie pre použitie

  • bolestivý syndróm rôzneho pôvodu miernej a strednej závažnosti (vrátane bolesti hlavy, neuralgie, migrény, bolesti svalov, kĺbov, ischias, bolesti zubov, algodismenorea);
  • prechladnutie a iné choroby sprevádzané horúčkou, zápalmi a bolesťami.

Kontraindikácie

  • závažná porucha funkcie obličiek a / alebo pečene;
  • anémia, leukopénia;
  • bronchiálna astma, bronchospazmus;
  • útlm dýchania;
  • žalúdočný a / alebo dvanástnikový vred v akútnom štádiu;
  • ťažká arteriálna hypertenzia;
  • akútny infarkt myokardu;
  • arytmie;
  • traumatické zranenie mozgu;
  • glaukóm;
  • nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy;
  • stav intoxikácie alkoholom;
  • deti do 12 rokov;
  • tehotenstvo, obdobie laktácie;
  • zvýšená individuálna citlivosť na ktorúkoľvek zložku, ktorá je súčasťou Pentalginu-N.

Relatívne (užívanie drogy vyžaduje opatrnosť):

  • arteriálna hypertenzia miernej až strednej závažnosti;
  • peptický vred žalúdka a / alebo dvanástnika v remisii;
  • starší vek.

Pokyny na použitie Pentalginu-N: spôsob a dávkovanie

Tablety Pentalgin-N sa užívajú perorálne.

Odporúča sa užívať 1 tabletu 1-3 krát denne. Maximálna denná dávka - 4 tablety.

Bez odporúčania lekára by ste nemali užívať liek dlhšie ako 5 dní ako analgetikum a dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum..

Vedľajšie účinky

  • z centrálneho nervového systému: závraty, ospalosť;
  • z tráviaceho systému: nevoľnosť, zvracanie, bolesť v epigastrickej oblasti, zápcha; pri dlhodobom používaní vysokých dávok - dysfunkcia pečene;
  • na strane kardiovaskulárneho systému: palpitácie;
  • z hematopoetického systému: zriedkavo - poruchy krvotvorby (granulocytopénia, leukopénia, agranulocytóza);
  • z močového systému: pri dlhodobom užívaní vo vysokých dávkach - porucha funkcie obličiek;
  • alergické reakcie: svrbenie, kožná vyrážka, žihľavka.

Predávkovanie

V prípade predávkovania Pentalginom-N sa môžu vyvinúť nasledujúce príznaky: nevoľnosť, vracanie, ospalosť, slabosť, gastralgia, srdcové arytmie, tachykardia, delírium, útlm dýchania.

Liečba v prípade predávkovania spočíva v vyvolaní zvracania, výplachu žalúdka pomocou sondy, použití adsorbentov (napríklad aktívneho uhlia), symptomatickej liečby zameranej na udržanie fungovania životne dôležitých orgánov..

špeciálne pokyny

Počas užívania Pentalginu-N môže byť ťažké stanoviť diagnózu v prípade syndrómu akútnej bolesti brucha.

U pacientov so sennou nádchou a atopickou bronchiálnou astmou sa pri užívaní lieku zvyšuje riziko reakcií z precitlivenosti..

V prípade dlhodobého (viac ako päťdňového) podávania Pentalginu-N je potrebné sledovať ukazovatele funkcie pečene a obraz periférnej krvi..

Počas obdobia užívania lieku sa môžu výsledky dopingovej kontroly u športovcov zmeniť.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a zložité mechanizmy

Pretože Pentalgin-N môže spôsobiť také vedľajšie reakcie ako závraty a ospalosť, pri užívaní tabliet by ste sa mali zdržať vedenia vozidiel a vykonávania potenciálne nebezpečných činností, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlu psychomotorickú reakciu.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Podľa pokynov je Pentalgin-N kontraindikovaný na použitie u tehotných a dojčiacich žien..

Ak je potrebné používať liek počas obdobia laktácie, dojčenie sa má prerušiť.

Pediatrické použitie

Je zakázané predpisovať Pentalgin-N deťom do 12 rokov..

S poškodenou funkciou obličiek

Užívanie lieku u pacientov s ťažkým poškodením funkcie obličiek je kontraindikované..

Pre porušenie funkcie pečene

V prípade závažného porušenia funkcie pečene sa neodporúča predpisovať Pentalgin-N.

Použitie u starších ľudí

Starší pacienti by mali byť pri užívaní lieku opatrní.

Liekové interakcie

Užívanie Pentalginu-N súčasne s určitými liekmi môže viesť k rozvoju nasledujúcich účinkov:

  • neopioidné analgetiká: zvýšené toxické účinky;
  • alopurinol, tricyklické antidepresíva, perorálne kontraceptíva: zvýšená toxicita metamizolu sodného;
  • fenylbutazón, barbituráty a iné lieky spôsobujúce indukciu (zvýšenie rýchlosti syntézy) mikrozomálnych pečeňových enzýmov: oslabenie účinku sodnej soli metamizolu;
  • cyklosporín: pokles jeho hladiny v krvi;
  • trankvilizéry a sedatíva: zvyšujúce analgetický účinok lieku.

Analógy

Podmienky skladovania

Skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote nepresahujúcej 25 ° С..

Uchovávajte mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti - 3 roky.

Podmienky výdaja z lekární

Vydávané na lekársky predpis.

Recenzie na Pentalgin-N

O Pentalgin-N existuje veľa recenzií a sú väčšinou pozitívne. Droga pomohla takmer všetkým, ktorí napísali recenziu, zbaviť sa bolesti rôzneho pôvodu. Tablety sa tiež osvedčili ako antipyretikum na prechladnutie. Používatelia poznamenávajú, že liek účinkuje rýchlo, analgetický účinok pretrváva dlho. Mnoho ľudí dáva prednosť tomu, aby bol Pentalgin-N vo svojej domácej lekárničke.

Cena za Pentalgin-N v lekárňach

Cena Pentalgin-N za balenie 10 tabliet je približne 210 rubľov.

Pentalgin ® (Pentalgin)

Liečivo:

Obsah

  • 3D obrázky
  • Zloženie
  • farmaceutický účinok
  • Farmakodynamika
  • Indikácie pre liek Pentalgin
  • Kontraindikácie
  • Aplikácia počas tehotenstva a laktácie
  • Vedľajšie účinky
  • Interakcia
  • Spôsob podávania a dávkovanie
  • Predávkovanie
  • špeciálne pokyny
  • Uvoľnite formulár
  • Výrobca
  • Podmienky výdaja z lekární
  • Podmienky skladovania lieku Pentalgin
  • Čas použiteľnosti lieku Pentalgin
  • Ceny v lekárňach
  • Recenzie

Farmakologická skupina

  • Analgetiká (nenarkotické analgetiká + nesteroidné protizápalové lieky + psychostimulanty + antispazmodiká + H1-blokátor histamínových receptorov) [Anilidy v kombináciách]

Nozologická klasifikácia (ICD-10)

  • G44.1 Bolesť hlavy ciev, inde neklasifikovaná
  • J06 Akútne infekcie horných dýchacích ciest na viacerých a nešpecifikovaných miestach
  • K08.8.0 * Bolesť zubov
  • K80 Cholelitiáza [cholelitiáza]
  • K81 Cholecystitída
  • K82.8.0 * Dyskinéza žlčníka a žlčových ciest
  • K91.5 Postcholecystektomický syndróm
  • M25.5 Bolesť kĺbov
  • M54.1 Radikulopatia
  • M79.1 Myalgia
  • M79.2 Nešpecifikovaná neuralgia a neuritída
  • N23 Nešpecifikovaná renálna kolika
  • N94.0 Bolesť uprostred menštruačného cyklu
  • N94.6 Nešpecifikovaná dysmenorea
  • R50.0 Horúčka so zimnicami
  • R51 Bolesť hlavy
  • R52.9 Nešpecifikovaná bolesť
  • R68.8.0 * Zápalový syndróm
  • T14.9 Nešpecifikované zranenie
  • T88.9 Nešpecifikované komplikácie chirurgického zákroku a terapie

3D obrázky

Zloženie

Filmom obalené tablety1 tab.
účinné látky:
paracetamol325 mg
naproxén100 mg
kofeín bezvodý50 mg
drotaverín hydrochlorid40 mg
feniramin maleát10 mg
pomocné látky: MCC - 128 mg; zemiakový škrob - 55,38 mg; sodná soľ kroskarmelózy - 32 mg; hyprolóza (hydroxypropylcelulóza) - 32,52 mg; monohydrát kyseliny citrónovej - 3 mg; butylhydrokentoluén (E321) - 0,3 mg; stearan horečnatý - 7,2 mg; mastenec - 16,12 mg; chinolínovo žlté farbivo (E 104) - 0,4608 mg; indigokarmín (E132) - 0,0192 mg
obal filmu: hypromelóza (hydroxypropylmetylcelulóza) - 12,17 mg; povidón (PVP so strednou molekulovou hmotnosťou, povidón K25) - 3,87 mg; polysorbát 80 (doplnenie 80) - 1,1 mg; oxid titaničitý - 3,43 mg; mastenec - 4,218 mg; chinolínovo žlté farbivo (E104) - 0,2 mg; indigokarmín (E132) - 0,0127 mg
alebo Opadry 13A210001 zelená škrupina (Opadry 13A210001 zelená): (hypromelóza - 12,17 mg, povidón - 3,87 mg, polysorbát 80 - 1,1 mg, oxid titaničitý - 3,43 mg, mastenec - 4,218 mg, chinolínová žltá - 0,2 mg, FD&C modrá # 2 / indigokarmín - 0,0127 mg) - 25 0007 mg.

farmaceutický účinok

Farmakodynamika

Kombinované liečivo má analgetický, protizápalový, spazmolytický a antipyretický účinok.

Paracetamol je nenarkotické analgetikum, ktoré má antipyretické a analgetické účinky v dôsledku blokovania COX v centrálnom nervovom systéme a účinku na centrá bolesti a termoreguláciu..

Naproxen je NSAID, má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky spojené s neselektívnym potlačením aktivity COX, ktorá reguluje syntézu PG.

Kofeín spôsobuje rozšírenie krvných ciev v kostrových svaloch, srdci, obličkách; zvyšuje duševnú a fyzickú výkonnosť, pomáha eliminovať únavu a ospalosť; zvyšuje permeabilitu histohematogénnych bariér a zvyšuje biologickú dostupnosť nenarkotických analgetík, čím zvyšuje terapeutický účinok. Pôsobí posilňujúco na mozgové cievy.

Drotaverín má myotropický antispazmodický účinok v dôsledku inhibície PDE-4, pôsobí na hladké svalstvo v gastrointestinálnom trakte, žlčových cestách, urogenitálnom a vaskulárnom systéme..

Feniramín - H blokátor1-histamínové receptory. Má spazmolytický a mierne sedatívny účinok, redukuje exsudačné javy a tiež zvyšuje analgetický účinok paracetamolu a naproxénu..

Indikácie pre liek Pentalgin ®

bolestivý syndróm rôzneho pôvodu, vr. na bolesti kĺbov, svalov, radikulitídu, menštruačné bolesti, neuralgiu, bolesti zubov a bolesti hlavy (vrátane bolesti hlavy spôsobenej kŕčom mozgových ciev);

bolestivý syndróm spojený so spazmom hladkých svalov, vč. s chronickou cholecystitídou, ochorením žlčových kameňov, postcholecystektomickým syndrómom, obličkovou kolikou;

syndróm poúrazovej a pooperačnej bolesti, vč. sprevádzané zápalom;

prechladnutie sprevádzané horúčkovitým syndrómom (ako symptomatická liečba).

Kontraindikácie

precitlivenosť na zložky lieku, erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu (v akútnej fáze);

gastrointestinálne krvácanie, úplná alebo neúplná kombinácia bronchiálnej astmy, opakovaná polypóza nosa a paranazálnych dutín a intolerancia na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné NSAID (vrátane anamnézy);

ťažké poškodenie funkcie pečene a / alebo obličiek;

útlak krvotvorby kostnej drene;

stav po štepení bypassu koronárnych artérií;

závažné organické choroby CVS (vrátane akútneho infarktu myokardu);

časté komorové predčasné údery;

ťažká arteriálna hypertenzia;

deti do 18 rokov.

S opatrnosťou: cerebrovaskulárne ochorenia; cukrovka; ochorenie periférnych artérií; anamnéza ulceróznych lézií gastrointestinálneho traktu; poškodenie obličiek a pečene miernej až strednej závažnosti; vírusová hepatitída; alkoholické poškodenie pečene; benígna hyperbilirubinémia (Gilbert, Dubin-Johnsonov a Rotorov syndróm); epilepsia a sklon k záchvatom; nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy; starší vek.

Ak má pacient jednu z uvedených chorôb / stavov, pred užitím lieku sa poraďte s lekárom.

Aplikácia počas tehotenstva a laktácie

Liek je kontraindikovaný v tehotenstve.

Ak je to potrebné, použitie lieku počas laktácie by malo prestať dojčiť.

Vedľajšie účinky

Alergické reakcie: kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka, angioedém.

Zo strany krvotvorných orgánov: trombocytopénia, leukopénia, agranulocytóza, anémia, methemoglobinémia.

Z nervového systému: nepokoj, úzkosť, zvýšené reflexy, tras, bolesť hlavy, poruchy spánku, závraty, znížená koncentrácia.

Z CVS: palpitácie, arytmie, zvýšený krvný tlak.

Z tráviaceho systému: erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu, nevoľnosť, vracanie, epigastrické ťažkosti, bolesti brucha, zápcha, porucha funkcie pečene..

Z močového systému: porucha funkcie obličiek.

Zo zmyslov: strata sluchu, tinnitus, zvýšený IOP u pacientov s glaukómom s uzavretým uhlom.

Ostatné: dermatitída, tachypnoe (zvýšená rýchlosť dýchania).

Ak sa niektorý z vedľajších účinkov uvedených v popise zhoršuje alebo ak pacient spozoroval akékoľvek ďalšie vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v popise, je potrebné o tom informovať lekára.

Interakcia

Je potrebné sa vyhnúť súčasnému použitiu lieku s barbiturátmi, tricyklickými antidepresívami, rifampicínom a alkoholickými nápojmi (zvyšuje sa riziko hepatotoxického účinku)..

Paracetamol zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií a znižuje účinnosť urikosurických liekov.

Dlhodobé užívanie barbiturátov znižuje účinnosť paracetamolu. Súčasné užívanie paracetamolu s etanolom zvyšuje riziko akútnej pankreatitídy.

Inhibítory mikrozomálnej oxidácie (vrátane cimetidínu) znižujú riziko hepatotoxických účinkov paracetamolu.

Diflunisal zvyšuje plazmatickú koncentráciu paracetamolu o 50%, čo zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity.

Naproxén môže spôsobiť zníženie diuretického účinku furosemidu, zvýšenie účinku nepriamych antikoagulancií, zvýšenie toxicity sulfónamidov a metotrexátu, zníženie vylučovania lítia a zvýšenie jeho koncentrácie v krvnej plazme..

Pri kombinovanom použití kofeínu a barbiturátov, primidónu, antikonvulzív (deriváty hydantoínu, najmä fenytoín), je možné zvýšiť metabolizmus a zvýšiť klírens kofeínu; pri užívaní kofeínu a cimetidínu, perorálnych kontraceptív, disulfiramu, ciprofloxacínu, norfloxacínu - zníženie metabolizmu kofeínu v pečeni (spomalenie jeho vylučovania a zvýšenie jeho koncentrácie v krvi). Súčasné užívanie kofeínových nápojov a iných liekov stimulujúcich centrálny nervový systém môže viesť k nadmernej stimulácii centrálneho nervového systému..

Súčasné užívanie drotaverínu môže oslabiť antiparkinsonický účinok levodopy.

Pri súčasnom užívaní feniramínu s trankvilizérmi, hypnotikami, inhibítormi MAO, alkoholom je možné zvýšenie depresívneho účinku na centrálny nervový systém..

Spôsob podávania a dávkovanie

Liek sa užíva v 1 tabuľke. 1-3 krát denne. Maximálna denná dávka sú 4 tablety. Liečba netrvá dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum a nie dlhšie ako 5 dní ako anestetikum. Pokračovanie liečby liekom je možné iba po konzultácii s lekárom. Neprekračujte uvedenú dávku.

Predávkovanie

Príznaky: bledosť kože, anorexia (nedostatok chuti do jedla), bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, gastrointestinálne krvácanie, nepokoj, nepokoj, zmätenosť, tachykardia, arytmia, hypertermia (horúčka), časté močenie, bolesti hlavy, tras alebo zášklby svalov; epileptické záchvaty, zvýšená aktivita pečeňových transamináz, hepatonekróza, zvýšená PT. Príznaky abnormálnej funkcie pečene sa môžu objaviť 12–48 hodín po predávkovaní. Pri závažnom predávkovaní sa pečeňové zlyhanie vyvíja s progresívnou encefalopatiou, kómou, smrťou; akútne zlyhanie obličiek s tubulárnou nekrózou; arytmia, pankreatitída. Ak máte podozrenie na predávkovanie, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Liečba: výplach žalúdka s následným príjmom aktívneho uhlia. Acetylcysteín je špecifické antidotum pri otrave paracetamolom. Zavedenie acetylcysteínu je relevantné počas 8 hodín.V prípade gastrointestinálneho krvácania je potrebné podať antacidá a umyť žalúdok ľadovým 0,9% roztokom chloridu sodného; údržba ventilácie a okysličenia; s epileptickými záchvatmi - intravenózne podanie diazepamu; udržiavanie rovnováhy tekutín a solí.

špeciálne pokyny

Vyvarujte sa súčasného užívania lieku s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol a / alebo inými NSAID, ako aj s liekmi na zmiernenie príznakov nachladnutia, chrípky a upchatého nosa. Pri používaní lieku dlhšie ako 5 - 7 dní je potrebné sledovať parametre periférnej krvi a funkčný stav pečene.

Paracetamol skresľuje výsledky laboratórnych testov glukózy a kyseliny močovej v krvnej plazme.

Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, liečba sa má vysadiť 48 hodín pred štúdiou..

Je potrebné mať na pamäti, že naproxén zvyšuje čas krvácania.

Účinok kofeínu na centrálny nervový systém závisí od typu nervového systému a môže sa prejaviť ako vzrušenie a inhibícia vyššej nervovej činnosti. Počas obdobia liečby by ste nemali konzumovať alkoholické nápoje.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá, mechanizmy. Počas liečby je potrebné postupovať opatrne pri vedení vozidiel a iných potenciálne nebezpečných činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Uvoľnite formulár

Filmom obalené tablety. Pre 2, 4, 6, 10 alebo 12 stolov. v blistrovom páse z PVC fólie a lakovanej hliníkovej fólie.

1 alebo 2 blistre sú umiestnené v kartónovej škatuli.

Výrobca

OJSC Pharmstandard-Leksredstva. 305022, Rusko, Kursk, st. 2. agregát, 1a / 18.

Tel./fax: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Držiteľ rozhodnutia o registrácii / organizácia prijímajúca reklamácie spotrebiteľov. OTCPharm PJSC, Rusko. 305022, Moskva, st. Testovskaja, 10.

Tel.: (800) 775-98-19; fax: (495) 221-18-02.

www.otcpharm.ru

Podmienky výdaja z lekární

Podmienky skladovania lieku Pentalgin ®

Držte mimo dosahu detí.

Čas použiteľnosti lieku Pentalgin ®

Nepoužívajte po dátume exspirácie uvedenom na obale.

PENTALGÍN

Klinická a farmakologická skupina

Aktívne zložky

Forma uvoľnenia, zloženie a balenie

◊ Tablety filmom obalené od svetlozelenej po zelenú, bikonvexné vo forme kapsuly so skosenými hranami, s ryhou na jednej strane a vyrazeným „PENTALGIN“ na druhej strane; na rezu tableta svetlozelenej farby s bielou farbou.

1 tab.
paracetamol325 mg
naproxén100 mg
kofeín50 mg
drotaverín hydrochlorid40 mg
feniramin maleát10 mg

Pomocné látky: mikrokryštalická celulóza - 128 mg, zemiakový škrob - 55,38 mg, sodná soľ kroskarmelózy - 32 mg, hyprolóza (hydroxypropylcelulóza) - 32,52 mg, monohydrát kyseliny citrónovej - 3 mg, butylhydroxytoluén (E321) - 0,3 mg, magnéziumstearát - 7,2 mg mastenec - 16,12 mg, chinolínovo žlté farbivo (E104) - 0,4608 mg, indigokarmín (E132) - 0,0192 mg.

Zloženie škrupiny: hypromelóza (hydroxypropylmetylcelulóza) - 12,17 mg, povidón (stredný molekulový hmotnostný lekársky polyvinylpyrolidón, povidón K25) - 3,87 mg, polysorbát 80 (tween 80) - 1,1 mg, oxid titaničitý - 3,43 mg, mastenec - 4,218 mg, chinolínové žlté farbivo (E104 ) - 0,2 mg, indigokarmín (E132) - 0,0127 mg,
alebo Shell Opadray 13A210001 zelená (OPADRY 13A210001 ZELENÁ) - 25 0007 mg [hypromelóza - 12,17 mg, povidón - 3,87 mg, polysorbát 80 - 1,1 mg, oxid titaničitý - 3,43 mg, mastenec - 4,218 mg, chinolínová žltá - 0,2 mg, DF&C modrá # 2 / indigokarmín - 0,0127 mg].

2 ks - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
2 ks - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
4 veci. - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
4 veci. - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
6 ks - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
6 ks - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
10 kusov. - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
10 kusov. - obrysový obal (2) - kartónové obaly.
12 ks - tvarované bunkové balenie (1) - kartónové obaly.
12 ks - obrysový obal (2) - kartónové obaly.

farmaceutický účinok

Kombinované liečivo má analgetický, protizápalový, spazmolytický a antipyretický účinok.

Paracetamol - analgetikum-antipyretikum, má antipyretické a analgetické účinky vďaka blokáde COX v centrálnom nervovom systéme a účinku na centrá bolesti a termoreguláciu..

Naproxen je NSAID, má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky spojené s neselektívnym potlačením aktivity COX, ktorá reguluje syntézu prostaglandínov..

Kofeín je psychostimulant, ktorý spôsobuje rozšírenie krvných ciev v kostrových svaloch, srdci, obličkách; zvyšuje duševnú a fyzickú výkonnosť, pomáha eliminovať únavu a ospalosť; zvyšuje permeabilitu histohematogénnych bariér a zvyšuje biologickú dostupnosť nenarkotických analgetík, čím zvyšuje terapeutický účinok. Pôsobí posilňujúco na mozgové cievy.

Drotaverín - má myotropický spazmolytický účinok v dôsledku inhibície PDE 4, pôsobí na hladké svalstvo gastrointestinálneho traktu, žlčových ciest, močovej sústavy, krvných ciev..

Feniramín je blokátorom histamínových H 1 receptorov. Má spazmolytický a mierne sedatívny účinok, redukuje exsudačné javy a tiež zvyšuje analgetický účinok paracetamolu a naproxénu..

  • Opýtajte sa terapeuta
  • Zobraziť inštitúcie
  • Kupujte lieky

Farmakokinetika

Indikácie

  • bolestivý syndróm rôzneho pôvodu, vr. bolesť kĺbov, svalov, ischias, algodismenorea, neuralgia, bolesti zubov, bolesti hlavy (vrátane tých, ktoré sú spôsobené kŕčom mozgových ciev);
  • bolestivý syndróm spojený so spazmom hladkých svalov, vč. s chronickou cholecystitídou, ochorením žlčových kameňov, postcholecystektomickým syndrómom, obličkovou kolikou;
  • syndróm poúrazovej a pooperačnej bolesti, vč. sprevádzané zápalom;
  • prechladnutie sprevádzané horúčkovitým syndrómom (ako symptomatická liečba).

Kontraindikácie

  • erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu v akútnej fáze;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • úplná alebo neúplná kombinácia bronchiálnej astmy, opakujúca sa polypóza nosa a paranazálnych dutín a intolerancia na kyselinu acetylsalicylovú alebo iné NSAID (vrátane anamnézy);
  • závažné zlyhanie pečene;
  • závažné zlyhanie obličiek;
  • útlak krvotvorby kostnej drene;
  • stav po štepení bypassu koronárnych artérií;
  • ťažké organické ochorenia kardiovaskulárneho systému (vrátane akútneho infarktu myokardu);
  • paroxysmálna tachykardia;
  • časté komorové predčasné údery;
  • ťažká arteriálna hypertenzia;
  • hyperkaliémia;
  • tehotenstvo;
  • obdobie laktácie (dojčenie);
  • deti a dospievajúci do 18 rokov;
  • precitlivenosť na zložky lieku.

Liek sa má používať opatrne u pacientov s cerebrovaskulárnymi ochoreniami, diabetes mellitus, ochorením periférnych tepien, anamnézou gastrointestinálnych vredov, ľahkou alebo stredne ťažkou renálnou a hepatálnou insuficienciou, vírusovou hepatitídou, alkoholickým poškodením pečene, benígnou hyperbilirubinémiou (Gilbertov syndróm, Dubinove syndrómy) Johnson a Rotor), epilepsia, so sklonom k ​​záchvatom, s nedostatkom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, u starších pacientov.

Pri výskyte ktorejkoľvek z uvedených chorôb a stavov by sa mal pacient pred použitím lieku poradiť s lekárom..

Dávkovanie

Liečivo sa podáva perorálne, 1 tab. 1-3 krát / deň Maximálna denná dávka sú 4 tab..

Liečba nesmie trvať dlhšie ako 3 dni ako antipyretikum a nie dlhšie ako 5 dní ako prostriedok na zmiernenie bolesti. Pokračovanie v liečbe liekom je možné iba po konzultácii s lekárom.

Neprekračujte uvedené dávky lieku.

Vedľajšie účinky

Alergické reakcie: kožná vyrážka, svrbenie, žihľavka, angioedém.

Z hemopoetického systému: trombocytopénia, leukopénia, agranulocytóza, anémia, methemoglobinémia.

Zo strany centrálneho nervového systému: nepokoj, úzkosť, zvýšené reflexy, tremor, bolesť hlavy, poruchy spánku, závraty, znížená koncentrácia.

Z kardiovaskulárneho systému: palpitácie, arytmie, zvýšený krvný tlak.

Z tráviaceho systému: erozívne a ulceratívne lézie gastrointestinálneho traktu, nevoľnosť, vracanie, epigastrické ťažkosti, bolesti brucha, zápcha, porucha funkcie pečene..

Z močového systému: porucha funkcie obličiek.

Zo zmyslov: strata sluchu, tinnitus, zvýšený vnútroočný tlak u pacientov s glaukómom so zatvoreným uhlom.

Ostatné: dermatitída, tachypnoe (zvýšená rýchlosť dýchania).

Ak sa zhorší niektorý z vedľajších účinkov uvedených v pokynoch alebo si pacient všimne akékoľvek ďalšie vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v pokynoch, musí o tom informovať lekára..

Predávkovanie

Príznaky: bledosť kože, anorexia (nedostatok chuti do jedla), bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie, gastrointestinálne krvácanie, nepokoj, nepokoj, zmätenosť, tachykardia, arytmia, hypertermia (horúčka), časté močenie, bolesti hlavy, tras alebo zášklby svalov; epileptické záchvaty, zvýšená aktivita pečeňových transamináz, hepatonekróza, predĺžený protrombínový čas. Príznaky dysfunkcie pečene sa môžu objaviť 12-48 hodín po predávkovaní. Pri závažnom predávkovaní sa pečeňové zlyhanie vyvíja s progresívnou encefalopatiou, kómou, smrťou; akútne zlyhanie obličiek s tubulárnou nekrózou; arytmia, pankreatitída. Ak máte podozrenie na predávkovanie, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Liečba: výplach žalúdka s následným príjmom aktívneho uhlia. Acetylcysteín je špecifické antidotum pri otrave paracetamolom. Zavedenie acetylcysteínu je relevantné do 8 hodín po užití paracetamolu. V prípade gastrointestinálneho krvácania je potrebné podať antacidá a umyť žalúdok ľadovo vychladeným 0,9% roztokom chloridu sodného; údržba ventilácie a okysličenia; s epileptickými záchvatmi - intravenózne podanie diazepamu; udržiavanie rovnováhy tekutín a solí.

Liekové interakcie

Užívanie lieku Pentalgin s barbiturátmi, tricyklickými antidepresívami, rifampicínom a etanolom zvyšuje riziko hepatotoxického účinku (je potrebné sa týmto kombináciám vyhnúť)..

Paracetamol zvyšuje účinok nepriamych antikoagulancií a znižuje účinnosť urikosurických liekov.

Dlhodobé užívanie barbiturátov znižuje účinnosť paracetamolu.

Pri súčasnom užívaní paracetamolu s etanolom sa zvyšuje riziko akútnej pankreatitídy.

Inhibítory mikrozomálnej oxidácie (vrátane cimetidínu) znižujú riziko hepatotoxických účinkov paracetamolu.

Pri súčasnom použití s ​​diflunizalom sa plazmatická koncentrácia paracetamolu zvyšuje o 50%, čo zvyšuje riziko vzniku hepatotoxicity.

Naproxén môže spôsobiť zníženie diuretického účinku furosemidu, zvýšenie účinku nepriamych antikoagulancií, zvýšenie toxicity sulfónamidov a metotrexátu, zníženie vylučovania lítia a zvýšenie jeho koncentrácie v krvnej plazme..

Pri kombinovanom použití kofeínu a barbiturátov, primidónu, antikonvulzív (deriváty hydantoínu, najmä fenytoín), je možné zvýšiť metabolizmus a zvýšiť klírens kofeínu; pri užívaní kofeínu a cimetidínu, perorálnych kontraceptív, disulfiramu, ciprofloxacínu, norfloxacínu - zníženie metabolizmu kofeínu v pečeni (spomalenie jeho vylučovania a zvýšenie koncentrácie v krvi).

Súčasné užívanie kofeínových nápojov a iných liekov, ktoré stimulujú centrálny nervový systém, môže viesť k nadmernej stimulácii centrálneho nervového systému..

Súčasné užívanie drotaverínu môže oslabiť antiparkinsonický účinok levodopy.

Pri súčasnom užívaní feniramínu s trankvilizérmi, hypnotikami, inhibítormi MAO, etanolom je možné zvýšiť inhibičný účinok na centrálny nervový systém..

špeciálne pokyny

Nepoužívajte Pentalgin súčasne s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol a / alebo NSAID, ako aj s liekmi na zmiernenie príznakov prechladnutia, chrípky a upchatého nosa..

Pri používaní lieku Pentalgin dlhšie ako 5-7 dní by sa mali sledovať parametre periférnej krvi a funkčný stav pečene..

Paracetamol skresľuje výsledky laboratórnych testov glukózy a kyseliny močovej v krvnej plazme.

Ak je potrebné stanoviť 17-ketosteroidy, mal by sa Pentalgin zrušiť 48 hodín pred štúdiou. Je potrebné mať na pamäti, že naproxén zvyšuje čas krvácania.

Účinok kofeínu na centrálny nervový systém závisí od typu nervového systému a môže sa prejaviť ako vzrušenie a inhibícia vyššej nervovej činnosti..

Počas obdobia liečby by ste nemali konzumovať alkoholické nápoje.

Vplyv na schopnosť viesť vozidlá a používať mechanizmy

Počas liečby by mal byť pacient opatrný pri vedení vozidiel a iných potenciálne nebezpečných činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšenú koncentráciu pozornosti a rýchlosť psychomotorických reakcií.

Gravidita a laktácia

Liek je kontraindikovaný na použitie počas tehotenstva..

Ak je to potrebné, použitie lieku počas laktácie by malo prestať dojčiť.

Ako sa s nami zaobchádza: Pentalgin. Jeden proti všetkým a päť v jednom

Z čoho Pentalgin pozostáva a môže pomôcť pri bolestiach rôznych typov, aký nebezpečný je „ideálny prostriedok proti bolesti“, ako vyzerá Pentalgin vo forme gélu ako Pentalgin v tabletách (spojler: nič) a aké vedľajšie účinky môžu čakať u tých, ktorí užívajú tento liek, vám prezradíme v novom čísle nadpisy „S čím nás liečia“.

Predstavte si, že ste užili celú hrsť rôznych liekov proti bolesti (v poriadku, nie celé tabletky, ale iba ich kúsky, ale tri rôzne druhy) spolu s polovicou tabletky na alergiu a potom ste ju zapili šálkou kávy. Znie to nebezpečne? Ale práve ste si vzali Pentalgin, ktorý je podľa DSM-Group tradične v top 20 najpredávanejších liekov. Všetky drogy, ktoré ho tento rok v októbri predbehli, sa už stali hrdinami našej kolóny a Pentalgin tento pohár zatiaľ prešiel. Upevnenie.

Z čoho, z čoho

Začnime zábavnou časťou. Pentalgin obsahuje paracetamol, drotaverín, naproxén, feniramín a kofeín. Posledný uvedený je v 50 mg tablete, ako v malej šálke varenej kávy (alebo v hromadenej čajovej lyžičke instantnej kávy). Lokalita lieku naznačuje, že posledné dve zložky „zvyšujú“ účinok zvyšku, takže v Pentalgine je ich menej. Skontrolovať to.

Jedna tableta paracetamolu obsahuje 200 až 500 mg účinnej látky a tableta paracetamolu Pentalgin obsahuje 325 mg. Naproxen je dostupný vo forme tabliet s obsahom 200, 375 a 500 mg, v tablete Pentalgin je to 100 mg. Drotaverín je známy ako hlavná účinná látka populárneho lieku na bolesť a kŕče No-shpa (na indikátore. Ru si môžete prečítať samostatný článok o tomto lieku) a v jednej tablete tohto lieku je rovnaká účinná látka ako v Pentalgine, 40 mg. Feniramín v Pentalgine 10 mg, čo je asi 2,5-krát menej ako jedna dávka pre dospelých.

Foto: Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

Pentalgin teda kombinuje dva rôzne protizápalové lieky a lieky proti bolesti, antispazmodikum (liek na bolesť spojenú s kŕčmi) a dva, ako je uvedené na webovej stránke lieku, „zosilňovač“ ich účinku. Medzi nimi je známy kofeín a feniramín. Druhý patrí k blokátorom H1-histamínových receptorov, ktoré sa podieľajú na vzniku mnohých bolestivých stavov: alergie a žihľavka, stagnácia krvi v kapilárach a opuchy, popáleniny a anafylaktický šok.

To umožňuje jeho predpísanie skôr proti „upchatiu“ nosa pri prechladnutí a proti alergiám, ako pri „posilňovaní“ toho istého paracetamolu. Existuje dokonca štúdia (aj keď len u 16 pacientov), ​​že kofeín môže pomôcť vyrovnať sa s ospalosťou a malátnosťou vyvolanou feniramínom..

Celý prehľad Cochrane sa venoval kompatibilite feniramínu a paracetamolu. Touto kombináciou liekov však dokáže zmierniť príznaky bežného nachladnutia. Samotní výrobcovia neodporúčajú užívať Pentalgin na prechladnutie, takže môžeme len konštatovať, že kombinácia týchto dvoch látok je relatívne bezpečná na použitie, aj keď spôsobuje viac vedľajších účinkov ako každá z nich zvlášť..

To isté sa nedá povedať o celej skupine zložiek Pentalginu: v medzinárodnej databáze lekárskych článkov PubMed neexistuje jediné klinické skúšanie, pri ktorom by sa testovali všetky tieto látky spoločne..

Zoznamy (ne) zahrnuté

Paracetamol už dlho nevzbudzuje medzi odborníkmi pochybnosti o jeho účinnosti, aj keď mechanizmus jeho pôsobenia nie je doposiaľ známy. Napriek tomu je na zozname základných liekov Svetovej zdravotníckej organizácie. Početné štúdie podporujú jeho účinnosť proti migréne a iným druhom bolesti a môže pôsobiť aj ako antipyretikum (aj keď podľa Cochrane Review je otázkou, či by sa mal predpisovať deťom proti horúčke). Podľa recenzie v časopise Anestasia and Analgesia on bolesti po operácii sa v kombinácii s nesteroidnými protizápalovými liekmi zvyšuje analgetický účinok paracetamolu..

Paracetamol má však vedľajšie účinky. Najzávažnejším z nich je podľa Food and Drug Administration (FDA) poškodenie, ktoré môže spôsobiť paracetamol v pečeni. Zhoršuje sa to najmä predávkovaním a konzumáciou alkoholu.

Ďalšia zložka Pentalginu, naproxén, sa tiež ukázala ako účinná ako prostriedok na tlmenie bolesti: napríklad v štúdii publikovanej v časopise The Journal of Headache and Pain bol naproxén približne rovnako účinný ako kombinácia paracetamolu s kofeínom. Podľa jednej z publikácií Cochrane Review naproxén nepracuje dobre na bolesti hlavy, ale v ďalšom hodnotení sa uvádza, že asi u polovice pacientov môže výrazne znížiť bolesť po operácii..

Ale ako všetky NSAID, do ktorých patrí, má naproxén dve hlavné oblasti nebezpečných vedľajších účinkov. Prvý je spojený so zvýšeným rizikom krvácania v gastrointestinálnom trakte, pretože „cieľ“ pôsobenia naproxénu súčasne slúži na ochranu sliznice tohto orgánu. Druhá je so zvýšeným rizikom trombózy, infarktu a mŕtvice. Podľa metaanalýzy publikovanej v The Lancet je však u naproxénu v priemere menej pravdepodobné, že sa u neho vyskytnú vedľajšie účinky ako v prípade iných nesteroidných protizápalových liekov..

Je známe, že drotaverín je spazmolytikum. To znamená, že bojuje proti konkrétnym typom bolesti - bolesti z kŕčov hladkého svalstva, ako sú svaly močového mechúra, žlčových ciest a čriev - a môže tiež pomôcť zmierniť bolesť z obličkovej koliky, cholecystitídy a bolestivých období. Nie je však veľa bezchybných štúdií o tomto lieku na veľkých vzorkách pacientov (podrobne sme ich rozobrali v článku o lieku No-shpa s rovnakou účinnou látkou).

Pentalgin a Fastum-gel: čo je spoločné

Ak sú pre niektoré lieky normou rôzne formy a indikácie pre jednu účinnú látku (aj keď nie vždy chvályhodné), situácia je pri lieku Pentalgin iná. Okrem obvyklých tabliet existuje aj vo forme gélu, ale v tomto prípade existuje iba jedna hlavná zložka - ketoprofén. Nemá to nič spoločné s účinnými látkami inej formy uvoľňovania tohto lieku. Ketoprofén však patrí do rovnakej skupiny látok ako naproxén - nesteroidné protizápalové lieky. Hlavnými indikáciami na použitie gélu s ketoprofénom (ktorý je tiež hlavnou zložkou Fastum-gelu, ktorého vlastnosti sme už analyzovali) sú akútne a chronické ochorenia pohybového aparátu, bolesti svalov (vrátane reumatizmu) a poúrazové zápaly. mäkké tkanivo.

Gél Pentalgin je bezpečnejší z hľadiska vedľajších účinkov, pretože jeho biologická dostupnosť je iba 5%, to znamená, že do krvi sa dostáva veľmi malé množstvo účinnej látky..

Aktuálna účinnosť ketoprofénu bola testovaná vo viacerých dvojito zaslepených randomizovaných kontrolovaných štúdiách.

Výsledkom bolo, že autori Cochrane Review z roku 2016, ktorý zahŕňal všetky takéto štúdie, dospeli k záveru, že kvalita dôkazov o účinnosti lieku proti osteoartritíde je mierna. To znamená, že to s najväčšou pravdepodobnosťou funguje, aj keď ďalší výskum môže názor autorov zmeniť..

Ak sa užíva perorálne, je ketoprofén účinný aj proti niektorým druhom bolesti, ale nebudeme to podrobne rozoberať v nádeji, že s ním gél nebudete jesť..

Indikátor.Ru varuje: môže pomôcť pri bolestiach, existujú však aj vedľajšie účinky

Päť aktívnych zložiek Pentalginu v tabletách nie je mýtus, ale nejde o jedinečné látky vynájdené špeciálne pre túto značku. Jedným z nich je v skutočnosti No-shpa, druhým je paracetamol, tretím naproxén. Okrem toho na „posilnenie“ v Pentalgine existuje kofeín a liek na opuchy slizníc a alergie na feniramín. A tieto látky sú účinné individuálne. Je však ťažké vytvoriť dokonalú pilulku na všetky druhy bolesti a na choroby navždy zabudnúť. Interakcia týchto látok v takejto kombinácii nebola dôkladne študovaná a v odborných recenzovaných anglických vedeckých časopisoch neexistujú žiadne klinické štúdie na túto tému..

Ak sa ale napriek tomu rozhodnete užiť Pentalgin, musíte venovať pozornosť niekoľkým dôležitým bodom. Po prvé, všetky jeho zložky neboli študované spoločne, aj keď jednotlivo (a niekedy aj vo dvojiciach) preukázali svoju účinnosť. Po druhé, každý liek na tomto zozname má vedľajšie účinky, ktoré môžu byť dosť závažné. Či sú vylepšené kombináciou týchto látok, nikto nevie. Po tretie (a platí to pre všetky lieky proti bolesti), nezabudnite, že samozrejme môžete každú bolesť prehltnúť tabletkami a vrátiť sa k pohodliu, ale tento prístup vám nepomôže vyliečiť sa, iba maskuje príznaky, takže ak je bolesť neustále, mali by ste zistiť príčinu a pokúsiť sa ju poraziť, skôr ako riskovať akumuláciu nebezpečných koncentrácií liekov v tele.

Preto by Petalgin nemali užívať ľudia s chorobami kardiovaskulárneho systému, problémami s pečeňou a obličkami, vredmi gastrointestinálneho traktu. Výrobcovia opatrne zakázali jeho použitie u detí do 18 rokov, ako aj u tehotných a dojčiacich žien, pretože pre nich nebola preukázaná bezpečnosť..

Dobrou správou je, že v prípade gélu značky Pentalgin je nepravdepodobné, že by vás predávkovanie nesteroidnými protizápalovými liekmi ohrozilo: koniec koncov, pri topickej aplikácii ketoprofénu nevstupuje do krvi tak aktívne ako požitá tableta a pri iných liekoch tej istej skupiny sú jeho výrobcovia v géli. nekombinujte, čo nezvyšuje riziko vzniku nebezpečných vedľajších účinkov. Ďalšie pomocné látky (napríklad tinktúra z korenia) v tomto géli môžu pôsobiť ako zahrievacie látky. Pokiaľ ide o účinnosť, je možné dospieť k záveru, že gél pravdepodobne pomôže.

Naše odporúčania nemožno stotožňovať s predpisom lekára. Predtým, ako začnete užívať tento alebo ten liek, nezabudnite sa poradiť s odborníkom.

Lieky proti bolesti Pharmstandard-Leksredstva Pentalgin - preskúmanie

Pozor. Vynikajúca úľava od bolesti, ale môže spôsobiť hrozné alergie!

Dobrý deň. Stalo sa, že po výraznom zaťažení bolo cítiť moje dlhoročné zranenie pravej ruky.

Najskôr sa vyskytla mierna bolesť v oblasti zápästia a mierne nepohodlie, potom sa pri práci s rukou prejavil chrumkavý zvuk, potom sa začala silná bolesť kĺbov v oblasti zápästia, ktorá prerástla do bolesti svalov (až po lakeť). A potom ruka úplne prestala fungovať naplno a nemohol som v nej ani nič udržať, čo malo veľmi negatívny vplyv na kvalitu života a spôsobovalo vážne nepohodlie aj v každodennom živote..

To všetko sa vyvíjalo v priebehu 7-10 dní. Súčasne s vedomím svojej predispozície na choroby kĺbov (kolená a chodidlá) s artritídou som súčasne pil lieky na udržanie pohybového aparátu a protizápalové a analgetické lieky, ktoré vždy pomáhali.

Svokra mi poradila gél Pentalgin a ubezpečila ma, že jej dokonale pomáha. Prečítala som si recenzie a ponáhľala sa do lekárne. Po rozhovore s konzultantom a „myšlienkou, koľko tabletiek môžete užiť, pretože sa to nezlepšuje“, som si ju kúpil. Podľa pokynov sa musí aplikovať 2-3 krát denne, v malom množstve.

Konzistencia: Transparentný gél s miernym chladiacim účinkom, veľmi ľahkej príjemnej mentolovej arómy.

Prvý dojem: potešenie! Doslova za 10-15 minút som cítil úľavu. Po aplikácii drogy od zápästia po lakte v tenkej vrstve som pocítil dlho očakávanú úľavu. V noci som si to natrel a po rannom opláchnutí ruky. Za týždeň, od začiatku svojich múk, som prvýkrát spal perfektne a nič ma nebolelo. Zdá sa, že som našiel perfektný nástroj, ktorý skutočne funguje..

Po dni a pol (3 aplikácie gélu): na ruke presne v mieste, kde som aplikoval liek, sa objavilo podráždenie vo forme červených škvŕn. Boli veľmi svrbiace a horúce. K večeru sa počet týchto škvŕn zvyšoval, ruka bola veľmi opuchnutá a mala vínovú farbu. Koža sa zhoršovala a zhoršovala, ruka sa pálila, svrbelo ju, pokrývala hrčky. Teplota sa zvýšila. Fotografia, žiaľ, nevypovedá o všetkom epickom charaktere. Pri vystavení slnečnému žiareniu sa objavila neznesiteľná bolesť, akoby sa na postihnutú pokožku nanášalo železo.

Zrátané a podčiarknuté: liečba následkov alergie sa skončila výletom do ambulancie (keďže bola sobota), injekciami a kvapkadlami.

Nová získaná diagnóza: alergická žihľavka.

Bolo mi dokonca jedno, že ruka nefunguje. Neubližovala iba zvnútra, ale trpela aj celá pokožka: škvrny sa šírili od prstov po rameno, potom po kľúčne kosti, krk, chrbát a brucho. Celú túto „krásu“ sprevádzal obludný pocit pálenia, svrab, opuchy. Modlil som sa, len keby to nešlo.

Počas následného ošetrenia som pri teplote vzduchu +35 a +39 ° C kráčal celý zabalený a skrýval túto hanbu pred slnkom a ľuďmi.

Vo všetkých postihnutých oblastiach sa pokožka následne olúpala.

Prvá pomoc pri predávkovaní Pentalginom

Pri používaní liekov proti bolesti si uvedomte vedľajšie účinky a riziko otravy. Predávkovanie Pentalginom u pacienta sa často vyskytuje, ak nie sú dodržané odporúčania uvedené v pokynoch. Tento nebezpečný stav ovplyvňuje prácu vnútorných orgánov a systémov, narúša krvný obeh, výrazne poškodzuje zdravie..

Zloženie Pentalginu

Droga sa nedávno objavila na trhu lekární ako účinný prostriedok proti bolesti novej generácie. Výkonný Pentalgin sa vyznačuje jedinečným zložením, ktoré kombinuje niekoľko známych komponentov:

  • Drotaverín: zmierňuje kŕče krvných ciev a hladkého svalstva, lokalizuje bolesť v zapálenej oblasti.
  • Naproxén: nesteroidná zložka ľahko znižuje teplotu, odstraňuje bolesti tela a kĺbov, zmierňuje zimnicu.
  • Paracetamol: zložka súčasne bojuje proti horúčke a akútnej bolesti.
  • Feniramín: Znižuje opuch, ktorý často stláča cievy a spôsobuje nepríjemné pocity.
  • Kofeín: zlepšuje krvný obeh v kapilárach a mäkkých tkanivách, stimuluje nervové zakončenia, zlepšuje pohodu pacienta.

Všetky zložky sa navzájom dokonale dopĺňajú a nútia telo produkovať prostaglandíny. Tento hormón pomáha zmierňovať bolesť prostredníctvom imunitnej obrany.

Indikácie pre použitie

Liečivo patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov, ktoré blokujú nervové zakončenia, vďaka čomu človek na niekoľko hodín zabudne na bolesť a nepohodlie. Z čoho Pentalgin pomáha, je možné vidieť v pokynoch k lieku:

  • bolesť zubov alebo svalov,
  • migréna,
  • radikulitída,
  • vazospazmus pri zmene počasia,
  • obličková a pečeňová kolika,
  • pooperačné zotavenie,
  • chlad s komplikáciami,
  • cholecystitída.

Ženám sa odporúča, aby užívali Pentalgin na bolestivú menštruáciu po gynekologických zákrokoch a zákrokoch. Malo by sa pamätať na to, že tento liek odstraňuje iba nepríjemné príznaky a zvyšuje vytrvalosť človeka. Nelieči príčinu ochorenia, preto sa musí kombinovať s antivírusovými alebo antibakteriálnymi liekmi predpísanými lekárom..

Jedna zelene obalená tableta obsahuje 325 mg paracetamolu, 100 mg naproxénu, 40 mg drotaverínu, 50 mg kofeínu, doplnené 10 mg feniramínu na zvýšenie účinku. Pacienti sa zaujímajú o: koľko Pentalginu sa dá vypiť za deň? Dávkovanie závisí od hmotnosti pacienta a závažnosti syndrómu..

V priemere sa počas exacerbácie ochorenia odporúča užívať 1 až 3 tablety liekov denne. Maximálna povolená dávka sú 4 kusy, interval by však mal byť minimálne 6 hodín. Vypočítať, koľko Pentalginu funguje, je takmer nemožné. Ak bolesť naďalej obťažuje, je lepšie požiadať o nahradenie lieku silnejším, používať injekčné analgetiká.

Kontraindikácie

Liek obsahuje niekoľko zložiek, z ktorých každá môže vyvolať ťažkú ​​alergiu na Pentalgin. Existuje teda množstvo kontraindikácií, ktoré vylučujú liečbu týmto liekom na zmiernenie bolesti:

  • otvorený žalúdočný alebo črevný vred,
  • tachykardia,
  • chronické ochorenia kardiovaskulárneho systému,
  • uskutočnilo bypass koronárnej artérie,
  • bronchiálna astma,
  • dysfunkcia obličiek,
  • zlyhanie pečene,
  • hypervitaminóza,
  • znížená hladina hemoglobínu.

Vedľajšie účinky Pentalginu sa zosilňujú, ak sa užívajú u ľudí s nadbytkom draslíka. To zvyšuje riziko zhoršenia krvotvorby v tele, blokuje produkciu hemoglobínu a vedie k tvorbe krvných zrazenín. Je zakázané používať liek v prípade individuálnej neznášanlivosti niektorej zo zložiek.

Lekári odpovedajú negatívne na otázku: je možné podať Pentalgin deťom? Má negatívny vplyv na krehké telo, narúša imunitný systém, zhoršuje stav. Nemal by byť zahrnutý do liečby mladých pacientov mladších ako 18 rokov.

Dôležité! Feniramín v Pentalgine pôsobí na nervový systém a mozgové receptory. Dlhodobé užívanie negatívne ovplyvňuje koncentráciu pozornosti, preto sa neodporúča sadnúť si počas liečby za volant, vykonávať nebezpečné práce.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky Pentalginu sa začínajú objavovať pri 3-4 dávkach lieku. Počas tejto doby dochádza k akumulácii v bunkách pečene a miechy a začína interakcia s lymfou. Prejavujú sa ako zdravotné komplikácie:

  • Úroveň krvných doštičiek klesá, ukazovatele anémie sa zvyšujú. Ťažkosti so zastavením krvácania pri bežnom poškriabaní.
  • Vyskytuje sa tremor rúk, závraty, pacient je trýznený nespavosťou alebo silnou ospalosťou, bolesťami hlavy..
  • V hlave je nepríjemný hluk, pravidelne narušovaný porušením srdcového rytmu.
  • Vyskytuje sa nevoľnosť, zvracanie, strata chuti do jedla.

Keď viete, ako rýchlo Pentalgin účinkuje, prvý deň si môžete všimnúť alergickú reakciu: vyrážky na koži, červené škvrny, neznesiteľné svrbenie. Niekedy je telo pokryté úľmi, v hrtane je pocit stlačenia.

Príznaky otravy

Pacienti si vo väčšine prípadov vyberajú svoje vlastné lieky na základe odporúčaní zamestnanca lekárne alebo kolegu z práce. Neochota poradiť sa s lekárom zvyšuje riziko otravy Pentalginom. Mali by ste urgentne prestať užívať pilulky, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky intoxikácie:

  • pokožka zbledne,
  • bolesť brucha,
  • silná nevoľnosť (niekedy bez zvracania),
  • pocit nadmerného vzrušenia ustupuje ospalosti,
  • mimovoľné kontrakcie svalov paží,
  • zvýšená srdcová frekvencia,
  • človek je zle orientovaný v priestore,
  • dochádza k epileptickému záchvatu so stratou vedomia.

Najzávažnejším príznakom predávkovania Pentalginom je výskyt stôp krvi vo výkaloch. To znamená nástup krvácania z dutiny, otvorenie žalúdočného vredu alebo hornej časti čreva. Exacerbácia je sprevádzaná ostrými bolesťami v hypochondriu a kŕčmi.

Ak je činnosť centrálneho nervového systému narušená, sluch obete zmizne, jeho videnie sa znateľne zníži. U starších pacientov s glaukómom na pozadí predávkovania paracetamolom môže dôjsť k exacerbácii ochorenia, k prudkému zvýšeniu vnútroočného tlaku. Otrave môžete čeliť v nasledujúcich situáciách:

  • pacient užíva súčasne alkohol a Pentalgin,
  • liečba je nekontrolovaná,
  • jeden kurz kombinuje lieky s paracetamolom,
  • otvorený prístup k liekom pre deti.

Smrť z predávkovania Pentalginom je pravdepodobne spôsobená obsahom veľkého množstva paracetamolu. Látka je toxická pre mozgovú kôru, narúša srdcový rytmus, vyvoláva silnú tachykardiu. Smrteľná dávka lieku je 25 gramov pre dospelého..

Pravidlá prvej pomoci

Ak máte podozrenie na otravu drogami, mali by ste urgentne vyhľadať odbornú pomoc. V telefónnom režime môže lekár poskytnúť odporúčania, čo robiť v prípade predávkovania Pentalginom v prvých hodinách:

  1. Je bezpodmienečne potrebné prepláchnuť žalúdok, aby ste odstránili zvyšky liečiva a zabránili vstrebávaniu do krvi. Pokiaľ je to možné, do vody sa pridá manganistan draselný zriedený v bledoružovom odtieni. Ak postihnutý nemá dostatok sily na to, aby tekutinu sám vytiahol, pomôže mu stlačenie končekov prstov na koreň jazyka..
  2. Ako absorbent je vhodný akýkoľvek dostupný prostriedok: aktívne uhlie, Atoxil, Polysorb, Microsorb.
  3. Pacient by mal byť pokrytý zimnica, sledovať stav, nenechať spať. Ak stratíte vedomie, môžete si priniesť fľašu amoniaku, utrieť si tvár studenou vodou.

Ďalšie kroky vykonávajú lekári po diagnostike vnútorných orgánov, analýzach a vyšetreniach toxikológa.

Liečba intoxikácie Pentalginom

Po dodaní do nemocnice sa zavádza antidotum acetylcysteín, ktorý neutralizuje pôsobenie paracetamolu, zastavuje jeho šírenie v tele. Prvý deň sa táto droga znovu používa, kým sa u obete neobjaví pozitívna dynamika..

Na zníženie následkov predávkovania Pentalginom sa pacientovi intravenózne injikujú rôzne formulácie obsahujúce vitamíny, dexametazón. To pomáha obnoviť mozgovú činnosť, saturuje bunky kyslíkom. Ak sa objavia príznaky epilepsie, je potrebné ihneď použiť Diazepam, ktorý zmierňuje nadmerné vzrušenie a hyperaktivitu..

Ďalšia liečba závisí od stupňa poškodenia orgánov. Pri vnútornom krvácaní sa komplexná terapia vykonáva pod dohľadom gastroenterológa. Okrem stravy a používania sorbentov sa odporúča navštevovať fyzioterapeutické procedúry, užívať kyslíkové koktaily.

Dôležité! Protilátka pomôže zmierniť stav a zabrániť komplikáciám až po podaní do 8 hodín po otrave.

Účinky

Vďaka včasnej lekárskej starostlivosti je často možné minimalizovať poškodenie Pentalginom. V opačnom prípade sa pacient stretáva s vážnymi poruchami cerebrálneho obehu: objavuje sa roztržitosť, ospalosť, slabosť, spánok je narušený. Často existuje získaná alergia na zložky lieku.

Predávkovaním anestetikom tiež trpia vnútorné orgány. Dôsledkom je chronické zlyhanie obličiek, problémy s pankreasom a trávením. Paracetamol a kofeín môžu viesť k atrofii srdcového svalu, čo zvyšuje riziko skorého infarktu myokardu..

Prevencia otravy

Pentalgin sa vydáva bez lekárskeho predpisu, jeho jedinečné zloženie však vyžaduje starostlivý výpočet dávky a starostlivý príjem. Nemal by sa používať na zmiernenie príznakov nachladnutia alebo iných miernych stavov. Pri predpisovaní viacerých liekov je potrebné skontrolovať zloženie, vylúčiť opakovanie zložiek a zvýšenie dávky.

Je lepšie obmedziť používanie Pentalginu na obdobie 4–5 dní a potom ho nahradiť jednoduchším. V tomto prípade sa telo zotaví rýchlo a bez následkov, črevná mikroflóra sa zachová.