Mohli by ste byť alergický na paracetamol?

Paracetamol je účinný antipyretikum a liek proti bolesti, ktorý sa používa na liečbu dospelých a detí. Môže však byť človek alergický na taký osvedčený liek ako paracetamol? Koniec koncov, je považovaný za jeden z najbezpečnejších. V skutočnosti to zďaleka nie je tak, pretože tento liek je zahrnutý v zozname liekov, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie. Okrem toho medzi všetkými liekmi s podobnými vlastnosťami vyvoláva vývoj najťažších príznakov paracetamol. V prípade precitlivenosti na ktorúkoľvek látku, ktorá je súčasťou lieku, sa u pacienta okrem svrbenia, nádchy a vyrážok môže vyvinúť anafylaktický šok alebo Quinckeho edém..

Rozsah paracetamolu

Paracetamol patrí k nenarkotickým analgetikám, má analgetické, antipyretické a mierne protizápalové vlastnosti. Droga sa často predpisuje malým deťom, aby sa znížila teplota pri zúbkoch alebo prechladnutí. Indikáciami na použitie tohto lieku sú tiež horúčkovité stavy spôsobené penetráciou infekcie do tela, bolesti rôzneho pôvodu, vrátane zubov a svalov, migrény, opakujúce sa bolesti žien, artralgia, neuralgia. Paracetamol sa vyrába vo forme tabliet, kapsúl, injekčných roztokov a vo forme sirupu alebo suspenzie pre deti. Aktívnou účinnou látkou liečiva je paracetamol a pomocnými látkami sú kyselina stearová, melasa, zemiakový škrob. Sirup a suspenzia navyše obsahujú sorbitol, farbivá, arómy.

Faktory predisponujúce k alergiám

Presné dôvody výskytu patologických reakcií na príslušné lieky neboli v medicíne stanovené. Existujú ale rizikové faktory, pri ktorých sa u dospelých a detí môže vyvinúť alergia na paracetamol. Deti trpia takýmito reakciami častejšie kvôli nezrelosti imunitného systému alebo jeho oslabeniu na pozadí zubov, infekčných lézií tela a zápalových procesov. Pri vývoji reakcie z precitlivenosti na paracetamol zohrávajú dôležitú úlohu nasledujúce faktory:

  1. Polyvalentná alergia, pri ktorej sa u človeka rozvinú patologické príznaky viacerých alergénov naraz, napríklad na potraviny, domácnosť, lieky atď..
  2. Genetický faktor sa považuje za najpravdepodobnejší, pretože väčšina alergikov má zaťaženú dedičnosť. Ak jeden alebo obaja rodičia trpia precitlivenosťou na paracetamol, potom je riziko alergií u dieťaťa najmenej 60%.
  3. Individuálna intolerancia paracetamolu alebo pomocných látok v jeho zložení.
  4. Slabosť imunitného systému spôsobená chronickým ochorením.
  5. Nekontrolovaný príjem lieku, prekročenie odporúčaného dávkovania.
  6. Závažné patológie pečene.
  7. Poruchy metabolizmu.
  8. Plesňové infekcie v tele.

Na vznik príznakov alergie stačí aj jeden z týchto bodov a závažné prejavy ochorenia zvyčajne vyvoláva kombinácia viacerých rizikových faktorov naraz, napríklad oslabená dedičnosť a oslabená imunita..

Príznaky

Ak osoba trpí precitlivenosťou na paracetamol, potom stačí len veľmi malé množstvo tohto lieku na to, aby sa do tela dostali príznaky choroby. Malo by sa však vziať do úvahy skutočnosť, že alergia na paracetamol sa nevyskytuje vždy bezprostredne po užití tablety alebo sirupu, je možná po niekoľkých hodinách alebo po dvoch alebo troch dňoch. Typické príznaky reakcie z precitlivenosti na tento liek:

  • Červené škvrny, pľuzgiere na celom tele, opuch, intenzívne pocity svrbenia.
  • Nosová kongescia alebo z nich výdatný tok.
  • Pálenie a svrbenie v očiach, slziace oči.
  • Kašeľ.
  • Dýchavičnosť.
  • Poruchy čreva.
  • Kŕče.
  • Niekedy zvýšenie teploty.
  • Známky angioedému - opuch tváre, hrtana, čo vedie k uduseniu.
  • Známky anafylaktického šoku - prudký pokles krvného tlaku, dýchavičnosť, strata vedomia atď..

Najväčším nebezpečenstvom pre život je rýchly vývoj závažných príznakov patologickej reakcie na príslušné liečivo (edém hrtana, zlyhanie dýchania). Nedostatok núdzových opatrení na poskytnutie prvej pomoci vo väčšine prípadov vedie k smrti v dôsledku silného zúženia dýchacích ciest a udusenia. Skutočná alergická reakcia na liek nastane až po druhej dávke, pretože po prvej dávke sa v tele spustia mechanizmy na tvorbu protilátok. Pri opätovnom užití paracetamolu sa uvoľňuje histamín, ktorý prispieva k výskytu všetkých príznakov ochorenia.

Liečba

Prvým krokom v liečbe alergií je úplné zrušenie paracetamolu a iných antipyretických liekov obsahujúcich túto látku. Je vhodné užívať antihistaminiká na zmiernenie patologických príznakov, sorbenty na urýchlenie vylučovania toxických látok z tela, ako aj hormonálne lieky, ktoré majú rýchly protizápalový účinok v ťažkých podmienkach, ako je akútny záchvat bronchiálnej astmy, kŕče alebo Quinckeho edém. Približný režim liečby alergie na paracetamol s rôznymi príznakmi a komplikáciami:

  1. Pri anafylaxii a Quinckeho edéme sa na prvú pomoc používajú adrenalínové injekcie a hneď potom sa podávajú hormonálne látky, ako je prednizolón alebo dexametazón. Zvyčajne sa stav pacienta okamžite normalizuje, obnoví sa dýchanie, stúpa krvný tlak, zmizne edém.
  2. Na potlačenie aktivity histamínu a zmiernenie akútnych príznakov alergie sa používajú antihistaminiká prvej generácie vo forme injekčných roztokov, z ktorých najznámejšie sú difenhydramín a Suprastin. Môžu sa podať až potom, ako sa pacient spamätá. Je však potrebné mať na pamäti, že tieto lieky môžu spôsobiť bronchospazmus a výrazne znížiť krvný tlak, preto sa nemôžu používať na liečbu pacientov s bronchiálnou astmou a hypotenziou..
  3. Ďalšia terapia sa uskutočňuje pomocou antihistaminík druhej alebo tretej generácie, ktoré pôsobia na telo šetrnejšie. Ak sa užijú, nie sú žiadne príznaky depresie centrálneho nervového systému, nástup ospalosti a inhibície reakcií. Ide o lieky ako Telfast, Cetirizine, Erius, Zodak, Kestin, Loratadin, Zyrtec.
  4. Enterosgel, Filtrum-sti, Lacto-filtum, Polyphepan, Polysorb, Biele uhlie a ďalšie sorbenty odstraňujú toxíny a zvyšujú účinnosť liečby.
  5. Pri komplexnej liečbe pacientov s alergickou astmou sa používajú lieky, ktoré riadia uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Toto sú hormonálne lieky Ketotifen, Intal.
  6. Imunomodulátory sa používajú na zvýšenie obranyschopnosti tela proti chronickým alergiám. Užívanie liekov ako Likopid, Derinat, Timolin pomáha vyhnúť sa vážnym komplikáciám.
  7. Alergické masti sú potrebné na odstránenie vyrážok, pľuzgierov, svrbenia. Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia dobre pomáhajú Fenistil, Panthenol, Radevit. Pri silnom opuchu a nepohodlie sa používajú hormonálne masti Hydrokortizón, Elokom, Tsinakort, Advantan a po pripojení bakteriálnej infekcie sa kombinujú s obsahom antibiotika, napríklad Triderm alebo Levomekol..

V priebehu terapie je dôležité konzumovať veľa čistej vody (najmenej dva litre denne), aby sa škodlivé látky z tela odstránili čo najrýchlejšie..

Mali by ste tiež chrániť pacienta pred potenciálnymi alergénmi, každý deň vykonávať mokré čistenie a vylúčiť kontakt s domácimi zvieratami. Veľmi dôležitá je špeciálna strava, ktorá spočíva v obmedzení používania alergénnych výrobkov, napríklad citrusov, čokolády, rôznych omáčok a korenín atď..

Zoznam liekov obsahujúcich paracetamol

Ľudia trpiaci reakciou z precitlivenosti na tento liek by sa mali vyhnúť užívaniu akýchkoľvek liekov, ktoré obsahujú paracetamol. Táto látka sa často nachádza pod rôznymi obchodnými názvami, preto je potrebné venovať pozornosť zloženiu liekov. Najznámejšie lieky na báze paracetamolu:

  1. Panadol je dostupný vo forme sirupov, kapsúl, čapíkov. Často sa predpisuje deťom na zníženie horúčky.
  2. Coldrex sa používa na odstránenie prejavov chrípky, prechladnutia, má antipyretické a analgetické účinky.
  3. Lemsip v práškovej forme na prípravu roztoku obsahuje paracetamol, kyselinu askorbovú, príchute a ďalšie pomocné látky.
  4. Pentalgin je známe spazmodické analgetikum, ktoré sa vyrába vo forme tabliet a používa sa na zmiernenie bolesti rôzneho pôvodu a na elimináciu príznakov horúčky..
  5. Rinza vo forme tabliet vyrobených na báze paracetamolu, kofeínu, chlórfenamínu zmierňuje prejavy prechladnutia a chrípky, eliminuje opuchy a normalizuje nazálne dýchanie.
  6. Teraflu je prášok na prípravu roztoku na sínusitídu, infekčné lézie tela a horúčkové stavy..
  7. Fervex vo forme prášku s rôznymi príchuťami sa používa na liečbu akútnych infekcií dýchacích ciest, zápalu pľúc a tiež ako anestetikum..
  8. Efferalgan je dostupný v niekoľkých dávkových formách: sirup, rektálne čapíky, šumivé tablety. Účinnou látkou v každom variante je paracetamol v kombinácii s ďalšími zložkami.
  9. Antigrippin je kombinovaný liek určený na použitie pri infekčných a zápalových procesoch so všetkými príznakmi, ktoré sú pre ne charakteristické - horúčka, nádcha, kĺby a bolesti hlavy. Vďaka obsahu chlórfenamínu má antialergický účinok, eliminuje opuch nosovej sliznice a uľahčuje dýchanie.
  10. Ibuclin v tabletách vyrobených na báze ibuprofénu a paracetamolu zmierňuje bolesť, znižuje teplotu, pôsobí protizápalovo.
  11. Coldakt Flu plus je kombinovaný prípravok na elimináciu prejavov alergie, na zníženie horúčky a úľavu od bolesti, ako aj na zmiernenie opuchov..
  12. Solpadein, ktorého účinnými látkami sú paracetamol, kofeín a kodeín, tlmí bolesti rôzneho pôvodu, používa sa na zápal pľúc, vírusové infekcie.
  13. Calpol je liek obsahujúci paracetamol, ktorý je dostupný v takých dávkových formách ako sirup, kapsuly, rektálne čapíky pre deti a dospelých, šumivý prášok, suspenzia. Je indikovaný na algodismenoreu, bolestivý syndróm.
  14. Miolginové tablety obsahujú paracetamol a chlórzoxazón, majú antipyretické, analgetické účinky.
  15. Rinikold sa používa na zníženie horúčky, na liečbu nádchy, nachladnutia a alergií, na odstránenie bolesti.
  16. Cefekon vo forme rektálnych čapíkov, kapsúl, suspenzie, sirupu je predpísaný pre horúčkovité stavy, bolestivý syndróm. Kapsuly a tablety okrem paracetamolu obsahujú aj kyselinu acetylsalicylovú, kofeín.
  17. Citramon má protizápalový, antipyretický účinok na telo vďaka aspirínu, paracetamolu, kyseline askorbovej v zložení.
  18. Influbene sa používa na liečbu prechladnutia, ktoré sprevádza silný kašeľ. Látka butetamát má bronchodilatačný účinok, ďalšími zložkami sú paracetamol, etylefrín a chlórfenamín.
  19. Maxicold sa používa na liečbu akútnych infekčných lézií horných dýchacích ciest, účinne znižuje teplotu, má vazokonstrikčný účinok..
  20. AntiFlu je analgetický liek, ktorý má antialergický účinok vďaka obsahu chlórfenamínu a protizápalový a antipyretický účinok sa dosahuje vďaka paracetamolu v kompozícii.

Najnebezpečnejšie komplikácie

Hlavným nebezpečenstvom reakcií z precitlivenosti je, že často spôsobuje vážne komplikácie, ktoré môžu byť životu nebezpečné. Môžete teda stále zomrieť na alergiu na také populárne liečivo, ako je paracetamol? Je to dosť pravdepodobné, ak sa obeti neposkytne pohotovostná pomoc. Smrť môže nastať v dôsledku udusenia v dôsledku edému dýchacích ciest, ako aj v dôsledku kombinácie iných príznakov anafylaktického šoku alebo v dôsledku následkov Steven-Johnsonovho a Lyellovho syndrómu, ktoré sa vyskytujú oveľa menej často, ale vážne ohrozujú ľudský život..

Quinckeho edém

Podľa štatistických údajov sa angioedém spolu s urtikáriou pozoruje v polovici prípadov alergických reakcií. Tento stav je charakterizovaný náhlym a rýchlym vývojom príznakov. Pod vplyvom alergénu začne človek napučiavať tvár, pery, sliznice úst, jazyka, hrtana. Ak sa injekcia prednizolónu alebo dexametazónu nepodá včas, môže dôjsť k úmrtiu na udusenie v dôsledku výrazného zúženia dýchacích ciest. Pred príchodom sanitného tímu musí byť postihnutému podaná antihistaminiková tabletka na zmiernenie stavu, zabezpečenie čerstvého vzduchu, otvorenie okna, tesné oblečenie..

Anafylaxia

Anafylaktický šok je akútna reakcia tela na dráždivú látku. Hlavným nebezpečenstvom anafylaxie je zapojenie všetkých orgánov a systémov do patologického procesu. Pacient trpí mozgom, kardiovaskulárnym systémom, dýchacími orgánmi, pokožkou a sliznicami a tráviacim systémom. Príznaky alergického šoku sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých minút. Najskôr sa zníži tlak pacienta, zrýchli sa pulz a objaví sa edém. Potom sa sťažuje dýchanie, objavuje sa tinnitus a závraty, tlak klesá ešte nižšie. Ak v tejto fáze neexistuje prvá pomoc, existuje riziko zadusenia. Extrémny stupeň anafylaxie je charakterizovaný poklesom tlaku na takmer nulu, nedostatkom pulzu a dýchania a nástupom klinickej smrti.

Pri včasnej pomoci je šanca na zotavenie vysoká. Je však potrebné mať na pamäti, že nedodržiavanie lekárskych predpisov a ďalší kontakt s alergénmi môžu viesť k ešte závažnejšej reakcii a k ​​rýchlejšiemu rozvoju anafylaktického šoku..

Syndróm Stevena Johnsona

Toto je pomerne zriedkavá komplikácia alergie na paracetamol, ktorá patrí k bulóznej dermatitíde a vyznačuje sa vážnym poškodením kože, slizníc a orgánov močovej a pohlavnej sústavy. Príznaky patológie sa objavujú veľmi rýchlo. Najskôr teplota stúpne na 39-40 stupňov, potom sa objaví bolesť svalov a kĺbov. Po niekoľkých hodinách sa v ústach tvoria veľké pľuzgiere. Je tiež možné poškodiť oči ďalším vývojom purulentno-zápalového procesu. Blistre so seróznym alebo krvavým stredom na koži po otvorení vytvárajú krvácajúce vredy, ktorých hojenie trvá viac ako mesiac. Dôsledky takejto patológie v 10 percentách prípadov sú smrteľné. Môže to byť vnútorné krvácanie, akútne zlyhanie obličiek atď..

Lyellov syndróm

Rovnako ako Steven-Johnsonov syndróm, aj Lyellov syndróm je závažnou komplikáciou alergií, pri ktorých sa na tele a slizniciach vytvárajú veľké pľuzgiere. Smrteľné následky sú možné v dôsledku rýchlej dehydratácie tela, vážneho poškodenia orgánov a infekcie. Známky tejto patológie sa objavia niekoľko hodín po užití paracetamolu alebo v priebehu niekoľkých dní. Základom ochorenia je špeciálna reakcia imunitného systému, ktorá vedie k hromadeniu produktov rozpadu bielkovinových látok v tele, čo prispieva k silnej intoxikácii. Príznaky ochorenia:

  • Zahrejte.
  • Vzhľad bolestivých a opuchnutých škvŕn po celom tele, na slizniciach ústnej dutiny, hrtane.
  • Tvorba pľuzgierov, otvorenie a tvorba vredov s veľkým výpotkom. Tento proces zahŕňa dýchacie a tráviace orgány, močový systém.
  • Vzhľad pokožky pripomína silné popáleniny..
  • Objavujú sa príznaky dehydratácie, ktoré vedú k nedostatočnému prekrveniu vnútorných orgánov a k narušeniu ich činnosti.

Čo nahradiť

Nahradenie paracetamolu iným liekom s podobným účinkom je nevyhnutné, ak chcete znížiť teplotu, zmierniť bolesť. V lekárňach je veľké množstvo rovnako účinných liekov na báze ďalších aktívnych zložiek. Ale tu je potrebné mať na pamäti, že akékoľvek lieky môžu spôsobiť alergie, preto je pri výbere lieku lepšie riadiť sa odporúčaniami ošetrujúceho lekára. Hodnou alternatívou k paracetamolu je Nurofen na báze ibuprofénu, kyseliny acetylsalicylovej alebo aspirínu, Diclofenac, Analgin, Kodein, Nimesil, Baralgin, Naproxen, Amidopyrin, Viburcol atď..

Nurofen

Tento liek je dostupný v tabletách, kapsulách a sirupe pre deti. Hlavná účinná látka, ibuprofén, má na telo analgetický, protizápalový a antipyretický účinok. Používa sa pri bolestivých syndrómoch pri zvýšených teplotách spôsobených ARVI. Existuje veľké množstvo kontraindikácií pri užívaní lieku, ako sú závažné patologické stavy pečene, zlyhanie srdca, hemofília, peptický vred, citlivosť na účinné látky lieku..

Diklofenak

Použitie diklofenaku je možné vo forme tabliet, rektálnych čapíkov, roztokov na intramuskulárne injekcie. Liek účinne zmierňuje bolesť, zmierňuje zápal, znižuje teplotu. Indikácie na použitie sú artritída, migréna, bolesti zubov a svalov, neuralgia, ischias, osteoartritída atď. Často sa používa na zmiernenie bolesti po operácii a po úraze. Kontraindikácie zahŕňajú individuálnu neznášanlivosť zložiek, tehotenstvo a dojčenie, hemofíliu, peptický vred v akútnom štádiu atď..

Analgin

Liečivo na báze metamizolu sodného patrí do skupiny pyrazolónov. Analgin tablety sú indikované na bolesť rôzneho pôvodu, s algodismenoreou, horúčkovitými stavmi. Je neprijateľné používať liek na bronchiálnu astmu, vážne patológie obličiek a pečene, počas tehotenstva a laktácie, leukopénia, agranulocytóza. Medzi nežiaduce účinky patria alergické reakcie sprevádzané anafylaxiou a angioedémom, ako aj exacerbácia bronchiálnej astmy..

Naproxén

Na odstránenie bolestivých syndrómov, nižšej teploty, zmiernenia zápalu sa úspešne používa aj liek Naproxen. Indikácie na použitie sú artritída, osteoartritída, horúčkovité stavy. Liek je kontraindikovaný počas tehotenstva, precitlivenosti na účinné látky, pri ochoreniach pečene a obličiek. Naproxenovými analógmi sú Nalgezin, Algezir Ultra, Apranax, Naxen atď..

Nimesil

Liečivo Nimesil, ktorého aktívnou zložkou je nimesulid, sa používa na akútne pocity bolesti pri úrazoch, pri bolestiach zubov a hlavy, pri artróze. Nimesil iba odstraňuje príznaky chorôb, ale nelieči ich. Kontraindikované u pacientov so srdcovým a pečeňovým zlyhaním, tehotných a dojčiacich žien, ako aj pri výskyte akútneho peptického vredového ochorenia, pri porušovaní procesov zrážania krvi, bronchospazmu. Drogu by nemali užívať osoby trpiace závislosťou od alkoholu a závislosťou od drog.

Aby sa zabránilo rozvoju alergických reakcií na paracetamol a iné lieky, je dôležité, aby ste ich nezneužívali, aby ste ich užívali iba s výnimočnými indikáciami, dodržiavali dávkovanie a dĺžku liečebného cyklu. Nikdy nekombinujte lieky s alkoholom, aby nespôsobovali alergie alebo otravu. Rovnako dôležité je prijať opatrenia na posilnenie imunitného systému, od ktorých správnej práce závisí normálna činnosť celého organizmu..

Ako sa prejavuje alergia na paracetamol u dospelého a dieťaťa?

Jedným z najuniverzálnejších liekov na boj proti horúčke je paracetamol. Látka sa pridáva do mnohých antipyretických liekov a liekov na tlmenie bolesti, ako aj do liekov používaných na ARVI. Ale niekedy existuje alergia na paracetamol, ktorý je dosť nebezpečný a má veľa komplikácií. Preto musíte vedieť, ktoré lieky sú bezpečné.

Aké lieky môžu obsahovať paracetamol

Látka má pre svoje silné analgetické účinky široké použitie. Lieky na ňom založené zároveň nespôsobujú závislosť, čo je pre lieky proti bolesti pomerne zriedkavý výskyt..

Skupiny liekov, v ktorých môže byť prítomný paracetamol:

  • lieky proti bolesti;
  • antipyretikum;
  • protizápalový.

Preto, ak existuje pravdepodobnosť alergie, musíte byť pri výbere lieku z týchto kategórií opatrní a tiež si pozorne prečítať zloženie lieku..

Príčiny ochorenia

Alergie sa prejavujú hlavne v ranom veku, čo môže predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa, pretože telo reaguje na paracetamol mimoriadne ostro. Ale aj napriek veľkému počtu registrovaných prípadov neboli príčiny vzniku choroby úplne objasnené..

Alergia u dieťaťa

Odborníci predkladajú niekoľko predpokladov, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou súčasťou problému.

Faktory, ktoré môžu spôsobiť alergiu na paracetamol:

  1. Dedičnosť je hlavným dôvodom, prečo je u dieťaťa diagnostikovaná alergická reakcia, keď jeden alebo obaja rodičia tiež trpia neznášanlivosťou paracetamolu..
  2. Alergické reakcie na potraviny, lieky, prach alebo peľ sú signálom, že paracetamol môže byť nebezpečný. Látka sa považuje za jeden z najsilnejších alergénov, ktorý sa nachádza v liekoch..
  3. Porušenie imunitného alebo endokrinného systému - spôsobuje problémy so správnou reakciou na požité látky, čo môže viesť k precitlivenosti alebo odmietnutiu lieku organizmom. Existuje veľa patológií, ktoré vedú k takýmto problémom, od genetických chorôb až po chronický nedostatok vitamínov..
  4. Ochorenia pečene alebo obličiek, ktoré sú závažné, preto sa paracetamol alebo jeho metabolity z tela neodstránia včas a hromadia sa v tele. To vedie k predávkovaniu, a preto sa vyskytujú alergie..
  5. Rozsiahle vnútorné alebo vonkajšie plesňové infekcie.

Porušenie odporúčaní na užívanie lieku môže navyše spôsobiť alergie. Príliš veľa alebo príliš častá konzumácia stimuluje organizmus k vývoju ochranných opatrení, ktoré vedú k alergiám.

Môže byť dospelý alergický na paracetamol

Najčastejšie sa problém nachádza v detstve, hlavne do 5 rokov. Ale niekedy sa poruchy fungovania tela vyskytnú v dospelosti, čo najčastejšie signalizuje významné zdravotné problémy. V tomto prípade je potrebné nielen zastaviť alergiu, ale tiež podstúpiť úplné vyšetrenie, aby sa zistila hlavná príčina vývoja alergického ochorenia..

Príznaky

Prejav alergickej reakcie je vždy individuálny a závisí od toho, ako silno reaguje imunitný systém, ako aj od stavu ľudského zdravia. Na počet príznakov a ich intenzitu niekedy vplýva aj pohlavie a vek..

  • Teplota subfebrilu - pomaly sa zvyšujúca teplota, ktorej indikátor je v rozmedzí 37-38 stupňov;
  • Žihľavka;
  • Svrbenie na miestach, kde prechádzajú veľké žily a tepny, ako aj na hlave alebo dlaniach;
  • Quinckeho edém (angioedém) - vyskytuje sa v najťažších prípadoch alergií a môže sa objaviť na končatinách alebo iných častiach tela, ale najnebezpečnejšou časťou problému je rýchly opuch dýchacieho systému (podrobnejšie pozri „Príčiny výskytu, príznaky a prevencia Quinckeho edému“). ;
  • Anafylaktický šok. V tomto prípade telo vníma alergén ako silný jed, objavujú sa príznaky akútnej intoxikácie. V takýchto prípadoch množstvo patogénu, ktoré sa dostalo do tela, nehrá žiadnu rolu, pretože dôjde k neprimeranej reakcii. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, závraty, prudký pokles tlaku a strata vedomia. Pacient môže mať smrteľné následky choroby;
  • V zriedkavých prípadoch sa vyskytujú záchvaty.

Toto sú najcharakteristickejšie prejavy alergií, kvôli ktorým sa robí primárna diagnóza problému. Okrem nich existujú aj ďalšie príznaky, ktoré môžu dopĺňať klinický obraz..

Liečba

Dieťa je alergické na paracetamol v akútnej forme, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Vyhnete sa tak vážnym komplikáciám až smrti. Niekedy sú príznaky mierne a mierne, ale takéto situácie vyžadujú, aby rodičia starostlivo sledovali stav dieťaťa, aby nedošlo k zhoršeniu jeho zdravia. Dospelým sa odporúča, aby rovnakým spôsobom sledovali svoj stav a vyhľadali lekársku pomoc v prípade akútnych reakcií tela.

Lieková terapia

Liečba najčastejšie zahŕňa:

  1. Úplné vysadenie lieku obsahujúceho paracetamol.
  2. Užívanie antihistaminík blokujúcich histamínové receptory, ktoré zabraňujú výskytu všetkých príznakov alergie (pozri „Antihistaminiká pri liečbe alergií: mechanizmus účinku a klasifikácia“).

V akútnych prípadoch je pacient prevezený do nemocnice sanitkou, aby osobu nechal pod stálym dohľadom. Pri ľahkých formách patológie môžete zostať doma alebo pokračovať v každodenných činnostiach.

Je dôležité vedieť, že prvé generácie antihistaminík môžu interferovať s prechodom nervových impulzov centrálnym nervovým systémom, a tým znižovať reakčnú rýchlosť. Preto pri užívaní silných liekov je potrebné opustiť vedenie vozidla a iné činnosti, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo pre život..

Ako nahradiť paracetamol

Pretože paracetamol je v mnohých situáciách účinným liekom, môže byť nahradený slabšími alebo špecializovanými liekmi. To vám umožní vyhnúť sa alergiám, ale získate požadovaný účinok..

  • Aspirín;
  • Diklofenak;
  • Nurofen;
  • Nimesil;
  • Naproxén;
  • Ibuprofén.

Pred použitím analógu si musíte prečítať pokyny pre konkrétny liek. Vyhnete sa tak výskytu vedľajších účinkov alebo zhoršeniu zdravotného stavu v dôsledku kontraindikácií pri používaní..

Prevencia

Vzhľadom na to, že paracetamol najčastejšie spôsobuje akútne záchvaty alergií, je lepšie vykonať prevenciu choroby, ako sa snažiť vyrovnať sa s následkami. Existuje zoznam, ktorý je najlepší na zníženie rizika alergickej reakcie..

Ako znížiť pravdepodobnosť alergií:

  1. Ak si človek nie je istý, že netoleruje paracetamol, mali by ste najskôr skontrolovať liek tak, že ho priložíte k ohybu lakťa. To pomôže vylúčiť použitie alergénu..
  2. Je potrebné vyskúšať nové lieky.
  3. Mokré čistenie - 2 krát týždenne (nie častejšie), bez použitia rozprašovačov na saponáty. Aerosóly vytvárajú suspenziu, ktorá sa dostáva do pľúc a vyvoláva poruchy dýchania, čo je obzvlášť nebezpečné pre alergikov. Počet suchého čistenia by sa mal znížiť ich výmenou za tie, v ktorých sa používa kvapalina (aby sa nezvýšil prach vo vzduchu)..
  4. Vetranie priestorov 1-2 krát denne.
  5. Znížte konzumáciu alkoholu a cigariet, v ideálnom prípade je potrebné úplne opustiť zlozvyk.
  6. Zvýšte množstvo fyzickej aktivity, hlavne kardia (chôdza, pomalý beh).

Ľudská výživa hrá dôležitú úlohu v prevencii alergií. Čím viac potravín obsahuje, čo môže spôsobiť záchvat, tým je pravdepodobnejšie, že sa ochorenie aktivuje. Okrem toho má vplyv aj kvalitatívne zloženie potravy, pretože kvôli nedostatku prvkov budú vnútorné orgány pracovať nesprávne, čo poškodzuje imunitný systém..

Paracetamol je dôležitou zložkou pri liečbe bolestivých syndrómov alebo horúčky, ale tento liek môže spôsobiť alergie. Preto, aby ste si udržali zdravie, musíte vedieť, aké príznaky sa vyskytujú a čo je potrebné urobiť, aby útok prebehol bez tragických následkov..

Alergia na paracetamol

Celý obsah iLive je kontrolovaný lekárskymi odborníkmi, aby sa zabezpečilo, že je čo najpresnejší a najaktuálnejší.

Máme prísne pokyny pre výber informačných zdrojov a odkazujeme iba na renomované webové stránky, akademické výskumné inštitúcie a, pokiaľ je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na tieto štúdie.

Ak sa domnievate, že niektorý z našich obsahov je nepresný, zastaraný alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter..

Alergia je veľmi zákerné ochorenie. Môže sa objaviť náhle alebo dokonca po chvíli. Sila jeho prejavu môže byť tiež odlišná, od bežného slzenia a vyrážok na koži, končiacich anafylaktickým šokom. Až doteraz vedci z celého sveta nemôžu úplne odhaliť príčiny tohto ochorenia. Alergia je reakcia vlastného imunitného systému človeka na konkrétny alergén. Najbežnejším alergénom je peľ, zvieracie chlpy, prach, niektoré potraviny, lieky, dokonca aj mráz a ultrafialové žiarenie. V našom článku si povieme niečo o alergii na paracetamol - antipyretické protizápalové liečivo.

Príčiny alergie na paracetamol

Mechanizmus alergických reakcií je pre bežného človeka na ulici dosť zložitý a nepochopiteľný. Niet divu, že existuje celá veda, ktorá by tento proces študovala - alergológia. Aby sme sa ponorili do vedeckej džungle, pokúsime sa vám v skratke povedať, ako sa alergia na paracetamol vyskytuje..

Princíp výskytu alergickej reakcie pozostáva z troch stupňov:

  • takzvané imunitné štádium - nastáva, keď alergén (v súčasnosti paracetamol) vstúpi do gastrointestinálneho traktu po prvýkrát, pri ktorom dôjde k procesu nazývanému senzibilizácia - telo látku rozpozná a definuje ju ako „cudziu“, respektíve dôjde k následnej precitlivenosti na tento liek.
  • takzvané biochemické štádium - nastáva pri opätovnom vstupe paracetamolu do gastrointestinálneho traktu. Tu sa zábava začína. Telo začne „rebelovať“ a uvoľňuje špeciálne biologicky aktívne látky, z ktorých hlavnou je histamín. Potom hrá najdôležitejšiu úlohu pri alergickej reakcii tela..
  • takzvané klinické štádium je štádiom klinických prejavov, a to kožných vyrážok, žihľavky, Quinckeho edému alebo dokonca anafylaktického šoku, ktoré sa vyskytujú v dôsledku bunkovej dysfunkcie v dôsledku pôsobenia biologicky aktívnych látok. Vrátane histamínu.

Presné príčiny alergie na paracetamol stále nie sú známe, vedci však identifikovali niektoré možné faktory, a to:

  • dedičnosť - alergie sa nededia, ale ukázalo sa, že ak sú obaja rodičia alergickí na paracetamol, dieťa má viac ako 60% pravdepodobnosť alergickej reakcie na tento konkrétny liek;
  • oslabená imunita - štúdie preukázali, že ľudia s imunosuprimovanými alebo chronickými imunitnými chorobami sú náchylní na alergiu na paracetamol;
  • prítomnosť polyvalentných alergií - ak sú alergické reakcie vyvolané mnohými alergénmi, paracetamol je zvyčajne na zozname potenciálne nebezpečných látok.

Príznaky alergie na paracetamol

V závislosti od rýchlosti prejavu príznakov alergickej reakcie sa rozlišujú tri typy alergií:

  • okamžitý typ - príznaky sa objavia do 5-15 minút;
  • oneskorený typ - príznaky sa objavia do 3-5 hodín;
  • oneskorený typ - príznaky sa objavia do 2-3 dní.

Alergia na paracetamol je zvyčajne okamžitá alebo oneskorená. Medzi príznaky alergie na paracetamol patrí žihľavka, Quinckeho edém alebo anafylaktický šok..

Žihľavka

Urtikaria je vyrážka na koži a slizniciach. Vyskytuje sa častejšie ako oneskorený príznak. Vyrážky na slizniciach vyzerajú ako pľuzgiere naplnené tekutinou. Na koži sa žihľavka javí ako samostatné alebo spojené červené škvrny. Koža je zároveň veľmi svrbivá a pri škrabaní sa alergické prejavy zosilňujú. Toto je najjednoduchší a najnebezpečnejší prejav alergie. Tento názov je tento príznak pomenovaný z nejakého dôvodu, pretože je vizuálne podobný popáleniu po vystavení žihľave. Príznaky žihľavky zmierňujú antialergické lieky (masti, kvapky, tablety)..

Quinckeho edém

Quinckeho edém je nebezpečnejším príznakom alergie na paracetamol. Spravidla sa vyskytuje okamžite. V tomto prípade dochádza k opuchu tváre (očné viečka, líca, pery), vonkajšej strany dlaní a chodidiel. Za najnebezpečnejší sa považuje rozsiahly Quinckeho edém, ktorý sa šíri až ku krku. Ak pacientovi v tomto prípade nepomôže včas, môže dôjsť k zúženiu dýchacích ciest a v dôsledku toho k uduseniu. S Quinckeho edémom musíte urgentne zavolať sanitku.

Anafylaktický šok

Najnebezpečnejším príznakom alergie na paracetamol je anafylaktický šok. Vyskytuje sa rýchlosťou blesku, zatiaľ čo pacient trpí udusením, pokožka je pokrytá žihľavkou, silno sčervená a sliznice a mäkké tkanivá veľmi opuchnú, môže sa vyskytnúť zvracanie a kŕče. Ak urgentne nezavoláte sanitku, môže to byť smrteľné. Pacienti s anafylaktickým šokom sú prijímaní na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Alergia na paracetamol u dieťaťa

V poslednej dobe je alergia na paracetamol u detí čoraz častejšia. Najnebezpečnejšou môže byť alergická reakcia na tento liek u dieťaťa. Preto, aby sa zabránilo negatívnym následkom, je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie lieku a starostlivo sledovať reakciu dieťaťa po aplikácii po dobu 1-2 hodín. Pamätajte, že skutočná alergia na paracetamol sa vyskytuje po opakovanom užití lieku. Existujú prípady, keď po aplikácii napríklad detského Panadolu dieťa „vyleje“, rodičia si myslia, že ide o alergiu, ale časom táto alergia z detí údajne „prerastie“. V skutočnosti s najväčšou pravdepodobnosťou tento typ alergickej reakcie nebol na samotný paracetamol, ale na farbivo alebo arómu, ktorá je súčasťou sirupu. Dojčatám sa preto odporúča používať na zníženie teploty rektálne čapíky. Čo ak je dieťa skutočne alergické na paracetamol? V takýchto prípadoch môžu byť ako antipyretiká vhodné lieky na báze ibuprofénu, napríklad Nurofen (v čapíkoch alebo v sirupe)..

Diagnóza alergie na paracetamol

Ako presne viete, či ste alergický na paracetamol? Je to celkom jednoduché. Existujú dve metódy, a to testovanie kože a testovanie krvných protilátok. Pri kožných testoch sa na pokožku alebo pod ňu nanáša malé množstvo paracetamolu. Počkajte 10-20 minút, potom sa vyhodnotí výsledok. Za prítomnosti začervenania sa nastaví pozitívna reakcia. Kožné testy sa dajú ľahko vykonať a sú lacné, ale majú malú chybovosť. Pre presnejší výsledok musíte podstúpiť krvný test na protilátky proti paracetamolu. Princíp tejto analýzy je založený na stanovení špecifických imunoglobulínov (IgG, IgE) v krvi. Táto analýza sa vykonáva vo väčšine súkromných laboratórií a tiež v niektorých špecializovaných inštitúciách. Pred diagnostikovaním alergie na paracetamol by ste mali prestať užívať antihistaminiká.

Liečba alergie na paracetamol

Hlavnou liečbou alergie na paracetamol je užívanie antihistaminík. Tieto lieky blokujú histamínové receptory, čím zabraňujú rozvoju klinických príznakov alergií. Existujú tri generácie antihistaminík.

Antihistaminiká prvej generácie sa používajú na akútne alergické stavy, konkrétne na anafylaktický šok a Quinckeho edém, pretože sú nielen uvedené v tabuľkách, ale vyrábajú sa aj v ampulkách. Spolu s výhodami, pokiaľ ide o rýchlosť, majú antihistaminiká prvej generácie mnoho nevýhod, a to: inhibujú činnosť centrálneho nervového systému (vyskytuje sa ospalosť, letargia, rýchlosť reakcie klesá), majú vedľajšie účinky (podráždenie stolice, zápcha, impotencia a iné), sú kontraindikované pre astmatikov (spôsobujú bronchospazmus) a hypotenzívny (nižší krvný tlak). Medzi príklady antihistaminík prvej generácie patria:

  • Difenhydramín (pre dospelých 30-50 mg denne 3-krát denne, nie viac ako 250 mg denne, priebeh liečby je 10-15 dní);
  • Pipolfen (pre dospelých 75-100 mg denne 3-4 krát denne, ale nie viac ako 500 mg denne, priebeh liečby je 10-15 dní);
  • Suprastin (pre dospelých 25 mg 3-4 krát denne, ale nie viac ako 75-100 mg denne, priebeh liečby je 10-15 dní).
  • Klemastín (pre dospelých 1 mg 2-krát denne, ale nie viac ako 6 mg denne, priebeh liečby je 10 - 15 dní).

Antihistaminiká prvej generácie sú kontraindikované v gravidite a počas laktácie. Intravenózne a intramuskulárne podávanie liekov by sa malo uskutočňovať prísne pod dohľadom lekára. Pred použitím liekov si vždy prečítajte pokyny..

Antihistaminiká druhej generácie sa používajú ako na akútne alergické prejavy, tak aj na alergické prejavy oneskoreného typu. Tieto lieky môžu byť predpísané dlho, pretože neznižujú činnosť centrálneho nervového systému. Medzi vedľajšie účinky druhého typu antihistaminík patria toxické účinky na pečeň (pri prekročení terapeutickej dávky) a vplyv na srdcovú frekvenciu. V tejto súvislosti sú tieto lieky kontraindikované u osôb s chronickými a akútnymi ochoreniami pečene a srdca. Medzi príklady antihistaminík druhej generácie patria:

  • Terfenadín (u dospelých môže byť liečba 60 mg 2-krát denne alebo 120 mg jedenkrát, ale nie viac ako 480 mg denne);
  • Astemizol (u dospelých 10 mg jedenkrát denne, ale nie viac ako 30 mg denne, priebeh liečby by nemal presiahnuť 7 dní);
  • Loratadín (pre dospelých 10 mg jedenkrát denne, ale nie viac ako 30 mg denne, priebeh liečby je až dva týždne, v akútnych indikáciách sa môže predĺžiť až na mesiac);
  • Cetirizín (u dospelých môže byť liečba 10 mg jedenkrát denne alebo 5 mg dvakrát denne, ale nie viac ako 30 mg denne).

Antihistaminiká druhej generácie môžu byť predpísané tehotným ženám a ženám, ktoré dojčia, iba ak je prínos pre matku väčší ako škoda pre dieťa. Pred použitím liekov si vždy prečítajte pokyny..

Antihistaminiká tretej generácie boli vynájdené relatívne nedávno. Sú to prirodzené metabolity liekov druhej generácie. Pri ich použití nebol zaznamenaný žiadny sedatívny účinok, žiadny toxický účinok na pečeň a obličky alebo vplyv na prácu kardiovaskulárneho systému. Preto je možné dlhodobo predpisovať antihistaminiká tretej generácie. Príkladom takejto drogy je:

  • Telfast (pre dospelých 120 - 180 mg jedenkrát denne je vhodné prísne dodržiavať 24-hodinový rozdiel v užívaní lieku, v liečbe je možné pokračovať dlho).

Antihistaminiká tretej generácie neboli testované u tehotných žien a dojčiacich žien, preto by ste v týchto prípadoch nemali tieto lieky užívať..

Existujú tiež metódy riešenia alergie na paracetamol pomocou ľudových metód. Ale pri používaní bylín a odvarov sa striktne odporúča kontrolovať reakciu tela. Pretože niekedy alternatívne metódy liečby môžu viesť k polyvalentnej alergii.

V boji proti prejavom alergie na paracetamol odvádzajú vynikajúcu prácu výrobky ako med, cesnak, odvar z harmančeka, skorocel, šnúra, divoký rozmarín, žihľava, kalamus a mnoho ďalších. Liečba je v tomto prípade zameraná na zastavenie alergických reakcií a posilnenie všeobecnej imunity osoby..

Prevencia alergie na paracetamol

Môže to znieť čudne, ale najzákladnejšou prevenciou alergie na paracetamol je vyhnúť sa jeho použitiu, najmä v prípade závažnej reakcie na tento liek. Je tiež potrebné poznamenať, že ľudia, ktorí užívajú veľké množstvo iných liekov a majú zníženú imunitu, majú zvýšenú pravdepodobnosť alergie na paracetamol. Preto je dôležité udržiavať zdravý životný štýl, cvičiť, dobre spať a vylúčiť zlé návyky..

Alergia na paracetamol: príčiny, príznaky a liečba

Paracetamol je účinné a časovo testované antipyretické činidlo, ktoré vám umožňuje rýchlo eliminovať príznaky mnohých zápalových procesov. Podľa údajov WHO je droga zaradená do zoznamu životne dôležitých a základných liekov. Napriek jeho výhodám môžu byť niektorí ľudia alergickí na paracetamol. Prečo existuje podobná reakcia imunitného systému, ako ju určiť a ako môžete eliminovať alergie, zvážime v tomto článku.

Príčiny choroby

Mechanizmus tvorby alergickej reakcie na účinnú látku liečiva je dosť komplikovaný. Všeobecne platí, že liek je alergén, na ktorý pri vstupe do tela negatívna odpoveď imunitného systému nastáva. Existujú tri stupne nástupu a vývoja alergickej reakcie:

  • Imunologické štádium. Paracetamol vstupuje do tela pažerákom, rozpúšťa sa v gastrointestinálnom trakte a je prenášaný krvou do celého tela. Nastáva senzibilizácia tela - protilátky v krvi blokujú účinnú látku liečiva, čím spôsobujú jeho odmietnutie. Na tomto pozadí sa v tele vyvinie precitlivenosť.
  • Biochemické štádium. Skôr senzibilizované bunky imunitného systému s ďalším príjmom už vytvoreného alergénu do tela začnú vylučovať účinné látky a protilátky, ktoré prispievajú k odstráneniu účinnej látky z tela. Jednou z týchto zlúčenín, ktoré v tomto prípade spôsobujú negatívnu imunitnú odpoveď, je histamín.
  • Klinické štádium - v tomto štádiu sa u človeka začnú objavovať príznaky alergie na paracetamol, vznikajúce pri produkcii histamínu.

V súčasnosti nie je etiológia nástupu ochorenia spoľahlivo známa. Vedci a imunológovia identifikujú niekoľko najpravdepodobnejších faktorov, medzi ktoré patrí dedičná predispozícia (60% pravdepodobnosť výskytu v prípade podobnej alergie u rodičov), oslabená imunita, prítomnosť funkčných porúch pečene, ako aj polyvalentná alergia, pri ktorej sa reakcia tela javí na rôzne alergény..

Príznaky alergickej reakcie na paracetamol

V závislosti od toho, ako rýchlo alergická reakcia prebieha, a od času jej prejavu sa rozlišujú príznaky okamžitého (do 15 minút), oneskoreného (do 5 hodín) a predĺženého (do 3 dní) typu. Charakteristické sú nasledujúce príznaky:

  • Žihľavka Bežný príznak, ktorý sa vyskytuje v spojení s ostatnými, ale môže sa prejaviť aj ako nezávislý prejav alergickej reakcie. Najčastejšie sa objavuje v oblasti priameho kontaktu s alergénom. Charakterizovaný výskytom škvŕn nepravidelného tvaru, s opuchom a červenkastou alebo svetloružovou farbou.
  • Alergická dermatitída. Ide o léziu hornej kože zápalovej povahy. Vedecký názov tejto reakcie je alergická dermatóza. Príznak môže byť lokalizovaný na miestach priameho kontaktu s alergénnou látkou alebo sa môže rozšíriť po celom povrchu tela. V počiatočných štádiách sú postihnuté oblasti pokožky opuchnuté, objaví sa malé začervenanie, ktoré sa zlúči do väčších škvŕn. Keď dôjde k mnohým nodulárnym erupciám, objavia sa malé vredy, ktoré po otvorení vytvoria na povrchu kože kôru..
  • Quinckeho edém. Jedným z najnebezpečnejších príznakov, ktorý sa vyznačuje výskytom silného opuchu v priebehu 40-50 minút po užití lieku. Spravidla sa opuch šíri do tváre, horných a dolných končatín. Najnepredvídateľnejším prípadom Quinckeho edému je šírenie edému v dýchacích cestách. Pri absencii včasnej pomoci môže dôjsť k uduseniu.

V jednotlivých prípadoch sa môžu vyskytnúť ďalšie príznaky, ktoré nie sú charakteristické pre alergiu na paracetamol. Možné dyspeptické poruchy, ako aj narušenie dýchacieho systému, astmatické záchvaty alebo anafylaktický šok, vývoj Lyellových alebo Stevens-Johnsonových syndrómov.

Alergia na paracetamol u detí

Alergia na paracetamol u dieťaťa sa zásadne nelíši od alergie „dospelého“, pokiaľ ide o príznaky a etiológiu pôvodu. Rozdiely spočívajú v rýchlosti nástupu alergickej reakcie (zvyčajne je oveľa rýchlejšia), ako aj v intenzite príznakov.

V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť alergická reakcia nie na samotný paracetamol, ale na prísady a príchute, ktoré sa často nachádzajú v detských prípravkoch. Často sa vyskytuje najmä alergia na farbivá a arómy, ktoré sú obsiahnuté v sirupoch alebo vrecúškach..

Liečba alergie na paracetamol

Najefektívnejšou liečbou alergie na paracetamol u dospelých a detí je použitie antihistaminík, ktoré sú individuálne šité na mieru pacienta. Takéto prostriedky pomáhajú blokovať prácu histamínových receptorov, čím zabraňujú šíreniu protilátok v tele a zastavujú alergickú reakciu aj v biochemickom štádiu..

Na liečebné účely je prípustné používať antihistaminiká prvej generácie - dobre sa vyrovnávajú s edémami a anafylaktickým šokom, ale vedľajšie účinky ovplyvňujú prácu centrálneho nervového systému. Na zmiernenie akútnych príznakov sa používajú lieky druhej generácie, ale mnohé z nich, pri častom používaní, majú negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém a majú pomerne vysokú hepatotoxicitu. Prostriedky tretej generácie sa považujú za inovatívne, ktoré pri neprítomnosti predávkovania nemajú vedľajšie účinky.

Pacientom sa tiež odporúča, aby nahradili, pokiaľ je to možné, paracetamol inými liekmi s podobným účinkom. Táto kategória zahŕňa aspirín, Nurofen alebo diklofenak..

Upozorňujeme, že predpisovanie liekov proti alergii na paracetamol by mal vykonávať iba lekár, berúc do úvahy anamnézu pacienta. Neodporúča sa používať tradičnú medicínu ako hlavnú metódu liečby - vo väčšine prípadov nielenže nepomôžu, ale môžu byť aj škodlivé..

Alergia na paracetamol u dospelých

Paracetamol je účinný liek, ktorý má antipyretické a analgetické vlastnosti. Tento liek sa používa na liečbu detí od 3 rokov a dospelých. Alergia na paracetamol je patologická imunitná reakcia tela na zložky, ktoré ho tvoria.

  1. Možné príčiny alergie na paracetamol
  2. Príznaky alergie na paracetamol
  3. Typické príznaky alergie na paracetamol u dospelých
  4. Liečba alergie na lieky
  5. Lieky nahradzujúce paracetamol
  6. Alergia na paracetamol

Možné príčiny alergie na paracetamol

Pacienti môžu byť alergickí na paracetamol, pretože pri jeho metabolických premenách liečiva sa pozoruje tvorba medziproduktov biologicky aktívnych prísad. Prípravok obsahuje 8 metabolitov, ktoré môžu mať toxický účinok. To vedie k narušeniu pečene a obličiek a vzniku alergickej reakcie. Ak liek užíva dospelý alebo dieťa vo vysokých dávkach, má nežiaduce účinky..

U dospelých sa nežiaduci účinok objaví, keď:

Genetická predispozícia. Ak alergickí ľudia trpeli na blízkych príbuzných pacienta, je ohrozený.

  • Znížená imunitná obrana. S častými exacerbáciami chronických ochorení, infekčných chorôb sa imunita znižuje. Pri nekontrolovanom príjme liekov a prekračovaní ich dávkovania sa zhoršuje fungovanie imunitného systému.
  • Alergie, ktoré majú viacmocnú formu. Ak je u osoby diagnostikovaná alergia na potraviny, peľ, prach a iné provokujúce faktory, potom je paracetamol potenciálnym nebezpečenstvom..
  • Zlá ekológia, neustály stres. V prípade znečistenia životného prostredia dymom a plynmi sa pozoruje zvýšenie alergénneho pozadia a zníženie imunity. Pravidelné stresové situácie a veľká nervová záťaž sú faktorom vyvolávajúcim alergiu..

Dôležité. Alergická reakcia na paracetamol sa objaví, keď je vystavená pôsobeniu jedného alebo viacerých provokujúcich faktorov.

Príznaky alergie na paracetamol

Alergickú reakciu spoznáte podľa príznakov, ktoré sa vyvinú po užití paracetamolu. Patológia sa prejavuje:

  1. Nevoľnosť;
  2. Vracanie;
  3. Zápcha;
  4. Hnačka.

Pacienti sa sťažujú na horkú chuť v ústach. Ochorenie sa prejavuje žltnutím kože a očných bielkov. Pri alergiách sú výkaly svetlej farby a moč tmavý.

Typické príznaky alergie na paracetamol u dospelých

Prejav choroby u dospelých ovplyvňuje ich prístup k užívaniu liekov. Závažnosť alergickej reakcie závisí od množstva prijatého lieku. Ak osoba nedodržiava dávkovanie, potom je to sprevádzané svrbením a pálením. U pacientov sa objaví začervenanie kože. V závažných prípadoch sú alergie sprevádzané edémom.

Po užití lieku sú diagnostikované vyrážky. Sú to malé bublinky s priehľadnou tekutinou vo vnútri. Pacienti majú ploché, mierne vyvýšené vyrážky ružovej farby. Zaznamenáva sa hojný výtok z nosa. Pacienti hovoria o jeho neustálom preťažení. Patológia je sprevádzaná bolesťou v očiach a vodnatými očami.

Ak je alergická reakcia závažná, potom sa u pacienta objaví angioedém. Je sprevádzané kŕčovými bolesťami brucha. Pacienti majú chrapľavý hlas. Príznaky ochorenia sú dýchavičnosť a kašeľ. Pacienti majú opuchy rúk a nôh.

Príznaky alergie po užití lieku majú rôzny stupeň závažnosti, v závislosti od závažnosti patológie.

Liečba alergie na lieky

Pri alergiách je pitie paracetamolu zakázané. Ostatné lieky s antipyretickými vlastnosťami by sa mali zlikvidovať. Na zníženie závažnosti príznakov sú pacientom predpísané antihistaminiká. Na urýchlenie eliminácie toxínov z tela sa prijímajú sorbenty. V závažných podmienkach (angioedém, kŕče, záchvat bronchiálnej astmy) sú predpísané hormonálne lieky, ktoré majú protizápalový účinok. Podľa závažnosti príznakov sa určuje liečebný režim:

  • Ak je diagnostikovaný Quinckeho edém a anafylaktický šok, potom sa prvá pomoc poskytuje injekciami adrenalínu. Potom sú predpísané hormonálne lieky - Dexametazón, Prednizolón. Opatrenia zabezpečujú normalizáciu stavu človeka, obnovené dýchanie, zvýšený tlak.
  • Antihistaminiká prvej generácie sa používajú na potlačenie aktivity histamínu a na zmiernenie akútnych príznakov alergickej reakcie. Je preukázané, že pacient užíva Suprastin a difenhydramín. Zavádzajú sa až potom, keď sa človek spamätá. Pri hypotenzii a bronchiálnej astme sa lieky nepoužívajú, pretože vedú k výraznému zníženiu tlaku a bronchospazmu.
  • Je zobrazený príjem Telfastu, Ziprteku, Cetirizínu, Loratadína, Eriusa, Kestina, Zodaka. Jedná sa o antihistaminiká tretej generácie, ktoré sa používajú na ďalšiu liečbu. Pôsobia jemne na telo a netlačia nervový systém. Lieky neovplyvňujú psychomotorické reakcie a nespôsobujú ospalosť, preto je počas liečby povolené viesť vozidlá a zložité mechanizmy..
  • Odporúča sa používať hormonálne prípravky Ketifen, Intal. Lieky riadia uvoľňovanie histamínu z buniek. Lieky sa používajú pri komplexnej liečbe alergickej astmy.
  • Liečba sa vykonáva sorbentmi - Enterosgel, Benlogo uhlie, Filtrum-sti, Polisorba, Lacto-filtum, Polyphepan. Detoxikujú a urýchľujú hojenie.
  • Pri chronickej forme alergie zvyšuje obranyschopnosť imunomodulátory - Timolin, Likopid, Derinat. Ich činnosť je zameraná na prevenciu komplikácií.
  • Boj proti vyrážkam, svrbeniu a pľuzgierom sa uskutočňuje lokálnymi prostriedkami - masťami, gélmi a krémami. Pacientom je predpísaná aplikácia Panthenolu, Fenistilu, Radevitu. Ak je osobe diagnostikovaný silný opuch a nepríjemné pocity, potom sú predpísané hormonálne masti. Pokožka je mazaná prípravkami Elokom, Advantan, Hydrokortizón, Cinacort. Ak je alergia sprevádzaná bakteriálnou infekciou, používajú sa kombinované prostriedky na báze antibiotík. Odporúča sa používať liek Levomekol, Triderm.

Liečebný režim pre alergiu na paracetamol určuje lekár po vyšetrení pacienta s prihliadnutím na jeho individuálne vlastnosti.

Lieky nahradzujúce paracetamol

Pacient by mal poznať zoznam zakázaných liekov v prípade patológie. Aby sa zabránilo následkom vo forme porúch fungovania obličiek a pečene, udusenia atď. pacient by mal odmietnuť nielen paracetamol, ale aj jeho analógy:

  1. Ibuklina. Liečivo sa vyrába vo forme tabliet. Účinnými látkami sú paracetamol, ibuprofén. Liek zmierňuje bolesť a zmierňuje bolesť. Má protizápalové účinky.
  2. Panadola. Liečivo na báze paracetamolu sa vyrába vo forme sirupu, tabliet a kapsúl. Liek účinne znižuje teplotu.
  3. Coldrex. Liečivo sa používa na liečbu chrípky a nachladnutia, pretože má analgetický a antipyretický účinok.
  4. Pentalgin. Patrí do kategórie spazmolytiká. Tablety sa používajú na boj proti horúčke a bolesti.

Na báze paracetamolu sa vyrábajú Theraflu, Rinza, Lemsil, Antigrippin, Efferalgan, Fervex, Coldakt flu flu plus, Solpadein, Anti flu. Táto účinná látka je obsiahnutá v prípravkoch Maxikold, Citramon, Inflowben, Miolgin, Kalpola, Tsefekon, Rinikolda.

Pri patológii majú lekári zakázané užívať jej analógy.

Alergia na paracetamol

Po užití paracetamolu sa u pacienta vyvinie alergická reakcia s ťažkými príznakmi, ktoré možno vidieť na fotografii.

Paracetamol je účinný liek, ktorý sa používa pri nachladnutí a zápalových ochoreniach. Pri patológii na liečbu sa u pacienta objavia príznaky, ktoré by sa nemali ignorovať. Pacient by sa mal poradiť s lekárom, ktorý určí závažnosť alergie a vypracuje účinný liečebný režim.