Feksadin je antihistaminikum

Na odstránenie príznakov alergických reakcií sú predpísané rôzne antihistaminiká. Liečivo Feksadin patrí do tejto skupiny, účinkuje vďaka účinnej látke fexofenadínu, lieči a zabraňuje kýchaniu, opuchu nosovej sliznice, slzeniu. Z pokynov na použitie lieku sa môžete dozvedieť o jeho farmakologickom účinku, kompatibilite s inými liekmi, spôsobe podávania.

Čo je Feksadin

Alergické tablety Fexadin alebo Fexadin sú antihistaminiká tretej generácie na alergiu. Liek nepatrí k hormonálnym a antibiotikám. Je to generický liek pre Telfast (Allegra) - obsahuje rovnakú účinnú látku, ale má nižšie náklady kvôli skutočnosti, že suroviny nemusia byť tak dobre vyčistené od nečistôt. Liečivo vyrába indická farmaceutická spoločnosť Ranbaxu, účinkuje za hodinu po dobu 2-12 hodín.

farmaceutický účinok

Aktívnou zložkou fexadínu je fexofenadín, ktorého mechanizmus práce je spojený s blokovaním H1-histamínových receptorov. Účinná látka patrí k aktívnym metabolitom terfenadínu, preto stabilizuje membránu žírnych buniek a znižuje množstvo uvoľňovaných biologicky aktívnych zložiek, histamínu. Hodinu po užití tabletiek sa v tele rozvinie antialergický účinok, ktorý dosiahne maximum po šiestich hodinách a trvá až jeden deň.

Lekári poznamenávajú, že u pacientov užívajúcich fexofenadín sa nevyvinú bežné vedľajšie účinky iných antihistaminík - zápcha, sucho v ústach, vysoká kardiotoxicita, zhoršenie zraku, prírastok hmotnosti. U starších pacientov s ochorením obličiek a pečene nie je potrebná úprava dávky. Tento liek nezvyšuje účinok alkoholu, alkoholických nápojov a liekov, ktoré tlmia nervový systém.

V závislosti od dávky je účinok dosiahnutý pri užití 10 - 130 mg liečiva. Fexofenadín vo forme hydrochloridu sa po perorálnom podaní absorbuje z gastrointestinálneho traktu (GIT), viaže sa na plazmatické bielkoviny o 6 - 70% (s albumínom, alfa1-glykoproteínom), nepreniká cez hematoencefalickú bariéru, 5% dávky podlieha čiastočnému metabolizmu. Vylučovanie látky je dvojfázové, ochranná doba je 22-20 hodín, čas vylučovania sa zvyšuje pri zlyhaní obličiek a pri hemodialýze. Liečivo sa vylučuje žlčou a močom..

  • Liek na zápal vedľajších nosových dutín
  • Kyslý zápach výtoku u žien
  • Ako očistiť telo

Zloženie

V závislosti od formy uvoľňovania liečiva a koncentrácie účinnej látky sa zloženie tabliet líši:

Koncentrácia fexofenadínu, mg na 1 ks.

Voda, stearát horečnatý, predželatínovaný škrob, povidón, sodná soľ kroskarmelózy, koloidný oxid kremičitý, mikrokryštalická celulóza

Skladba filmového obalu

Farbivo ružový opadry, voda, hypromelóza, farbivo červený oxid železitý, oxid titaničitý, makrogol, čierny opakód, hydroxid amónny, glazovaný šelak v etanole, farbivo čierny oxid železitý, izopropanol, propylénglykol, butylalkohol

Uvoľnite formulár

V predaji sú iba tablety Fexadin potiahnuté čiernym atramentom. Liečivo je dostupné v 10 kusoch v blistri, 1-2 blistre sú v balení spolu s návodom na použitie. V predaji môžu byť aj tablety balené nie v blistroch, ale v blistroch po 10 kusoch.

Indikácie pre použitie

Fexadine 180 mg je určený na liečbu chronickej idiopatickej urtikárie a liek s koncentráciou 120 mg je určený na liečbu sezónnej sennej nádchy a alergickej nádchy. Všeobecné indikácie na použitie lieku:

  • liečba chronických alebo sezónnych alergií, sennej nádchy sprevádzanej kýchaním, svrbením, kašľom, začervenaním a opuchom slizníc, nádchou, svrbením na koži a žihľavkou;
  • alergický kašeľ;
  • alergia na slnečné svetlo, ružový lišajník;
  • exsudatívna alebo normálna psoriáza (na zmiernenie zápalu, erytému, svrbenia, odlupovania).

Inštrukcie na používanie

Liek Feksadin sa užíva kedykoľvek počas dňa v dávke predpísanej alergikom alebo terapeutom. Jedenie spomaľuje účinok liekov, preto je vhodné tablety užiť pred jedlom. Dávkovanie sa líši v závislosti od typu ochorenia:

Choroba, vlastnosti jej priebehu

Nie závažná sezónna alergická nádcha

Tableta 120 mg jedenkrát denne

Intenzívna alergia, chronická žihľavka

Tableta 180 mg raz denne

Dva týždne pred začiatkom kvitnutia užite 120 mg (na odstránenie respiračných prejavov alergie). Ak nedôjde k žiadnemu účinku, prejdite na užívanie 180 mg jedenkrát denne. Lekári môžu predpisovať pilulky dvakrát denne.

Tablety sa predpisujú od 12 rokov dospievajúcim a dospelým bez lekárskeho predpisu. Liek sa má uchovávať na suchom mieste pri teplote nepresahujúcej 25 stupňov po dobu troch rokov. Na rozdiel od niektorých iných antihistaminík, Feksadin neovplyvňuje koncentráciu pozornosti, rýchlosť psychomotorických reakcií, funkciu pracovnej kapacity, preto sa dá použiť pri vedení vozidla a ovládaní zložitých mechanizmov, ale po kontrole individuálnej reakcie.

  • Vitamíny pre oči: zoznam a recenzie
  • Cytomegalovírus - čo to je, príznaky a liečba
  • Zarastený necht - ošetrenie

Aplikácia pre deti

Doteraz neexistujú spoľahlivé informácie o bezpečnosti a účinnosti použitia Feksadinu u detí mladších ako šesť rokov. Lekári predpisujú liek dospievajúcim od 12 rokov. Dávkovanie závisí od typu ochorenia: pri alergickej nádche a sennej nádche možno liek predpísať deťom vo veku 6 - 12 rokov, avšak v dávke 60 mg / deň. Ak do 24 hodín liek nevykazuje účinok, musíte sa poradiť s lekárom o korekcii liečby. Trvanie liečby je 7-10 dní, liečba nemá kumulatívny účinok.

Vedľajšie účinky

Ak užijete vyššie dávky lieku, závažnosť vedľajších účinkov sa zvyšuje. Negatívne reakcie pri užívaní tabliet Feksadinu zahŕňajú:

  • rýchla únava, únava;
  • dyspeptické poruchy (nevoľnosť, zvracanie, bolesť žalúdka, hnačka, zápcha);
  • dysmenorea;
  • reakcie z precitlivenosti (dýchavičnosť, angioedém, kožná vyrážka, žihľavka, svrbenie kože);
  • nespavosť, poruchy spánku, nervozita;
  • závrat, zvýšená ospalosť, bolesť hlavy;
  • bolesť v srdci, na hrudníku, tachykardia;
  • fotocitlivosť (zvýšená citlivosť pokožky na slnečné svetlo);
  • anafylaktické reakcie (opuch hrdla, ťažkosti s dýchaním);
  • narušenie chuťových pohárikov.

Predávkovanie

V prípade užitia vyšších dávok Feksadinu je potrebné prepláchnuť žalúdok, aby sa odstránil nevstrebaný liek, užiť aktívne uhlie. Lekári poskytujú symptomatickú a podpornú liečbu, hemodialýza nie je účinná. Príznaky predávkovania liekom sú:

  • bolesť hlavy, závraty;
  • nevoľnosť, pocit ťažkosti v žalúdku;
  • suché ústa.

Kontraindikácie

Liek Feksadin sa nemá používať u detí mladších ako šesť rokov. Ďalšie kontraindikácie lieku:

  • dojčenie (prechádza do materského mlieka, môže sa dostať do tela dieťaťa);
  • tehotenstvo (preniká placentárnou bariérou, môže mať negatívny vplyv na vývoj plodu);
  • chronické zlyhanie obličiek;
  • precitlivenosť na zložky kompozície.

Liekové interakcie

Existujú negatívne recenzie pacientov, ktorí súčasne užívali Fexadin a iné lieky. Možné negatívne a nebezpečné reakcie:

  1. Kombinácia liečiva s ketokonazolom alebo erytromycínom vedie k zvýšeniu koncentrácie fexofenadínu o 2-3 krát. Je to spôsobené zvýšením absorpcie v zažívacom trakte, znížením vylučovania žlče, výrazným znížením produkcie žalúdočných sekrétov a účinkom na črevá..
  2. Antacidá na báze iónov hliníka alebo horčíka znižujú biologickú dostupnosť fexofenadínu, medzi antacidami by preto mali uplynúť najmenej dve hodiny..
  3. Lekári nezaznamenali klinicky významnú interakciu Feksadinu s Omeprazolom.
  4. Ukázalo sa, že liek neinteraguje s liekmi, ktorých metabolizmus sa vyskytuje v pečeňovom systéme..
  5. Neodporúča sa kombinovať lieky s alkoholom a nápojmi alebo alkoholmi obsahujúcimi alkohol, ale Feksadin nezvyšuje negatívny účinok etanolu na centrálny nervový systém..

Analógy

Originálnym analógom lieku Feksadin je Telfast (Allegra), vyrábaný vo verziách 120, 180 mg a 30 mg pre deti. Medzi ďalšie náhrady liekov patria:

  • Fexofast - priamy analóg liečiva na báze fexofenadínu, je originálny liek;
  • Allerfex je ruské antihistaminikum proti žihľavke a sennej nádche s rovnakou účinnou látkou, ale zriedka v predaji;
  • Gifast je liek na báze hydrochloridu fexofenadínu, dostupný v koncentrácii 120 a 180 mg;
  • Dinox - tablety na báze fexofenadínu;
  • Fexofenadín je najdostupnejší analóg založený na rovnomennej účinnej látke;
  • Beksist-Sanovel je blokátor receptorov histamínu, ktorý obsahuje rovnakú účinnú látku ako príslušné liečivo;
  • Rapido - kapsuly proti alergickej nádche, nemajú sedatívny účinok;
  • Telfadin - tablety na báze fexofenadínu.

Tablety je možné objednať prostredníctvom katalógu, kúpiť v internetovom obchode alebo lekárni za cenu, ktorá je ovplyvnená formou uvoľňovania, koncentráciou účinnej látky a úrovňou obchodnej marže. Približné ceny lieku a jeho analógov v Moskve:

Feksadin

Zloženie

1 tableta obsahuje 120 alebo 180 mg účinnej látky fexofenadíniumchlorid.

Uvoľnite formulár

K dispozícii vo forme tabliet.

farmaceutický účinok

Antihistaminiková alergická medicína.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Liečivo je fexofenadín. Mechanizmus účinku je zameraný na blokovanie H1-histamínových receptorov. Hlavná látka je aktívny metabolit terfenadínu. Liečivo stabilizuje membránu žírnych buniek, znižuje množstvo uvoľneného histamínu, biologicky aktívnych zložiek.

Antialergický účinok sa vyvíja jednu hodinu po vstupe lieku Feksadin do tela. Maximálny antialergický účinok sa zaznamená po 6 hodinách, trvanie antialergického účinku je asi deň.

Pri užívaní fexofenadínu sa nevyvinú vedľajšie účinky obvyklé pre antihistaminiká: zápcha, poruchy vizuálneho analyzátora, sucho v ústach, kardiotoxické účinky (zmeny QT intervalu na kardiograme). Dlhodobé užívanie nie je sprevádzané priberaním.

Starší ľudia, pacienti s patológiou renálneho a hepatálneho systému nemusia upravovať dávku lieku Feksadin.

Liek nezvyšuje účinok alkoholických nápojov a liekov, ktoré tlmia nervový systém.

Účinok závislý od dávky sa zaznamenal pri užívaní 10 - 130 mg.

Indikácie pre použitie

Fexadin 180 mg sa odporúča pri chronickej idiopatickej urtikárii.

Na liečbu sennej nádchy, sezónnej alergickej nádchy je predpísaný Feksadin 120 mg.

Kontraindikácie

Liek sa používa až v šiestich rokoch. Kontraindikované pri dojčení, tehotenstve, intolerancii fexofenadínu.

Vedľajšie účinky

Užívanie lieku Feksadin môže spôsobiť rýchlu únavu, dyspeptické poruchy, dysmenoreu, závraty, zvýšenú ospalosť, bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, fotocitlivosť, anafylaktické reakcie, prekrútenie analyzátora chuti, tachykardiu.

Užívanie vyšších dávok zvyšuje závažnosť týchto vedľajších účinkov a vytvára sa závislosť od lieku.

Návod na použitie Feksadinu (spôsob a dávkovanie)

Podľa pokynov na použitie Feksadinu sú tablety predpísané deťom od 12 rokov a dospelým.

Pri sezónnej alergickej nádche užite 1 tabletu 120 mg.

Pri chronickej idiopatickej urtikárii užite 1 tabletu 180 mg raz denne.

Predávkovanie

V prípade predávkovania máte závraty, ospalosť, sucho v ústach.

Používa sa symptomatická terapia. Hemodialýza nepreukázala žiadny účinok.

Interakcia

Spoločné podávanie lieku Fexadine s ketokonazolom alebo erytromycínom je sprevádzané zvýšením koncentrácie fexofenadínu o 2-3 krát. Tento účinok sa vysvetľuje zvýšením absorpcie v zažívacom trakte, znížením vylučovania žlče alebo výrazným znížením gastrointestinálnej sekrécie..

Antacidá obsahujúce Al3 + alebo Mg2 + znižujú biologickú dostupnosť fexofenadínu. Odporúčaný časový interval medzi dávkami je najmenej dve hodiny. Neboli hlásené žiadne klinicky významné interakcie fexofenadínu s omeprazolom.

Feksadin neinteraguje s liekmi, ktorých metabolizmus sa uskutočňuje v pečeni.

Podmienky predaja

Dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu.

Podmienky skladovania

Na suchom mieste, mimo dosahu detí, pri teplote nepresahujúcej 25 stupňov Celzia.

Čas použiteľnosti

Nie viac ako tri roky.

špeciálne pokyny

Nie sú k dispozícii spoľahlivé informácie o bezpečnosti antialergického lieku Feksadin u detí mladších ako 6 rokov..

Užívanie lieku neovplyvňuje koncentráciu pozornosti, vykonávanie zložitých prác, ovládanie mechanizmov, vedenie vozidiel.

Feksadin

Inštrukcie na používanie

Málo faktov

Hlavnou látkou tabliet je fexofenadín. Tvorba tejto liečivej látky trvá už viac ako rok a v roku 1993 boli v USA ukončené práce na jej syntéze. Lieková zložka bola dokonalá a rýchlo sa stala populárnou medzi americkou populáciou. Jeho vzorec pozostáva z tridsaťdva molekúl uhlíka, tridsaťdeväť molekúl vodíka, jednej molekuly dusíka a štyroch molekúl kyslíka.

Feksadin je univerzálny asistent v boji proti sezónnym alergiám. Pomáha eliminovať príznaky alergického procesu (zápal nosovej sliznice, opuchy, kýchanie, preťaženie). Liek je tiež účinný pri liečbe celoročných alergií..

Farmakologické vlastnosti

Fexadín je antihistaminikum (skupina liečivých látok, ktoré blokujú histamínové receptory, čo vedie k inhibícii ich aktivity a eliminácii prejavov alergie). Hlavným účinkom tabliet je potlačenie alergénov v obehovom systéme. Liečivo blokuje receptory H1, ale neinhibuje stav centrálneho systému (pacient môže vykonávať prácu so zvýšenou psychomotorickou reakciou). Liečivo účinne vytvára blokádu biogénnych amínových receptorov v krvi, po ktorej klesá ich aktivita a eliminuje sa alergická reakcia. Znížený opuch sliznice, kŕče v prieduškách, svrbenie a vezikulárna vyrážka. Okrem antihistaminických účinkov má liek ďalšie pozitívne účinky na telo: rozširuje lúmen krvných ciev, zlepšuje činnosť čriev, zlepšuje sekréciu žalúdka, znižuje vaskulárnu permeabilitu, normalizuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Liečivo najskôr zmierňuje príznaky alergie, až potom začne proces regenerácie tela. Maximálne potlačenie alergénov v tele je až osemdesiat percent. Pri liečbe sezónnych chorôb nemá liek žiadny účinok na draslíkové kanály, takže negatívny membránový potenciál na neuróne zostáva nezmenený. Po perorálnom podaní je liečivá zložka dobre absorbovaná v tele a distribuovaná do požadovaných buniek. Maximálna rýchlosť je stoosemdesiat minút (v niektorých prípadoch menej). Maximálna koncentrácia je dvestoosemdesiatdeväť nanogramov na mililiter (pri štandardnom podaní stodvadsať miligramov liečiva). Účinná látka sa viaže na plazmatické bielkoviny, spojenie je až sedemdesiat percent. Aktívna zložka podlieha v pečeňovom systéme metabolickým procesom v malom množstve. Dostáva sa do moču a výkalov. K stiahnutiu dôjde po pätnástich hodinách. Desať percent sa vylučuje močom, zvyšok žlčou a stolicou. Jedinci s poškodením funkcie obličiek nemusia upravovať liečbu. Liek nevykazuje toxické účinky na srdce. Príjem medzi rôznymi liečivými látkami je od dvoch hodín, potom aktívna zložka prechádza všetkými transformačnými procesmi bez zmeny. Tablety nie sú návykové, po ich vysadení pretrváva terapeutický účinok dlho. U pacientov mladších ako 18 rokov sa bezpečnosť a účinnosť neskúmala, preto sa pred užitím poraďte s pediatrom.

Zloženie a forma uvoľnenia

Feksadin je dostupný vo forme tabliet na perorálne podávanie. Dávkujte sto dvadsať alebo sto osemdesiat miligramov. Kompozícia obsahuje aktívnu zložku fexofenadín. Jeho dávkovanie zodpovedá dávke tablety. Tablety sú umiestnené v blistri po desať kusov. Tablety sú balené s návodom na použitie.

Indikácie pre použitie

Indikácie pre Feksadin sú liečba alergických stavov. Tablety účinne eliminujú sezónne alergie, ktoré sa prejavujú vo forme zápalu nosovej sliznice, prekrvenia, zvýšeného vylučovania nosových priechodov, kýchania, opuchov a svrbenia sliznice. Zobrazený je liek na liečbu sezónnych alergií (peľ rastlín a kríkov).

Vedľajšie účinky

Vedľajší účinok Feksadinu: počas prvého dňa alebo neskôr sa môže vyvinúť nežiaduca reakcia. Reakcia sa prejavuje vo forme závratov, bolesti hlavy, nevoľnosti a ospalosti. U niektorých pacientov sa zaznamenal výskyt nespavosti a zvýšená únava, podráždenosť a zvýšená agresivita. Vyskytuje sa tiež výskyt žihľavky, svrbenie alebo pálenie kože, ťažkosti s dýchaním. Liečba: zrušenie piluliek, výplach žalúdka, príjem protijedu. Symptomatická terapia sa najlepšie vykonáva pod lekárskym dohľadom.

Kontraindikácie

Kontraindikácie Feksadina: liek sa neodporúča osobám s individuálnou neznášanlivosťou jednotlivých zložiek. Tento liek sa používa opatrne u osôb so zhoršenou funkciou obličiek a pečene, u pacientov v dôchodkovom veku, kvôli nedostatku údajov o štúdii u tejto kategórie pacientov. Nepoužívajte ani nepoužívajte pod lekárskym dohľadom u pacientov so srdcovými chorobami.

Aplikácia počas tehotenstva

Tento liek sa môže používať počas tehotenstva, ale po konzultácii s lekárom a pod podmienkou, že maximálny prínos liečby preváži potenciálne riziko pre nenarodené dieťa a matku. Počas laktácie sa liek nepoužíva. Ak sa terapii nedá vyhnúť, dojčenie sa dočasne preruší až do zotavenia.

Spôsob a vlastnosti aplikácie

Liek sa užíva perorálne. Dávkovanie je individuálne. Dospelým pacientom a osobám starším ako dvanásť rokov sa ordinuje jedenkrát denne. Trvanie prijatia určuje alergológ. Liek sa môže zapiť vodou. Jedlo neovplyvňuje distribúciu a biologickú dostupnosť lieku. Ak je terapia zložitá, potom by časový interval medzi liekmi mal byť najmenej šesťdesiat minút. Počas užívania lieku sa u niektorých pacientov môže psychomotorická reakcia meniť, preto je potrebné, aby si ľudia, ktorí riadia auto, skontrolovali individuálnu reakciu na tabletky..

Alkohol kompatibilita

Alkohol stimuluje oxidáciu v pečeni, preto sa liek nemôže kombinovať s etanolom. Ak boli alkoholické nápoje konzumované deň predtým, potom sa musíte poradiť s lekárom, aby ste predišli komplikáciám chorôb.

Interakcia s inými liekmi

Ak sa užíva spolu s erytromycínom, plazmatická koncentrácia liečiva sa zvyšuje trojnásobne. Prípravky, ktoré obsahujú horčík alebo hliník, sa najlepšie konzumujú v rôznom čase spolu s liekom (interval najmenej dvoch hodín), účinná látka tabliet znižuje ich biologickú dostupnosť. Liek nie je kombinovaný s omeprazolom a ketokonazol zdvojnásobuje koncentráciu lieku. Absorbenty ovplyvňujú absorpciu účinnej látky v gastrointestinálnom trakte. Tablety sa užívajú oddelene od komplexu vitamínov.

Predávkovanie

Ak dôjde k porušeniu pokynov Feksadinu, môže sa vyvinúť predávkovanie vo forme závratov, sucha na sliznici úst, ospalosti a alergickej reakcie. Ak dôjde k predávkovaniu, je potrebné konzultovať s lekárom terapeutické opatrenia (výplach žalúdka, príjem absorbentov a antidot).

Analógy

Feksadinove analógy: Allerga a Feksofast. Tieto analógy sú dostupné vo forme tabliet a majú podobný farmakologický účinok na telo. Pred použitím je potrebná konzultácia s terapeutom.

Podmienky predaja

Podmienky predaja Feksadinu: bez lekárskeho predpisu.

Podmienky skladovania

Liek musí byť umiestnený mimo dosahu detí s teplotou vzduchu nie vyššou ako dvadsať stupňov. Tablety sa uchovávajú v pôvodnom obale po dobu troch rokov. Po uplynutí doby použiteľnosti sa musí liek zlikvidovať.

Fexadin Fexadin

Tehotenstvo

Tento liek sa môže používať počas tehotenstva, ale po konzultácii s lekárom a pod podmienkou, že maximálny prínos liečby preváži potenciálne riziko pre nenarodené dieťa a matku. Počas laktácie sa liek nepoužíva. Ak sa terapii nedá vyhnúť, dojčenie sa dočasne preruší až do zotavenia.

kontraindikované počas tehotenstva.

Interakcie s inými liekmi: Pri kombinovanom použití fexadínu s erytromycínom alebo ketokonazolom sa koncentrácia fexofenadínu v plazme zvyšuje 2 až 3-krát..

Na zvýšenie QT intervalu nemá žiadny významný vplyv. Užívanie antacíd obsahujúcich hliník alebo horčík 15 minút pred užitím fexofenadínu vedie k zníženiu ich biologickej dostupnosti (časový interval medzi ich užitím by mal byť najmenej 2 hodiny). Interaguje s omeprazolom.

Kontraindikované počas tehotenstva a laktácie.

Ak je potrebné počas laktácie užívať lieky, mala by sa vyriešiť otázka ukončenia dojčenia.

Analógy

Uvádzame niekoľko analógov Feksadinu. Tie obsahujú:

  • Gifast;
  • Bixist-sanovel;
  • Ralido;
  • Dinox;
  • Telfast;
  • Fexofast;
  • Allerfex.

Vyššie uvedené lieky sú antihistaminiká tretej generácie a majú podobné účinky na imunitný systém pacienta..

V lekárňach sa takéto lieky predávajú bez lekárskeho predpisu od alergikov.

Maximálna prípustná teplota na skladovanie Feksadinu je 20 stupňov. Liek sa má uchovávať mimo dosahu detí a chrániť pred priamym slnečným žiarením..

Čas použiteľnosti tohto antihistaminika je 2 roky..

Približná cena balenia so 120 g tabletami je 280 rubľov a 180 g - 410 rubľov.

Uvoľnenie formy a zloženia

Dostupné vo filmom obalených tabletách. Balenie obsahuje 10, 20 alebo 100 tabliet.

Tablety1 tab.
Fexofenadín hydrochlorid120 mg
Pomocné látky: koloidný oxid kremičitý, MCC, stearan horečnatý, sodná soľ kroskarmelózy, povidón, predželatínovaný škrob, čistená voda.
Zloženie škrupiny: makrogol, červený oxid železitý, oxid titaničitý a potravinárske farbivá.

Balenie obsahuje 1-2 blistre s liekom a návod na použitie.

Uvoľnite formulárZloženieFotka
Tablety 120 mgLiečivo:

  • vyčistená voda,
  • želatínovaný škrob,
  • sodná soľ kroskarmelózy,
  • mikrokryštalická celulóza,
  • koloidný oxid kremičitý,
  • povidón,
  • stearan horečnatý.
Zadná strana obalu

Vzhľad tablety

Tablety 180 mgLiečivo:

  • sodná soľ kroskarmelózy,
  • želatínovaný škrob,
  • mikrokryštalická celulóza,
  • vyčistená voda,
  • koloidný oxid kremičitý,
  • povidón,
  • stearan horečnatý,

10 tabliet v blistrovom páse z hliníkovej fólie potiahnuté vinylchloridovým polymérnym filmom;

1 alebo 2 blistre s návodom na použitie v kartónovej škatuli.

Feksadin je dostupný vo forme tabliet na perorálne podávanie. Dávkujte sto dvadsať alebo sto osemdesiat miligramov. Kompozícia obsahuje aktívnu zložku fexofenadín. Jeho dávkovanie zodpovedá dávke tablety. Tablety sú umiestnené v blistri po desať kusov. Tablety sú balené s návodom na použitie.

Liekové interakcie

Existujú negatívne recenzie pacientov, ktorí súčasne užívali Fexadin a iné lieky. Možné negatívne a nebezpečné reakcie:

  1. Kombinácia liečiva s ketokonazolom alebo erytromycínom vedie k zvýšeniu koncentrácie fexofenadínu o 2-3 krát. Je to spôsobené zvýšením absorpcie v zažívacom trakte, znížením vylučovania žlče, výrazným znížením produkcie žalúdočných sekrétov a účinkom na črevá..
  2. Antacidá na báze iónov hliníka alebo horčíka znižujú biologickú dostupnosť fexofenadínu, medzi antacidami by preto mali uplynúť najmenej dve hodiny..
  3. Lekári nezaznamenali klinicky významnú interakciu Feksadinu s Omeprazolom.
  4. Ukázalo sa, že liek neinteraguje s liekmi, ktorých metabolizmus sa vyskytuje v pečeňovom systéme..
  5. Neodporúča sa kombinovať lieky s alkoholom a nápojmi alebo alkoholmi obsahujúcimi alkohol, ale Feksadin nezvyšuje negatívny účinok etanolu na centrálny nervový systém..

Predávkovanie Feksadinom, mimoriadne situácie, čo robiť

V prípade predávkovania, otravy okamžite zavolajte sanitku alebo navštívte svojho lekára. Predávkovanie niektorými liekmi môže viesť k zdravotným rizikám a smrti.

Poznámka: Tento prehľadový článok o užívaní fexadínu nenahrádza úplné pokyny výrobcu k lieku, slúži iba na stručné informačné účely a nemôže byť definitívnym sprievodcom opatrení. Akékoľvek kroky spojené s liečbou a používaním liekov by sa mali vykonávať výlučne na základe lekárskeho predpisu lekára..

Vedľajšie účinky

Užívanie Feksadinu môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

  • závraty;
  • nevoľnosť;
  • ospalosť;
  • zvýšená únava;
  • nespavosť;
  • bolesti hlavy;
  • úzkosť;
  • zvracanie;
  • dyspepsia;
  • syndróm duševnej únavy.

Pri dlhodobom používaní sa môžu vyvinúť také alergické reakcie:

  • dýchavičnosť;
  • žihľavka;
  • kožná vyrážka;
  • bronchospazmus;
  • angioedém.

Vedľajší účinok Feksadinu: počas prvého dňa alebo neskôr sa môže vyvinúť nežiaduca reakcia. Reakcia sa prejavuje vo forme závratov, bolesti hlavy, nevoľnosti a ospalosti. U niektorých pacientov sa zaznamenal výskyt nespavosti a zvýšená únava, podráždenosť a zvýšená agresivita.

Tento liek má málo a málo vedľajších účinkov. Avšak sú. Najbežnejšie z nich:

  • bolesť hlavy;
  • nevoľnosť;
  • závraty;
  • ťažkosti v žalúdku.
  • únava;
  • nespavosť;
  • nervozita.

Niektorí lekári zaznamenajú pri prechode z Allegry (Telfast) na Feksadin pravdepodobne alergiu na zložky filmového povlaku..

Pokyny tiež naznačujú, že Feksadin môže znížiť psychomotorickú reakciu. Preto ak riadite vozidlá alebo pracujete v nebezpečných zariadeniach, mali by ste sa pokúsiť obmedziť svoje aktivity alebo na chvíľu úplne odmietnuť..

Vedľajšie účinky

Ak užijete vyššie dávky lieku, závažnosť vedľajších účinkov sa zvyšuje. Negatívne reakcie pri užívaní tabliet Feksadinu zahŕňajú:

  • rýchla únava, únava;
  • dyspeptické poruchy (nevoľnosť, zvracanie, bolesť žalúdka, hnačka, zápcha);
  • dysmenorea;
  • reakcie z precitlivenosti (dýchavičnosť, angioedém, kožná vyrážka, žihľavka, svrbenie kože);
  • nespavosť, poruchy spánku, nervozita;
  • závrat, zvýšená ospalosť, bolesť hlavy;
  • bolesť v srdci, na hrudníku, tachykardia;
  • fotocitlivosť (zvýšená citlivosť pokožky na slnečné svetlo);
  • anafylaktické reakcie (opuch hrdla, ťažkosti s dýchaním);
  • narušenie chuťových pohárikov.

Spôsob podávania a dávkovanie

Denná dávka lieku pre dospelých a deti od 12 rokov:

  • s rinitídou - 120 mg;
  • s urtikáriou - 180 mg;
  • pri iných druhoch alergických prejavov je dávkovanie predpísané ošetrujúcim lekárom individuálne.

U detí vo veku od 6 do 12 rokov sa má liečba Feksadinom vykonávať opatrne. V takom prípade by denná dávka nemala prekročiť 60 mg.

Tableta sa musí užiť raz denne po jedle a zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Neodporúča sa nahradiť čistú vodu čajom, džúsom alebo inými nápojmi, pretože to môže vyvolať výskyt vedľajších účinkov. Dĺžka liečby sa pohybuje od 7 do 10 dní.

Kontraindikácie a interakcie feksadínu s inými liekmi

Skôr ako začnete užívať fexadín, povedzte to svojmu lekárovi a lekárnikovi, ak ste alergický na fexadín, akékoľvek iné lieky alebo na ktorúkoľvek zo zložiek fexadínu. Požiadajte lekárnika o zoznam zložiek lieku.

Povedzte svojmu lekárovi a lekárnikovi, aké lieky na predpis a voľne predajné lieky, vitamíny, doplnky výživy a bylinné produkty užívate alebo plánujete užívať. Nezabudnite spomenúť niektorý z nasledujúcich liekov: erytromycín, ketokonazol (nizoral). Možno bude potrebné, aby váš lekár zmenil dávky vašich liekov alebo aby pozorne sledoval vedľajšie účinky.

Ak užívate antacidá obsahujúce hliník alebo horčík (maalox a ďalšie), užívajte ich niekoľko hodín pred alebo po fexadíne..

Ak máte alebo ste niekedy mali ochorenie obličiek, povedzte to svojmu lekárovi.

Povedzte svojmu lekárovi, ak ste tehotná, plánujete otehotnieť alebo dojčíte. Ak otehotniete počas užívania fexadínu, navštívte svojho lekára.

Málo faktov

Hlavnou látkou tabliet je fexofenadín. Tvorba tejto liečivej látky trvá už viac ako rok a v roku 1993 boli v USA ukončené práce na jej syntéze. Lieková zložka bola dokonalá a rýchlo sa stala populárnou medzi americkou populáciou. Jeho vzorec pozostáva z tridsaťdva molekúl uhlíka, tridsaťdeväť molekúl vodíka, jednej molekuly dusíka a štyroch molekúl kyslíka.

Feksadin je univerzálny asistent v boji proti sezónnym alergiám. Pomáha eliminovať príznaky alergického procesu (zápal nosovej sliznice, opuchy, kýchanie, preťaženie). Liek je tiež účinný pri liečbe celoročných alergií..

Forma uvoľnenia, zloženie, obal

Tablety s hmotnosťou 120 mg s ružovkastým filmovým obalom a sotva viditeľným nápisom FXD 120.

Tablety s hmotnosťou 180 mg sú tiež pokryté ružovkastým filmom a na jednej strane majú rovnaký nápis.

Liek je antihistaminikum a má antialergický účinok.

Blokovanie histamínových receptorov je spôsobené látkou nazývanou fexofenadín hydrochlorid. Táto zložka nemá sedatívny účinok..

Antihistaminický účinok lieku bude viditeľný do hodiny po jeho použití. Maximálny účinok sa dosiahne po 6 hodinách a môže pokračovať po celý deň. Tolerancia mikroorganizmov k zložkám tohto lieku sa vytvára 28 dní po konzumácii.

Pri perorálnom podaní bude dávka 100 až 130 mg lineárna. 120 mg lieku stačí na to, aby účinok jeho užívania trval 24 hodín.

Popis a pokyny pre liek Feksadin

Feksadin je antialergický liek. Účinnou látkou, ktorá určuje aktivitu tohto lieku, je fexofenadín. Táto zlúčenina blokuje H1-histamínové receptory, ale zároveň nemá hypnotický účinok. Feksadin je schopný zmierniť alergické javy v priebehu jedného dňa. Po mesiaci užívania tohto lieku sa jeho účinnosť neznižuje..

Feksadin sa používa na:

  • Alergická nádcha;
  • Senná nádcha;
  • Žihľavka.

Forma uvoľňovania Feksadinu - tablety s rôznymi koncentráciami účinnej látky - 120 a 180 mg. Prvý je predpísaný pre rinitídu a druhý, ako to dokazuje inštrukcia o lieku, pre kožné prejavy alergií. V každom jednotlivom prípade je však potrebné zistiť názor lekára, ktorý môže predpísať individuálny režim. Liečba fexadínom môže ovplyvniť stupeň koncentrácie. Preto musíte najskôr zistiť účinok tohto lieku na telo a potom rozhodnúť o možnosti alebo nemožnosti kontaktu s nebezpečnými mechanizmami, riadením automobilu atď..

Feksadin je kontraindikovaný:

  • Zlyhanie obličiek;
  • Tehotenstvo, dojčenie, mladšie ako dvanásť rokov.

Vedľajšie účinky a predávkovanie Feksadinom

Je nepravdepodobné, ale možné, nepriaznivé účinky tohto lieku na zdravie ľudského nervového systému. V takom prípade sa vyskytujú bolesti hlavy, závraty, nervozita a poruchy spánku. Trávenie môže byť rozrušené. Pri intolerancii na Feksadin sa môžu vyvinúť alergické reakcie rôznej závažnosti.

Použitie nadmerných dávok fexadínu povedie k ospalosti, závratom, suchu v ústach

Je dôležité pokúsiť sa odstrániť prebytočné lieky z gastrointestinálneho traktu. Ďalej sa terapia uskutočňuje na základe symptómov konkrétneho pacienta.

Interakcie s inými liekmi

Antihistaminický účinok sa vyvinie do 1 hodiny po užití tablety, dosiahne maximum po 6 hodinách a trvá 24 hodín.

Po 28 dňoch užívania liekov sa tolerancia (závislosť) na antialergickom lieku nevyvinie.

Až 80% prijatej dávky sa vylúči cez črevá a až 10% cez obličky.

Počas liečby sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce reakcie:

  • bolesti hlavy, ospalosť, nespavosť, závraty;
  • únava;
  • nevoľnosť;
  • dyspepsia;
  • alergie, ktoré sa môžu prejaviť ako svrbenie kože a vyrážky, Quinckeho edém, dýchavičnosť.

Ak sa počas liečby vyskytne alergická reakcia, je potrebné ju okamžite prerušiť a zvoliť iný liek konzultovať s lekárom.

Pri užívaní antacíd 15 minút pred užitím fexofenadínu dochádza k zníženiu biologickej dostupnosti antialergického činidla. Preto by časový interval medzi užitím liekov týchto skupín mal byť aspoň 2 hodiny..

Fexadín je antihistaminikum (skupina liečivých látok, ktoré blokujú histamínové receptory, čo vedie k inhibícii ich aktivity a eliminácii prejavov alergie). Hlavným účinkom tabliet je potlačenie alergénov v obehovom systéme. Liečivo blokuje receptory H1, ale zároveň neinhibuje stav centrálneho systému (pacient môže vykonávať prácu so zvýšenou psychomotorickou reakciou).

rozširuje lúmen krvných ciev, zlepšuje činnosť čriev, zlepšuje sekréciu žalúdka, znižuje vaskulárnu permeabilitu a normalizuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Liečivo najskôr zmierňuje príznaky alergie, až potom začne proces regenerácie tela. Maximálne potlačenie alergénov v tele je až osemdesiat percent.

Pri liečbe sezónnych chorôb nemá liek žiadny účinok na draslíkové kanály, takže negatívny membránový potenciál na neuróne zostáva nezmenený. Po perorálnom podaní je liečivá zložka dobre absorbovaná v tele a distribuovaná do požadovaných buniek. Maximálna rýchlosť je stoosemdesiat minút (v niektorých prípadoch menej).

Dostáva sa do moču a výkalov. K stiahnutiu dôjde po pätnástich hodinách. Desať percent sa vylučuje močom, zvyšok žlčou a stolicou. Jedinci s poškodením funkcie obličiek nemusia upravovať liečbu. Liek nevykazuje toxické účinky na srdce. Príjem medzi rôznymi liečivými látkami je od dvoch hodín, potom aktívna zložka prechádza všetkými transformačnými procesmi bez zmeny.

Ak sa užíva spolu s erytromycínom, plazmatická koncentrácia liečiva sa zvyšuje trojnásobne. Prípravky, ktoré obsahujú horčík alebo hliník, sa najlepšie konzumujú v rôznom čase spolu s liekom (interval najmenej dvoch hodín), účinná látka tabliet znižuje ich biologickú dostupnosť. Liek nie je kombinovaný s omeprazolom a ketokonazol zdvojnásobuje koncentráciu lieku. Absorbenty ovplyvňujú absorpciu účinnej látky v gastrointestinálnom trakte. Tablety sa užívajú oddelene od komplexu vitamínov.

Bolesť hlavy, ospalosť, nevoľnosť, dyspepsia, závraty.

Zriedkavo (menej ako 1 prípad na 1 000 stretnutí): pocit únavy, nespavosť, nervozita, poruchy spánku.

V niektorých prípadoch: kožná vyrážka, žihľavka, svrbenie, iné reakcie z precitlivenosti: angioedém, dýchavičnosť..

  • Účinkom Feksadinu je blokovanie uvoľňovania histamínu a zabezpečenie antialergického účinku.
  • Má rýchle protizápalové a antialergické účinky.
  • Terapeutický účinok lieku sa prejaví do 1 hodiny po podaní a trvá najmenej 20 - 24 hodín.

Príjem antacíd obsahujúcich horčík a hliník spolu s fexofenadínom znižuje ich biologickú dostupnosť. Odporúčaný časový interval medzi užitím týchto liekov je najmenej dve hodiny.

Farmakológia

Fexofenadín je selektívny inhibítor histamínových H1 receptorov. Hlavným účinkom fexofenadínu je stabilizácia membrán mastocytov, ktoré sú zase zodpovedné za produkciu a uvoľňovanie histamínu z nich..

Lieky obsahujúce synteticky získaný fexofenadín prerušujú mechanizmus vývoja alergickej reakcie a eliminujú jej hlavné prejavy, ktoré zahŕňajú:

  • Svrbenie kože a slizníc;
  • Kýchanie;
  • Rinorea;
  • Sčervenanie skléry a spojiviek očí, silné slzenie;
  • Pľuzgiere a vyrážky na tele;
  • Bronchiálny kŕč.

Nezistilo sa, že by táto látka mala adrenolytické, sedatívne a anticholinergické účinky na ľudský organizmus..

Zistilo sa, že tento antihistaminikum neovplyvňuje fungovanie tubulov vápnika a draslíka, nemení činnosť myokardu.

Vykonané štúdie umožnili preukázať, že pri užívaní fexofenadínu je inhibovaný pohyb leukocytov do ohniska so zápalovou reakciou.

Okrem toho je potlačená produkcia hlavných zápalových mediátorov v bunkách nazálneho epitelu, pod vplyvom ktorých sa objavujú príznaky alergie..

Je to interleukín 6 a 8, faktor stimulujúci kolónie granulocytov a makrofágov.

Prípravky s fexofenadínom neobsahujú mutagénne, karcinogénne a teratogénne vlastnosti.

Štúdie na potkanoch však preukázali, že keď sa použije dávka vyššia ako 150 mg na kilogram telesnej hmotnosti a viac, hmotnosť potomstva klesá a zvyšuje sa počet úmrtí plodu. Čím vyššia dávka bola použitá, tým väčšie je riziko nezdravého potomka alebo smrti.

Po perorálnom podaní liekov s fexofenadínom sa účinok začína rozvíjať asi za jednu hodinu a maximum dosahuje za tretiu hodinu. Antihistaminický účinok trvá najmenej 12 hodín.

Bolo preukázané, že denné užívanie tejto látky po dobu najmenej 28 dní vedie k závislosti, a preto sa liek nepoužíva v dlhodobých liečebných režimoch.

Po vstupe do tela je látka absorbovaná telom úplne a v čo najkratšom čase. V krvnej plazme maximálna koncentrácia látky dosiahne svoj vrchol po 2,6 hodinách.

Asi 70% fexofenadínu reaguje s plazmatickými proteínmi - albumínom a alfa1-glykoproteínmi.

Liek nie je schopný prekonať hematoencefalickú bariéru, ale vstupuje do materského mlieka. Vylučuje sa močom a stolicou, polčas dosahuje 14,5 hodiny.

Pri hľadaní pacientov s alergiou na hemodialýzu je potrebné mať na pamäti, že sa zvyšuje polčas a zvyšuje sa plazmatická koncentrácia.

Feksadin použitie

Fexadín je dostupný vo forme tabliet a roztoku (tekutého) na perorálne podanie. Liečivo sa zvyčajne užíva s vodou raz alebo dvakrát denne približne v rovnakom čase. Postupujte podľa pokynov v pokynoch alebo sa obráťte na svojho lekára alebo lekárnika. Užívajte liek presne podľa pokynov v písomnej informácii pre používateľov. Neužívajte ho viac alebo menej alebo častejšie, ako predpísal lekár.

Fexadín kontroluje príznaky sezónnej alergickej nádchy a žihľavky, samotný stav však nelieči. Pokračujte v užívaní fexadínu, aj keď sa cítite dobre.

Pred každým použitím roztokom poriadne pretrepte, aby sa liek rovnomerne premiešal.

Pokyny na použitie Feksadinu

Individuálnu schému a ako dlho môžete užívať Feksadin by mal určiť alergik alebo aspoň terapeut.

Liek sa môže užívať kedykoľvek počas dňa. Avšak pri odpovedi na otázku, či užiť Feksadin pred jedlom alebo po jedle - treba mať na pamäti, že príjem potravy spomaľuje účinok lieku v priemere o 60 minút.

Pre intenzívnejšie príznaky a ak nepomôže pri dávke 120 mg.

Pri sennej nádche sa príjem Feksadinu začína vopred, 2 týždne pred začiatkom kvitnutia.

Začnite s dávkou 120 mg (vhodná na liečbu respiračných alergií).

Ak nedôjde k žiadnemu účinku, môžete prejsť na dávku 180 mg alebo vyskúšať antihistaminiká s inou účinnou látkou.

Užívanie lieku vo zvýšenej dávke (napríklad 2 krát denne) je výlučne na odporúčanie ošetrujúceho lekára. Maximálna odporúčaná dávka lieku je 180 mg / deň.

Žiadosť pre deti do 12 rokov

Choroba, príznakyAko použiť
Ak vaša alergia nie je závažná (sezónna alergická nádcha).Dospelí a deti staršie ako 12 rokov:
Dospelí a deti staršie ako 12 rokov:
Senná nádcha
PríznakyInštrukcie na používanie
Alergická nádcha a senná nádchaDeti od 6 do 12 rokov:

Bez lekárskeho predpisu nemôžete dieťaťu podať liek..

Pre deti do 6 rokov by tento liek nemali používať.

Ak počas dňa Feksadin nepriniesol žiadny výsledok a alergická reakcia nezmizla, mali by ste prestať užívať liek a kontaktovať špecialistu, ktorý predpíše predpísanú liečbu.

Koľko dní môžete piť Feksadin bez prestávky?

Trvanie užívania lieku závisí od závažnosti priebehu ochorenia a je určené ošetrujúcim lekárom. V priemere je kurz 7-10 dní.

Feksadin nemá kumulatívny účinok.

Analógy

Okrem toho je v predaji niekoľko jeho analógov:

  1. Allerfex je kompletný analóg lieku Feksadin. Toto je domáci liek, ktorý je dostupný v tabletách po 30, 120 a 180 mg. Antialergikum sa môže používať u pacientov starších ako 6 rokov, s výnimkou žien v pozícii a dojčiacich žien.
  2. Dinox je kompletný analóg lieku Feksadin. Je to indický liek, ktorý sa dodáva v 30 mg, 120 mg a 180 mg tabletách. Môžete predpísať liek pre deti staršie ako 6 rokov. Dinox je zakázaný pre tehotné a dojčiace pacientky.
  3. Claritin je náhradou za feksadín v terapeutickej skupine. Liečivo sa vyrába vo forme sirupu a tabliet. Antialergické činidlo sa môže používať u pacientov starších ako 2 roky. Liečba je povolená pre ženy v pozícii. Počas liečby by ste sa mali zdržať dojčenia..
  4. Erius patrí do farmakologickej skupiny feksadínových náhrad liekov. Liek v predaji je vo forme absorbovateľných a bežných tabliet, sirupu. Antihistaminikum sa môže používať u detí starších ako šesť mesiacov. Erius je kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien.

Feksadinove analógy: Allerga a Feksofast. Tieto analógy sú dostupné vo forme tabliet a majú podobný farmakologický účinok na telo. Pred použitím je potrebná konzultácia s terapeutom.

Analógy podľa ATX kódu: Allegra, Gifast, Dinox, Telfast, Fexofast.

Nerozhodujte sa sami, poraďte sa so svojím lekárom.

Použité názvy fexofenadínu

Obchodné názvy fexofenadínu sa môžu líšiť a závisia od krajiny pôvodu lieku..

Použitý obchodný názovMeno spoločnostiKrajina
Allegra (Telfast)SanofiFrancúzsko
FexofastMicrolabsIndia
FexofenSanovelTurecko
FeksadinRunbaxiIndia

Chemický názov liečiva vo farmakológii: (±) -4-alfa, alfa-dimetylbenzénoctová kyselina (a vo forme hydrochloridu).

Názov v latinčine je Fexofenadine. Podľa niektorých údajov patrí liek k antihistaminikám tretej, poslednej generácie, hoci niektorí alergici klasifikujú fexofenadín ako liečivo druhej generácie.

Liek bol upravený v roku 2009.

Drogové analógy

Analógy Feksadinu sú lieky z rovnakej farmakologickej skupiny, ktoré majú rovnaké alebo podobné zloženie. Najdrahšou podobnou drogou je Allegra (vyrobená vo Francúzsku). Lieky majú rovnakú formu uvoľňovania a aktívnu aktívnu zložku v kompozícii. Náklady na liek Allegra: 10 tabliet 120 mg - 664 rubľov, 10 tabliet 180 mg - 994 rubľov.

Lacným analógom Feksadinu sú tablety Fexofast. Náklady na balenie 10 kusov 120 mg sú 280 rubľov. Lieky majú podobné zloženie, vedľajšie účinky, formu uvoľňovania. Recenzie o tomto lieku sú tiež pozitívne..

farmaceutický účinok

Aktívnou zložkou fexadínu je fexofenadín, ktorého mechanizmus práce je spojený s blokovaním H1-histamínových receptorov. Účinná látka patrí k aktívnym metabolitom terfenadínu, preto stabilizuje membránu žírnych buniek a znižuje množstvo uvoľňovaných biologicky aktívnych zložiek, histamínu. Hodinu po užití tabletiek sa v tele rozvinie antialergický účinok, ktorý dosiahne maximum po šiestich hodinách a trvá až jeden deň.

Lekári poznamenávajú, že u pacientov užívajúcich fexofenadín sa nevyvinú bežné vedľajšie účinky iných antihistaminík - zápcha, sucho v ústach, vysoká kardiotoxicita, zhoršenie zraku, prírastok hmotnosti. U starších pacientov s ochorením obličiek a pečene nie je potrebná úprava dávky. Tento liek nezvyšuje účinok alkoholu, alkoholických nápojov a liekov, ktoré tlmia nervový systém.

V závislosti od dávky je účinok dosiahnutý pri užití 10 - 130 mg liečiva. Fexofenadín vo forme hydrochloridu sa po perorálnom podaní absorbuje z gastrointestinálneho traktu (GIT), viaže sa na plazmatické bielkoviny o 6 - 70% (s albumínom, alfa1-glykoproteínom), nepreniká cez hematoencefalickú bariéru, 5% dávky podlieha čiastočnému metabolizmu. Vylučovanie látky je dvojfázové, ochranná doba je 22-20 hodín, čas vylučovania sa zvyšuje pri zlyhaní obličiek a pri hemodialýze. Liečivo sa vylučuje žlčou a močom..

Záver

Klinické štúdie preukázali, že fexofenadín je pacientmi dobre tolerovaný. Frekvencia nežiaducich reakcií pri jeho užívaní sa s rastúcou dávkou nezvyšuje.

Podrobné štúdie o látke nepreukázali kardiotoxický účinok a vplyv na psychomotorické reakcie. Klinické štúdie tiež zistili, že liek vo väčšine prípadov začína rýchlo pôsobiť a nemá sedatívny účinok..

Alergici sa domnievajú, že lieky s fexofenadínom môžu byť bezpečne predpísané všetkým pacientom starším ako 12 rokov s príznakmi pollinózy a idiopatickej urtikárie. Tieto lieky dobre dopĺňajú antialergický liečebný režim..

Je však potrebné pamätať na to, že po 28 dňoch nepretržitého používania môže dôjsť k závislosti na lieku..